Daniela precestovala Island takmer zadarmo. Takto sa jej to podarilo
- Mnohí snívajú o cestovaní a objavovaní sveta, no nevedia sa odhodlať
- Pritom je toľko možností, ako cestovať pomerne lacno a aj popri obyčajnej práci v kancelárii
- Daniela sa takto jednoducho vybrala robiť dobrovoľníčku na Island a zažila úžasné dobrodružstvo
- Mnohí snívajú o cestovaní a objavovaní sveta, no nevedia sa odhodlať
- Pritom je toľko možností, ako cestovať pomerne lacno a aj popri obyčajnej práci v kancelárii
- Daniela sa takto jednoducho vybrala robiť dobrovoľníčku na Island a zažila úžasné dobrodružstvo
Naozaj neplatí, že plniť si cestovateľské sny môžeš až po tom, ako získaš skvelú freelancerskú prácu alebo zarobíš kopu peňazí. Dá sa to hneď teraz a skvelým spôsobom, ako na to, môže byť napríklad dobrovoľníctvo. Nielenže tak spravíš dobrý skutok a pomôžeš tam, kde je to potrebné, ale môžeš spoznať nové miesta lacnejšie. Vravíš si, že predsa pracuješ a na takéto niečo môžeš zabudnúť? Slovenka Danka sa rozhodla podniknúť dobrodružstvo napriek tomu, že má klasickú prácu v office.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Dobrovoľníctvo sa pritom nemusí týkať len krajín tretieho sveta, ale aj takej zaujímavej destinácie, akou je Island. Tento čarovný ostrov ohňa a ľadu si vybrala aj preto, že podľahla kráse severských krajín. Už počas štúdia na vysokej škole a po ňom istý čas žila vo Švédsku, dnes už síce žije v Bratislave, no pracuje pre fínsku firmu, takže sever je v jej živote stále prítomný. Každú možnú príležitosť využije na to, aby mohla preskúmať ďalšiu vysnenú krajinu.
„Potrebovala som na nejaký čas vypnúť od počítača a vždy som chcela vyskúšať prácu dobrovoľníka. Na internete je dnes kopec možností a stránok, kde si človek nájde čo by ho bavilo. Ja som si našla projekt cez www.workaway.info. Je to vynikajúci spôsob, ako si môžeš takmer zadarmo vyskúšať život v cudzej krajine a popritom cestovať. No a Island som si vybrala najmä kvôli prírode. Bola som tu predtým ako turista a táto krajina ma tak oslovila, že mi bola jasné, že sa sem musím vrátiť. Oslovila som jednu rodinu a strávila s nimi takmer mesiac na maličkej farme na juhu ostrova,“ povedala Danka.
Mesiac na farme bol pre ňu obrovským zážitkom, vyskúšala si, aké to je byť sama uprostred krásnej prírody ďaleko od mesta, stresu a deadlinov. Denne 4 až 5 hodín pracovala a robila manuálne práce, ako kŕmenie sliepok či natieranie dreva, vo voľnom čase chodila na výlety. Jediné, čo si musela zaplatiť, bola letenka a autobus z letiska. Mala tiež veľké šťastie, že rodina, u ktorej bývala, prevádzkovala malú cestovnú agentúru. Vďaka tomu sa dostala na miesta, kde by sama nikdy nemohla ísť. Videla islandské „highlands“, brodila sa riekami v okolí v okolí Þórsmörku, jazdila na snežných skútroch po sopke Eyjafjallajökull, ktorá vybuchla v roku 2010, kedy sa svet „dozvedel“, že existuje Island.
Island však nie je fascinujúci len nadpozemsky krásnou krajinou, ale aj tamojším štýlom života. „Ľudia tam žijú akosi pomalšie, majú čas na rodinu, priateľov a nikam sa neponáhľajú. Neriešia zbytočnosti, lebo ťažko fyzicky pracujú a aj tak sú akosi viac uvoľnení. Páčilo sa mi, ako vychovávajú deti, tak trošku liberálne, škandinávsky. Celý deň sa hrali vonku na traktore, naháňali sa medzi koňmi a ovcami, hrali na hudobných nástrojoch a korčuľovali sa po dome. Naučila som sa, že nie je žiadna katastrofa byť trochu mokrý a špinavý, aj keď je vonku 10 stupňov. Nie je tu dôležité, čo máte na sebe, ani na akom aute jazdíte,“ uviedla Danka.
