Mala 22, keď išla svoj startup prezentovať do Silicon Valley. Dnes má jej biznis miliardovú hodnotu
- Melanie Perkins mala len 22 rokov, keď nervózne stála pred Billom Tai v Silicon Valley a žiadala o financovanie svojho startupu
- Dnes má jej biznis menom Canva hodnotu miliardy dolárov a zaradil sa tak k 169 startupom, ktoré túto valuáciu dosiahli
- Canva je jedným z najjednoduchších grafických programov na trhu a dnes má 10 miliónov aktívnych používateľov
- Melanie Perkins mala len 22 rokov, keď nervózne stála pred Billom Tai v Silicon Valley a žiadala o financovanie svojho startupu
- Dnes má jej biznis menom Canva hodnotu miliardy dolárov a zaradil sa tak k 169 startupom, ktoré túto valuáciu dosiahli
- Canva je jedným z najjednoduchších grafických programov na trhu a dnes má 10 miliónov aktívnych používateľov
Za vznikom startupu Canva, ktoré sa na prelome rokov 2017 a 2018 stalo jedným zo 169 startupov, ktoré dosiahli hodnotu miliardy dolárov, stojí rodáčka z austrálskeho Perthu, sympatická Melanie Perkins. Mala len 22 rokov, keď sa rozhodla cestovať do Silicon Valley, aby o vhodnosti investovať do svojho projektu presvedčila veľkú rybu, známeho Billa Tai.
Melanie pre rozhovor s BBC prezradila, že pred tým než za technologickým mágom prišla, si niekde prečítala, že človeka o správnosti vášho úsudku presvedčíte vtedy, ak samy používate jeho mimiku a reč tela. Ako si sama spomína, rozhodla sa túto techniku odtestovať a keďže Tai pri jej prezentácii obedoval s jednou rukou za chrbtom, urobila tak aj ona, pričom len preklikávala stránky. A zatiaľ, čo si myslela, že o investovanie do jej vízie „budúcnosti publikovania“ nemá ani najmenší záujem, pretože sa celý čas hral s mobilom, opak bol pravdou a Tai bol myšlienkou nadšený. Melanie predstavil mnohým ďalším investorom a do projektu sa zapojil aj sám.
Myšlienka programu Canva, vznikla tak ako mnohé iné, počas toho, ako 19-ročná študentka Melanie sedela vo svojej izbe v dome rodičov a rozmýšľala, ako niečo zjednodušiť. Canva sa dnes zameriava na priblíženie dizajnérskych nástrojov aj tým najväčším laikom a presne o to Melanie počas štúdia na vysokej škole išlo. Trápilo ju, že aj tie najjednoduchšie úkony v grafických programoch trvajú príliš dlho. Zatiaľ čo mnohí nad týmto zdržovaním len krútili hlavou, mladá študentka našla svoj predmet podnikania a veľkú príležitosť.
Začiatky boli ťažké a Melanie so svojim priateľom, Cliffom Obrechtom, sa najprv pustili do webovej platformy Fusion Books, ktorá mala pomáhať študentom pri online vytváraní ročeniek (ktoré u nás nie sú až také populárne). Na zaplatenie programátorov si museli požičať peniaze od známych a prvú základňu vytvoriť v jednej z izieb rodičovského domu. Web Fusion Books, ktorý sa stal základom Canva, u študentov zožal obrovský úspech a z najvyhľadávanejšieho online ročenkového systému v Austrálii expandoval napríklad na Nový Zéland alebo do Francúzska.
Práve tento úspech bol pre mladú podnikateľku zlomovým bodom, kedy si povedala, že opustí univerzitu a pustí sa do vôd biznisu naplno. Keď Melanie žiadala v Silicon Valley o investíciu, písal sa rok 2010. Tá však prišla až o tri roky neskôr, no rovno od vedenia Googlu, od Camerona Adamsa. Počas tých troch dlhých rokov podľa jej vlastných slov prišli stovky odmietnutí, ktoré tím donútili na stratégii svojho produktu pracovať a vylepšovať ho. Oplatilo sa.
A ako je na tom Canva dnes? V mestách San Francisco, Sydney a Manila, pre spoločnosť pracuje 200 zamestnancov, program má viac ako 10 miliónov aktívnych užívateľov, z toho 300 000 platiacich, množstvo jazykových rozhraní (nájdeš tu aj slovenčinu) a stále si udržal svoju jednoduchosť. Hoci je pre väčšinu užívateľov free, jeho najväčšie príjmy tvoria poplatky (tzv. subscribtion fees) za pokročilé nástroje.
Môžeš tu vytvárať plagáty, koláže, obaly na CD, prebaly kníh, infografiky, bannery, prezentácie a aj obrázkové príspevky na facebook, instagram či twitter. Posledná investícia, od fondu Sequioa China, v podobe 40 miliónov dolárov, posunula hodnotu spoločnosti na celú miliardu dolárov a tá sa tak zaradila do rebríčka tých najúspešnejších.
Zdroj: BBC, czechcrunch.cz
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy