Peter Matúš predstavuje DOMM: Slovenské tradičné domy poňaté netradičným spôsobom

  • Moderný dizajn postavený na slovenských tradíciách
  • Udržateľná architektúra v harmónii s prírodou
  • Zelené energie a poctivé materiály
domecover
domm.sk
  • Moderný dizajn postavený na slovenských tradíciách
  • Udržateľná architektúra v harmónii s prírodou
  • Zelené energie a poctivé materiály

V súčasnej dobe nám pomaly miznú z očí tradičné dedinské domy, ktoré tvoria samotný duch dediny. V rámci výstavby stále nových, moderných bungalovov a rodinných domov sa stretávame s rôznymi farebnými kockami, drevodomami, ktoré často nezapadajú do prostredia v ktorom sa nachádzajú. Túto situáciu si všimol aj uznávaný architekt Peter Matúš. Ten sa vo svojich projektoch snaží prinavrátiť našim dedinám ich starý charakter a identitu.

„Vždy ma fascinovala ľudová architektúra. Jej jednoduchá krása a dômyselnosť. Tvorili ju obyčajní ľudia a bola formovaná prírodou, klimatickými podmienkami a dostupnými miestnymi materiálmi. Tak prirodzene vznikali obydlia, ktoré dokonale zapadali do prostredia a boli v harmónii s okolitou prírodou i samotnými ľuďmi,“ opisuje s nadšením. „No cítim a nie je to len v samotnej architektúre, ale i v dizajne, móde, spôsobe života, že nastáva istá renesancia a ľudia začínajú opäť objavovať naše stratené hodnoty,“ popisuje Peter Matúš.

Peter našiel inšpiráciu v minulosti a v tradičnej slovenskej dedine. Výsledkom je súbor projektov rodinných domov s názvom DOMM, ktoré autor v skratke predstavuje ako „slovenské tradičné domy netradične“.

Petrovým hlavným zámerom je pokúsiť sa opäť priniesť harmóniu a súlad do slovenskej dediny. Architektúrou s odkazom na tradičné formy s využitím prírodných miestnych materiálov chce prinavrátiť našim dedinám, ale aj prímestským častiam ich jedinečný charakter a identitu.

„Harmónia je prispôsobenie sa navzájom jeden druhému, je to súzvuk rôznorodého, jednota v rozmanitosti. Harmónia je vysnívaným nositeľom pokoja, porozumenia, ústretovosti,“ opisuje prof. Ing. arch. Michal Šarafín, DrSc. Autor pri projektoch využíva najmodernejších technológií a novodobé ekologické materiály a zároveň vytvára „zdravé“ domy ohľaduplné k prírode. V spolupráci s etnologičkou Zuzanou Porubčanovou oživujú aj historické ornamenty. V závislosti od regiónu, v ktorom sa objekt nachádza, umiestňujú miestne ornamenty v rôznych formách v interiéri aj exteriéri.

Domy Petra Matúša si už získali rešpekt aj v kruhoch renomovaných architektov nielen u nás, ale i v zahraničí. V súčasnosti sa architektonický tím rozrastá a pracuje na viacerých projektoch na Slovensku i za hranicami.

Domy nadväzujú svojím archetypálnym tvarom na tradičnú ľudovú architektúru, ktorá bola v rámci celého Slovenska charakteristická sedlovou strechou s vysokým či nízkym sklonom a jednoduchým členením domu. A nielen materiál, ale i samotný interiér nadväzuje na ducha doby znovuobjavením drevených trámových stropov, drevenej podlahy či hlinených omietok.

Svetlo a slnko sú základnými faktormi, ktoré formujú vnútorné dispozície domov. Spoločenská časť reprezentovaná kuchyňou s jedálňou a obývacou izbou sa preto v čo najväčšej možnej miere otvárajú do exteriéru, aby tak bola zabezpečená ideálna distribúcia svetla a slnka počas celého dňa.

V minulosti architektúru formoval charakter okolitej prírody, klimatické podmienky, miestne materiály a remeselné zručnosti ľudí z daného kraja. Prirodzene tak vznikala architektúra, ktorá dokonale zapadala do prostredia, spolupôsobila harmonicky s prírodou aj so samotnými ľuďmi. Toto všetko vďaka DOMM nemusí vymiznúť ani z architektúry 21. storočia. DOMM sa totižto vracia k týmto základným hodnotám a mení sa podľa regiónu, do ktorého je navrhovaný.

V čo najväčšej možnej miere pritom využíva tradičné prírodné materiály, ako drevo, hlina, kameň, ale i novodobé ekologické materiály na báze slamy, ľanu, drevného vlákna a konope.

Systém vykurovania, chladenia, vetrania a výroby energie využíva „zelené“ technológie z obnoviteľných zdrojov. Domy, samozrejme, spĺňajú atribúty nízkoenergetických a pasívnych domov s minimálnou potrebou tepla na vykurovanie. Tepelné čerpadlo, rekuperácia vzduchu a fotovoltaické panely s domovými batériami vytvárajú zdravé prostredie s nízkymi nákladmi na energie. Ide o bývanie, ktoré ocení každý človek milujúci prírodu, kvalitný dizajn a poctivú architektúru.

zdroj: domm.sk

Čítajte viac z kategórie: Architektúra

Najnovšie videá

Trendové videá