Jedna z najkrajších knižníc sveta sa nachádza na Slovensku. Ukrýva aj knihy o čiernej mágii
- Ak miluješ knihy, ale okrem písaného slova nepohrdneš ani estetickou stránkou, ktorá túto záľubu tak nejako prirodzene sprevádza, určite ťa zaujme aj táto unikátna knižnica, ktorá je zaraďovaná medzi najkrajšie na svete. A áno, nachádza sa na Slovensku!
- Ak miluješ knihy, ale okrem písaného slova nepohrdneš ani estetickou stránkou, ktorá túto záľubu tak nejako prirodzene sprevádza, určite ťa zaujme aj táto unikátna knižnica, ktorá je zaraďovaná medzi najkrajšie na svete. A áno, nachádza sa na Slovensku!
Aponiovská knižnica sa nachádza v Oponiciach, neveľkej obci medzi Nitrou a Topoľčanmi, a predstavuje súčasť hotelového komplexu. Nebolo však tomu stále tak. Jej história siaha až do roku 1774, kedy sa milovník kníh gróf Anton Juraj Aponi rozhodol založiť knižnicu vo Viedni. Na jej obsahu si dal skutočne záležať a vrážal do tejto svojej záľuby nemalé peniaze. Zaujímavosťou je, že niektoré tituly z tohto obdobia možno nájsť v knižnici dodnes.
O jej zachovanie sa aj po smrti pôvodného zakladateľa postarali nastupujúce generácie. Napokon, v roku 1827 bola so súhlasom bratislavského magistrátu, premiestnená na Koziu ulicu do Bratislavy, vďaka iniciatíve povereného knihovníka Carla Antona Grubera. Tak si vyslúžila status prvej verejnej knižnice v Uhorsku. Je zjavné, že na jej zachovaní mu skutočne záležalo, nakoľko sa z neho stal aj správca knižnice, ktorý zaviedol výpožičný poriadok a dbal na jeho pravidelné dodržiavanie.
Láska ku knihám ho sprevádzala až do jeho staroby, kedy sa vedenia knižnice musel vzdať. V tom čase však záujem o knihy výrazne poklesol, čo sa odrazilo aj na skromnejších príspevkoch z mestskej pokladnice. Náklady na jej chod však boli naďalej dosť vysoké, preto Anton Aponi zvolil náhradné riešenie. Knižnicu presťahoval do kaštieľa Aponiovcov v Oponiciach a dnes je v správe Slovenskej národnej knižnice. Priestory prešli rekonštrukciou a podľa súčasných informácií sa v knižnici nachádza približne 9000 titulov a 12000 zväzkov.
I napriek tomu, že v istom období sa fond knižnice rapídne zmenšil, prieskumy vykonané odborníkmi potvrdili, že po obsahovej stránke je vybavená pestrou škálou titulov, ktoré sa vyznačujú vysokou kvalitou a hodnotou. Ak sa sem už raz vyberieš, môžeš tu nájsť napríklad dielo Sokrata z roku 1508, prácu Isaaca Newtona z 18. storočia, ďalej práce Goetheho, Schillera, Kanta, či diela venujúce sa Michelangelovej architektúre.
Je pozoruhodné, že knižnica si prešla za všetky tie roky mnohými zmenami a redukciami, a aj napriek tomu dokáže návštevníkom ponúknuť kus histórie a možnosť štúdia vzácnych artefaktov. A aby toho nebolo málo, čakajú tu na teba aj knihy venujúce sa bosorkám a čiernej mágii. Možno sa nakoniec budeš cítiť ako v rozprávke, kde je možné naozaj všetko.
Čítajte viac z kategórie: Architektúra