Tomáš Neuschl: Realitný maklér musí byť sčasti ekonóm, právnik, bankár a niekedy aj psychológ
- Tomáš Neuschl je 25-ročný chalan z Bratislavy, ktorý sa rozhodol pre prácu v realitách
- Opýtali sme sa ho na to, ako zvláda nestálosť príjmu, čo ho motivuje a aj na to, čo je na práci makléra najťažšie
- Prezradil aj, že o "realiťákoch" predtým nemal veľmi dobrú mienku
- Tomáš Neuschl je 25-ročný chalan z Bratislavy, ktorý sa rozhodol pre prácu v realitách
- Opýtali sme sa ho na to, ako zvláda nestálosť príjmu, čo ho motivuje a aj na to, čo je na práci makléra najťažšie
- Prezradil aj, že o "realiťákoch" predtým nemal veľmi dobrú mienku
Dnes ťa chceme inšpirovať. Ak si niekedy rozmýšľal nad podnikaním v oblasti realít, určite máš množstvo otázok. Na všetko, čo by si chcel vedieť, sme sa opýtali za teba. Oslovili sme jednu z najväčších medzinárodných spoločností pôsobiacich na poli realít, ktorá na slovenský trh vstúpila v roku 2006 a vypýtali sme si kontakt na toho najšikovnejšieho mladého človeka, čo v tíme majú. Dostali sme sa k Tomášovi. Ten nám prezradil, aké je to začínať, nemať finančnú istotu v zárobku a aj to, že tento typ biznisu sa dá robiť aj s vrodenou lenivosťou.
Ahoj Tomáš, rozhodol si sa pre prácu v realitnej agentúre. Ako dlho tu pracuješ? Čo ťa k tomu viedlo?
Pre prácu realitného makléra som sa rozhodol v januári 2017, kedy som so spoločnosťou RE/MAX podpísal zmluvu o spolupráci. Moje prvé pôsobenie na trhu zamestnaných začalo v septembri 2014, kedy som sa zamestnal vo firme HENKEL na pozícii obchodného zástupcu v oblasti vlasovej kozmetiky až do decembra 2016, kedy som firmu opustil. Obchodné skúsenosti, ktoré som nadobudol v tejto firme si veľmi vážim a neustále z nich čerpám.
Dôvodom opustenia pomerne zaujímavého zamestnania bol istý typ „vyhorenia„. Aj keď sa jednalo o flexibilný druh práce, po istom čase mi mesiace začali splývať a cítil som sa ako na kolotoči, z ktorého musím čím skôr vystúpiť, inak sa mi to už pravdepodobne nepodarí. A vtedy vznikla myšlienka podnikania – oblasť, kde nie sú hranice úspechu a kde si človek sám volí systém svojej práce.
Zaujímal si sa o oblasť realít aj pred tým?
Možno to bude pre niekoho zvláštne, ale o reality som sa vôbec nezaujímal. Mojou záľubou už od detstva bola oblasť obchodu v akejkoľvek sfére. Či sa jedná o ponúkaný produkt alebo službu, vždy je pre mňa na prvom mieste maximálna spokojnosť klienta, ktorý v konečnom dôsledku za tieto záležitosti aj platí.
V pôvodnom zamestnaní som predával produkt, kde aj pri mojom plnom nasadení mohla nastať nespokojnosť zo strany klienta (nedodaný tovar, poškodený, chybne objednaný), čo viedlo k neuzatvoreniu zmluvy. Polročná práca s novým klientom tak vyšla nazmar, kvôli externému faktoru, ktorý som nedokázal ovplyvniť. Skutočne frustrujúce.
Pri podnikaní v oblasti služieb, som plne zodpovedný za každý krok ktorý spravím. Ak príde k nespokojnosti zo strany klienta, chybu musím hľadať u seba.
Musel si vopred absolvovať školenia, kurzy?
Ako nový maklér RE/MAX som bol povinný absolvovať certifikáciu 1.stupňa, ktorá pozostávala zo školenia a následného testu. Túto certifikáciu treba potvrdiť testom každý rok. Po uzatvorení 5-tich obchodov môže maklér pristúpiť k certifikácii 2. stupňa, ktorá sa potvrdzuje každé 2 roky. Samozrejme okrem toho má spoločnosť k dispozícii škálu podporných programov, ktoré uľahčujú adaptovanie nových maklérov v tomto podnikaní a zvyšujú jeho hodnotu na trhu realít. Preto odporúčam komukoľvek, kto zvažuje takúto zmenu, aby neváhal! Profesionálnych maklérov je na realitnom trhu stále málo.
Aké služby ponúka realitný maklér svojim klientom?
