Poľnohospodárstvo chce dať zbohom ľudom. Nahradia nás špičkové technológie

  • Poľnohospodári dnes vďaka jednoduchým aplikáciám poznajú tie najmenšie detaily svojej produkcie
  • Mobilné aplikácie pomáhajú pri zavlažovaní, sledovaní stavu rastlín, dokonca optimalizovať hnojenie
  • Je to trend len vo svete alebo to funguje aj na Slovensku?
Letecke-foto-dron-vinohrady-NDVI
uavonic.com
  • Poľnohospodári dnes vďaka jednoduchým aplikáciám poznajú tie najmenšie detaily svojej produkcie
  • Mobilné aplikácie pomáhajú pri zavlažovaní, sledovaní stavu rastlín, dokonca optimalizovať hnojenie
  • Je to trend len vo svete alebo to funguje aj na Slovensku?

Pestovanie vo veľkom je v súčasnosti čoraz jednoduchšie. Aj najväčšie polia dnes poľnohospodári môžu sledovať z výšky a aj vďaka najnovším technológiám vedieť detailný stav úrody. Mobilných aplikácií, ktoré sa tomuto odvetviu venujú je mnoho. Vďaka nim môžeš mať pod kontrolou hoci aj svoju malú zeleninovú záhradu za domom.

Najnovšou pomôckou pre poľnohospodárov je aj český startup CleverMaps, ktorý prišiel s aplikáciou CleverFarm. Od januára 2018 vstupuje na trh už kompletný produkt, ktorý bude do detailov monitorovať poľnohospodárske plochy s využitím špeciálnych senzorov, vďaka ktorým je možné relevantné údaje zbierať a analyzovať. Spolupracuje tiež s družicovými dátami a snímkami Európskej kozmickej agentúry. Čo to v praxi znamená? Že poľnohospodár už nebude musieť fyzicky navštevovať svoje polia, sklady, dobytok, ale aktuálny stav mu bude aplikácia pravidelne vyhodnocovať práve vďaka týmto senzorom.

Ani slovenský hospodár však nemá núdzu o šikovné technológie. Je tu aplikácia SHMUapp, ktorá detaily získava priamo od Slovenského hydrometeorologického ústavu. Presné informácie sú identické s portálom SHMU, avšak appka ponúka aj detailné grafy. Ďalej je to napríklad aplikácia Merač plochy poľa, ktorý ti na počkanie vypočíta plochu, ktorú si prekrokoval, Agrobase zase poskytne vreckovú databázu škodcov a chorôb aj s riešeniami, ako sa ich efektívne zbaviť.

Ďalšou vychytávkou je slovenská spoločnosť UAVONIC. Tá poskytuje od roku 2014 vďaka dronom unikátne služby. Sú to napríklad geodetické práce a 3D modely, meranie objemov a plôch, letecké inšpekcie alebo dokonca letecká agroanalýza. UAVONIC uvádza: „Vďaka dronom vybaveným multispektrálnou kamerou so špeciálnymi senzormi vieme veľkoplošne získavať a analyzovať dáta, ktoré nám umožňujú sledovať zdravie plodín, ich dozrievanie, úroveň vlahy a výživy, šírenie škodcov, či odhaliť a lokalizovať iné problémové oblasti, a tým znížiť škody na úrode a zvýšiť výnosy. Pomocou vegetačných máp vieme určiť problematické oblasti ešte predtým, ako je možné ich vidieť ľudským okom, a to umožňuje včas aplikovať potrebné ošetrenie za účelom zvýšenia úrody.“

Oblasť poľnohospodárstva sa mimoriadne rýchlo rozrastá a dnes už používajú hospodári mobilné aplikácie na monitorovanie, starostlivosť o svoje plodiny a dokonca aj administratívu. Vďaka pár eurám mesačne, ktoré do appiek investujú, tak majú pod kontrolou celý svoj biznis. Šikovné, nie?

Najnovšie videá

Trendové videá