Ako top miesta Danka cestovateľom odporúča vodopády Seljalandsfoss a Skógafoss, ktoré sú síce zaplavené turistami, ale stále krásne. „Must see“ sú tiež pláž Reynisfjara Black Sand Beach, útesy Dyrhólaey, ľadovcová lagúna Jökulsárlón a neďaleká Diamond Beach. Učarovali jej tiež vodopády Godafoss a Dettifoss, ale aj celý poloostrov Snæfellsnes na západe ostrova. Podarilo sa jej však vidieť aj miesta, kam sa nedostane každý, ako Kvernufoss, Gluggafoss a Bruarfoss. Danka tiež odporúča stránku hotpoticeland.com, kde nájdeš prírodné pramene a hot poty.
Zrejme nič z toho sa však nevyrovná polárnej žiari. Vidieť ju je však dosť o šťastí a trpezlivosti. „Prvýkrát som ju videla v Nórsku, keď sme si urobili výlet za polárny kruh. Celý čas bolo zamračené, cez deň pršalo a my sme začínali byť zúfalí, že odídeme domov sklamaní. Poslednú noc sme 3 hodiny stáli vonku v snehu a čakali, až sa ukázala. Pamätám si, ako sme začali kričať a poskakovať od šťastia. Fotoaparáty cvakali z každej strany, ja som vtedy mala iba požičanú zrkadlovku, ktorú som nevedela ovládať. Niekedy vtedy som začala pokukávať po vlastnom foťáku. Na Islande to bolo omnoho jednoduchšie, mala som viac ako tri týždne a stačilo sa prejsť v noci v pyžame po dvore. Je to zážitok na celý život,“ spomína Danka.
Spojenie tajomnej a fascinujúcej krajiny s možnosťou vidieť zázrak polárnej žiari láka cestovateľov na celom svete. Zrejme sa ešte nenašiel človek, ktorého by panenská príroda Islandu neohúrila. No s pribúdajúcimi turistami je práve nedotknutá príroda a unikátnosť krajiny ohrozená. Niet divu, že miestni začínajú mať turistov tak trochu v zuboch, ak náhodou práve z turizmu nežijú. Podľa Danky je dôvodom, že Islanďania neboli pripravení na taký nápor, nemajú na to prispôsobené verejné sociálne zariadenia či parkoviská.
„Ľudia si myslia, že sú na opustenom ostrove, môžu zastať kedykoľvek aj v strede cesty, ísť kde sa im zachce. Pribúda dopravných nehôd a zbytočné úrazy, keď kvôli fotke turisti riskujú život. Návštevníci nerešpektujú výstrahy, každý rok je viac utopených a domáci sú z toho nešťastní. Videla som dievčatá v balerínkach na útese na snehu aj ľudí, ktorí išli malými osobnými autami na miesta, kde sa jazdí na superjeepoch. Island je stále divoká príroda, počasie sa mení každých 5 minút a naozaj sa to neoplatí podceniť,“ tvrdí Danka.
Okrem Islandu si už Danka splnila sen aj o Kanade. Vždy chcela vidieť Rocky Mountains, od detstva mala na stene nalepenú fotku kanadského jazera Moraine zo starého nástenného kalendára, ktoré ju naživo dostalo svojou modrou farbou. Navštívila tiež Nórsko, ktoré je jej srdcovkou. Okrem polárnej žiary tu mohla pozorovať kosatky a vráskavce dlhoplutvé, navštívila tiež súostrovie Lofoty, ktoré považuje za jedno z najkrajších miest na svete. Cestuje popri práci vždy s kamarátmi či rodinou, vďaka čomu to zvládla low-costovo. Práve vďaka cestám sa zamilovala aj do fotografovania a stále rozvíja túto svoju vášeň. Tento rok sa prvýkrát chystá do fínskeho Laponska a v budúcnosti by rada navštívila Faerské ostrovy, Aljašku a Antarktídu.
Držíme palce a tešíme sa na ďalšie krásne fotky, ktoré sú mimochodom fotené na Olympus PEN E-PL6. :) Ty si ich môžeš pozrieť na Instagrame Polar Girl.
Čítajte viac z kategórie: Rozhovory