Najdôležitejšie pre makléra je odviesť službu realitnú! To znamená mať tím ľudí a skúsenosti v oblasti realít, ktoré budú viesť k úspešnému predaju/kúpe/prenájmu. Samozrejme, maklér musí byť sčasti ekonóm, právnik, bankár, niekedy aj psychológ 😊, no vždy má kontakt na profesionála z každej zo spomínaných oblasti.
Je to relatívne nestále zamestnanie, čo sa týka príjmov a veľmi záleží na aktuálnej situácii na trhu, je to tak?
Z môjho pohľadu je to najväčší faktor nad ktorým zamestnaní ľudia so stálym príjmom uvažujú, keď sa chcú vydať na cestu podnikania. Neistota príjmu!
Nie som iný. Uvažoval som rovnako, keď som zvažoval odchod zo zamestnania. Mal som našetrených pár tisíc eur, ktoré by som na jednej ruke spočítal. No vedel som, že potrebujem zmenu. Stále som počúval zväčša o nespokojnosti ľudí s „realiťákmi„ a rovnaký názor o realitnom trhu som mal aj ja. To bolo mojou motiváciou pustiť sa do toho a robiť veci inak.
Rok 2017 prial realitnému trhu, preto bola aktuálna situácia dobrá. Ak nastane kríza na trhu, určite to môže ovplyvniť príjem makléra, no realitný profesionál by mal bez problémov takéto obdobie zvládnuť.
Čo sa týka financií z pohľadu začínajúceho makléra odporúčam mať istú finančnú rezervu na obdobie, kým sa „zabehne„. Môže to byť pokojne aj šesť mesiacov. Môj prvý obchod bol uzavretý až v júli 2017 a výsledky mojej práce sa dostavili až koncom roka, kedy som uzavrel pár ďalších obchodov. Dovtedy som sa dostal aj na dno mojich finančných možností a začal som váhať, či som sa rozhodol dobre. No ak budete robiť správne veci, správnym spôsobom, v dostatočnom množstve a čase, výsledky sa musia dostaviť. Dôležité je vydržať!
Snažíš sa robiť niečo inak než tvoji kolegovia? Pridaná hodnota sa predsa vždy ráta.
Rozmýšľam, či sa to dá nazvať „inak„ Nie je tabuľka ani presný návod na to, ako by mal maklér pracovať, samozrejme okrem štandardu firmy. Samotný systém práce si ale maklér tvorí sám. Sledujem kolegov ako pracujú, akým spôsobom sa prezentujú a ak sa mi niečo zapáči, aplikujem to. Je to vec na ktorej treba stále pracovať.
Hrá samovzdelávanie pri tvojej práci nejakú úlohu?
Školenia sú výborné na motiváciu a inšpiráciu, keďže väčšinou prezentujú úspešní ľudia z biznisu. Takýto typ vzdelávania mi pomáha udržať vždy pozitívnu morálku v práci. Gro informácií ale pre mňa tvorí práve samovzdelávanie. Či už je to formou internetu, novín, informácii od kolegov a samotnej praxe. Osobne nie som fanúšikom kníh, no ich čítanie som zahrnul ako jeden z cieľov na rok 2018 ako ďalší zdroj informácií.
Plánuješ v budúcnosti rozbehnúť svoj vlastný biznis alebo ti práca pod hlavičkou veľkej spoločnosti vyhovuje viac? V čom vidíš viac výhod?
Spoločnosť RE/MAX poskytuje takú marketingovú podporu, spôsob odmeňovania a možnosti podnikania, že „vlastnú„ firmu si môžem rozbehnúť aj pod hlavičkou takejto veľkej spoločnosti. Okrem iného sa plne stotožňujem s jej etickým kódexom a smerovaním v oblasti realít. Výhodou spolupráce s veľkou firmou je hlavne jej meno a postavenie, v akom sa na trhu nachádza. Preto spolupráca uľahčuje maklérovi získať nového klienta.
V prípade založenia vlastnej spoločnosti by som potreboval značný kapitál, marketingové nástroje a čas, aby som sa na trhu presadil. Určite je to možné, no z môjho pohľadu môžem dosiahnuť rovnaký, prípadne lepší výsledok pri podstatne menšom riziku neúspechu, veľkosti kapitálu a času aj pod krídlami takejto spoločnosti.
Čo ťa na tvojej práci baví najviac a čo je naopak najťažšie?
Najväčším uspokojením je pre mňa voľnosť, ktorú mi táto práca poskytuje. Baví ma, že každý deň/mesiac/rok je iný a vždy môže byť lepší. Baví ma, keď vidím tváre spokojných klientov. Baví ma myšlienka dostať sa až k tej hranici, kde si poviem: ,,ďalej sa už nedá.“ Najťažší je pre mňa boj s vrodenou lenivosťou a prokrastináciou!
Čítajte viac z kategórie: Rozhovory