Odvrátili „najväčší útok“ na Amazonský prales a zachránili tak územie o veľkosti Slovenska
- V auguste tohto roku podpísal brazílsky prezident kontroverznú vyhlášku, ktorá mala zrušiť rozsiahlu prírodnú rezerváciu v Amazonskom pralese. Po okamžitej vlne protestov sa tak našťastie najväčší útok na Amazóniu za posledných 50 rokov napokon neuskutoční.
- V auguste tohto roku podpísal brazílsky prezident kontroverznú vyhlášku, ktorá mala zrušiť rozsiahlu prírodnú rezerváciu v Amazonskom pralese. Po okamžitej vlne protestov sa tak našťastie najväčší útok na Amazóniu za posledných 50 rokov napokon neuskutoční.
Vyhláška sa mala týkať rezervácie RENCA (Reserva Nacional do Cobre e Associados), ktorá sa nachádza na území štátov Pará a Amapá s rozlohou približne 47-tisíc kilometrov štvorcových. Bola zriadená ešte v roku 1984 s cieľom zabrániť súkromným firmám presadiť svoje záujmy a ťažiť na jej území. Rezervácia RENCA je totiž bohatá na ložiská zlata, medi, železa a minerálov, čo láka súkromných investorov a je to aj dôvod, prečo sa o jej zrušení uvažovalo. Okrem toho je domovom viacerých domorodých kmeňov, ale známa je aj svojou vzácnou biodiverzitou a rozsiahlymi plochami nedotknutého lesa. Rozlohou je väčšia ako Dánsko či Slovensko a podľa vyhlášky mala byť na približne 30% jej plochy povolená ťažba.
Proti vyhláške sa zdvihla vlna protestov
Brazílsky prezident Michel Temer vyhlášku o zrušení rezervácie podpísal 23.augusta s argumentom, že takýto krok by dokázal využiť hospodársky potenciál regiónu a posilniť tak ekonomiku krajiny, prilákať investície do baníctva a zatraktívniť ho pre investorov, ako aj vytvoriť nové pracovné miesta. Následne sa však zdvihla obrovská vlna protestov zo strany viacerých medzinárodných organizácií a aktivistov, ktoré sa venujú ochrane životného prostredia.
Tento krok odsúdili aj antropológovia, predstavitelia politických strán, známe osobnosti, predstavitelia katolíckej cirkvi i domorodých kmeňov Amazónie. Opozičný senátor Randolfe Rodriguez označil kroky prezidenta a brazílskej vlády za “najväčší útok na Amazóniu za posledných 50 rokov”.
Kontroverznú vyhlášku nakoniec zablokoval súd
Po tlaku verejnosti mala brazílska vláda v pláne vyhlášku upraviť, no aj to bolo neprijateľné. Nakoniec ju súd zablokoval úplne s tým, že sa odvolal na ústavu. Podľa nej môže chránené rezervácie zrušiť len parlament. Ten vyhlásil, že je neakceptovateľné prijímať rozhodnutia ovplyvňujúce Amazonský prales a jeho obyvateľov bez transparentnej a rozsiahlejšej debaty. Brazílsky prezident návrh pod tlakom verejnosti nakoniec stiahol. Aj keď súd nateraz zastavil ničenie a devastovanie ďalšej časti Amazonského pralesa, brazílska vláda oznámila, že otázkou sa ešte bude zaoberať aj v budúcnosti, no v rámci širšej debaty.
Zrušenie rezervácie by znamenalo obrovský zásah do prírody
Ak by vyhláška zostala v platnosti, umožnilo by to legálnu ťažbu v Amazonskom pralese práve súkromným firmám, ktoré už prejavili záujem o ťažbu v lokalite Renca. Ak by k tomu došlo, znamenalo by to ďalšie zbytočné odlesňovanie, straty biodiverzity a vodných zdrojov, budovanie ciest a infraštruktúry a celkovo zvýšený tlak na prírodu i samotných obyvateľov rezervácie. V lokalite sa v súčasnosti nachádza už 14 ilegálnych baní a podľa aktivistov z organizácie Greenpeace by sa celá situácia ešte viac zhoršila, ak by vyhláška vošla do platnosti.
zdroj: guardian.com, bbc.com, teraz.sk
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko