Firmy sú zúfalé z pracovného trhu na Slovensku: Státisíce nezamestnaných, no takmer nikto schopný
- Napriek veľkej nezamestnanosti dnes majú firmy vážny problém s hľadaním správnych zamestnancov.
- Napriek veľkej nezamestnanosti dnes majú firmy vážny problém s hľadaním správnych zamestnancov.
Podľa štatistík ÚPSVaR bolo v novembri 2015 na Slovensku nezamestnaných viac ako 330 000 ľudí, pričom toto číslo postupne klesá. A napriek tomu má takmer každý, kto si hľadá do firmy kvalitného človeka, jeden veľký problém.
Mohli by sme povedať, že potrebujeme systematické zmeny v zákonoch, že potrebujeme prekopať naše školstvo. Áno, potrebujeme. Tieto zmeny sa však prejavia najskôr za 5-7 rokov. A my nepotrebujeme zmenu za 5 rokov, ani za rok, dokonca ani za mesiac. Potrebujeme zmenu hneď od zajtra rána. Áno, vláda sa musí k týmto otázkam postaviť a priniesť riešenia. Ale čo sa bude diať dovtedy, to je momentálne v našich rukách.
Dnes už mimo štátneho sektora skoro nikoho nezaujíma tvoj titul. Vysoká škola pri súčasnom nastavení neznamená prakticky nič a diplom určite neznamená, že ide o do praxe použitelného človeka. Všetko je to len o tvojich skilloch – ukáž čo vieš a ja ti poviem, či ťa beriem.
Bohužiaľ, nastavenie našej mysle nám stále akosi nedovolí prijať fakt, že škola nie je všetko. Z našich univerzít preto chodia maximálne nepripravení ľudia, ktorí absolvovali max. dvojtýždňovú povinnú prax – vybavili si pečiatku, alebo dva týždne varili kávu (pokiaľ teda nepracovali z vlastnej vôle popri škole). Nastavenie mysle študentov je napriek všetkým racionálnym argumentom stále také, že keď doštudujem, stojím za to. Potom sem chodia na pohovor ľudia, ktorí nedokážu prakticky nič a pýtajú si 10 eur/hodinu.
Máme rozvinutý automobilový priemysel, tvárime sa na veľmoc, no nemáme a ani nevychovávame ľudí, ktorí by sa v ňom dokázali pohybovať. Máme akutnú potrebu kvalitných programátorov, no nedávame im použiteľné poznatky do praxe, za to im masírujeme mysle o tom, ako sa o nich po absolvovaní školy potrhajú. A nemusíme si mazať med okolo úst – mnohí ľudia sú jednoducho príliš leniví na to, aby niečo so sebou robili. Neustále počúvam sťažnosti od ľudí, ako si nevedia nájsť prácu.
Nedávno som bol v Nitre na obede a pani za mnou presviedčala jej spoločníka, ako strašne si ju nevážia, keď jej ponúkajú 3 eurá na hodinu, pretože „keby som vedela nemecky, tak mi v Rakúsku dajú za to isté oveľa viac.“ Áno, ja keby viem predávať jachty a ovládam 10 svetových jazykov, tak som multimilionár. Aký nespravodlivý svet..
Z 330 000 nezamestnaných je ich nemalá časť jednoducho „nezamestnateľná“ a môže si za to sama.
Toto všetko sú dôvody, prečo sa v Startitup stále snažíme prezentovať slovenské nástroje ako Learn2Code či Webrebel + celú radu zahraničných nástrojov, ako napríklad Coursera alebo Udemy. Vieme, že náš portál čítajú mladí ambiciózni ľudia, ktorí si veľmi dobre uvedomujú potrebu neustále na sebe pracovať a chceme im tieto skvelé nástroje pripomínať.
Trh má svoje požiadavky a tie sú nastavené úplne inak, než boli pred 10 rokmi. Školstvo na to nezareagovalo, politici na to nezareagovali, môžme preto byť maximálne vďační, že títo šikovní ľudia nám dali príležitosť naučiť sa napríklad programovať v priebehu pár mesiacov. Pretože už to nie je o tom, že dostaneš výpoveď a čakáš, kým ťa zamestná niekto iný. Už je to o tom, nevypadnúť z rozbehnutého vlaku, neustále sa vzdelávať a učiť sa nové skilly. A kľudne aj sám.
A keď budeš pripravený po všetkých stránkach tak, ako to dnešný svet vyžaduje, zrazu nebude hľadanie práce vôbec problém – firmy sa o teba potrhajú.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska