Experti tvrdia, že mäsožravci by mali za mäso platiť dane rovnako ako fajčiari za cigarety

  • Nezastaviteľný konzum a jeho rast môže podľa expertov spomaliť zdanenie tak dôležitej suroviny, akou je mäso
  • Častá konzumácia mäsa podľa odborníkov nie je dobrá pre telo a rovnako tak ani pre životné prostredie
  • Porovnateľné je aj fajčenie, ktoré taktiež škodí organizmu a okoliu
jakub-kapusnak-296132
unsplash.com
  • Nezastaviteľný konzum a jeho rast môže podľa expertov spomaliť zdanenie tak dôležitej suroviny, akou je mäso
  • Častá konzumácia mäsa podľa odborníkov nie je dobrá pre telo a rovnako tak ani pre životné prostredie
  • Porovnateľné je aj fajčenie, ktoré taktiež škodí organizmu a okoliu

Ak máš pocit, že z tvojej každomesačne, ťažko zarobenej výplaty už dane platíš pomaly aj za každý hlbší nádych a výdych, dávaj pozor. Investiční analytici v najnovšej správe prichádzajú s myšlienkou tzv. mäsovej dane, ktorá má pomaly, ale isto naviesť konzumentov na cestu vegetariánstva a pomôcť tak našej planéte.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: unsplash.com

Spotreba mäsa je jednou z oblastí, kde sa priamo prelínajú otázky životného prostredia a zdravia človeka. Ukladanie daní za jeho spotrebu je teda jedným zo štyroch hlavných oblastí, pri ktorých sa vedci zaoberali prepojením daňových systémov a škodlivej produkcie. Takmer dve stovky krajín majú uloženú povinnosť platiť dane za tabak, šesťdesiat platí za uhlie a 25 krajín dokonca zdanilo aj cukor. Špecialisti myslia na jednoduchú schému, kedy v prípade, že hamburger bude stáť toľko, čo špičkový kaviár, ľudia si na vegetariánstvo budú zvykať omnoho jednoduchšie.

Podľa dát zozbieraných Oxfordskou Univerzitou, globálne narástla spotreba mäsa od 60. rokov minulého storočia až päťnásobne. V Ázii ide o zvýšenú spotrebu mäsa o neuveriteľných 15-krát vyššiu, pričom predikcie do budúcnosti hovoria o ďalšom náraste. Hrozby spojené s týmto nárastom sú však omnoho komplexnejšie než je tomu pri tabaku či cukre. Mäsiarsky priemysel je nielen obrovským producentom emisií uhlíka, ale veľká spotreba červeného mäsa spôsobuje u človeka diabetes či rakovinu a aj vyššiu odolnosť organizmu voči antibiotikám.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: unsplash.com

Komplexné zdanenie mäsa vo svete by však nemuselo priniesť žiadané výsledky najmä v oblastiach, kde obyvatelia trpia podvýživou či celkovo nedostatkom výživných potravín. Práve tu by naopak príchod hovädzieho, bravčového mäsa či hydiny mohlo znamenať veľký krok vpred a zlepšenie zdravia. Zvyšovanie cien mäsa taktiež spôsobí, že sa prejaví tzv. predpokladaný elastický dopyt, kedy si produkt už nebudú môcť dovoliť menej majetní, zato tí s dostatkom finančných prostriedkov od neho ani náhodou neupustia.

Čo na podobné dane hovorí Slovensko? Už v roku 2014 sa pre denník Pravda na túto tému vyjadril Radko Kuruc, vtedajší poradca ministra financií: „Ministerstvo financií neplánuje v horizonte najbližších dvoch rokov zaviesť daň z cukru ani podobnú daň z nezdravých potravín. Zavedenie tejto dane by mohlo znamenať zvýšenie nákupov v zahraničí a v konečnom dôsledku by nemuselo mať požadovaný efekt na verejné financie.“ Na pretras však zdaňovanie u nás neprichádza dodnes. Čo by si povedal na takýto spôsob ochrany planéty?

Zdroj: futurism.com

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Najnovšie videá

Trendové videá