Vesmírny konštruktér z Košíc sa aj napriek ťažkej podvýžive slovenskej vedy podieľa na svetových misiách v kozme

  • Slovenský vedec Ján Baláž dobil vesmír už niekoľkokrát
  • Na rade je Merkúr či mesiace Jupitera
  • Ako v našej krajine vychovať viac takýchto talentov?
qqq
tedxkosice.sk/space.com
  • Slovenský vedec Ján Baláž dobil vesmír už niekoľkokrát
  • Na rade je Merkúr či mesiace Jupitera
  • Ako v našej krajine vychovať viac takýchto talentov?

Podieľal sa na 12 už uskutočnených svetových kozmických misiách. Slovenský vedec Ján Baláž z košického Ústavu experimentálnej fyziky Slovenskej akadémie vied (SAV) participuje na veľkých ruských, čínskych či európskych projektoch, ktoré odkrývajú záhady a tajomstvá vesmíru. Aj jeho prácu a poznatky ponesie čoskoro ďalšia misia na planétu Merkúr, či k mesiacom Jupitera.

Ján absolvoval Fakultu elektrotechniky a informatiky Technickej univerzity v Košiciach, kde obhájil aj dizertačnú prácu. Dnes sa zaoberá vývojom prístrojovej techniky pre vesmírne satelity a sondy. Podieľal sa na príprave vesmírnych vedeckých misií, ako je Active, Coronas, Interball, Mars-96, Mir, Štefánik, Double Star, HotPay, Radioastron, BepiColombo, Resonance, Luna-Glob, no na Slovensku ho preslávilo zostrojenie sondy Rosetta.

Sonda Európskej kozmickej agentúry (ESA) sa stala realitou aj vďaka úspešnému Slovákovi, ktorý výraznou časťou prispel k jej uvedeniu do reálneho vesmíru. Rosetta skúmala kométu 67/P Čurjumov-Gerasimenko, na ktorej povrch spustila prvýkrát v histórii pristávací modul Philae. Ku kométe doletela v roku 2014 po 10-ročnej ceste. V priebehu misie absolvovala prelety okolo Zeme, Marsu a dvoch malých planétok. V septembri 2016 dosadla na povrch kométy aj samotná sonda, čím sa jej misia skončila.

Práve vďaka tejto sonde sa zistilo množstvo zaujímavých vedeckých poznatkov o zložení materiálu kométy aj o procesoch, ktoré na nej prebiehajú pri jej ceste Slnečnou sústavou. Rosetta poslala na Zem obrovské množstvo vedeckých údajov, ktoré sa budú analyzovať ešte desaťročia.

Zároveň išlo aj o veľmi dôležitý technologický experiment. Schopnosť doletieť na vzdialené vesmírne teleso a pristáť na ňom môže byť v budúcnosti veľmi dôležitá pre prežitie našej civilizácie, keď napríklad budeme potrebovať odkloniť inú kométu či asteroid z kolíznej trajektórie so Zemou.

Je skvelé vidieť, že vesmírnemu konštruktérovi z Košíc sa aj napriek bujnejúcej byrokracii, darí v oblasti vesmíru prinášať výsledky svetových rozmerov. Predsa len, dnes je jasne vidieť, že veda na Slovensku je priamym odrazom podpory, aká sa jej dostáva. Mladí, nadaní, perspektívni vedci odchádzajú do zahraničia, kde si ich prácu viac vážia a veľmi dobre vedia prečo.

U nás, nanešťastie, niektorým aj jednoduchým princípom trvá pridlho, kým sa vôbec dostanú do spoločenského povedomia. Systém, aký je tu dnes nastavený, zbytočne kradne čas a energiu tvorivým ľuďom, ktorí by boli pre spoločnosť užitoční a prinášali krajine množstvo benefitov, tie si však stále nechávame prejsť pomedzi prsty. Naša spoločnosť je síce skvelým konzumentom výdobytkov svetovej vedy, ale iba malým prispievateľom na jej rozvoj.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Najnovšie videá

Trendové videá