V Bratislave vytvorili unikátny botanický concept store a prepojili prírodu s dizajnom
- Majiteľky Botanical Lab priniesli do Bratislavy svieži trend zo zahraničia
- Otvorili prvý floral concept store, v ktorom sa snúbia kvety s dizajnom
- Dokazujú, že kvetinárstvo nemusí byť gýč a hlásia návrat k prírode
- Majiteľky Botanical Lab priniesli do Bratislavy svieži trend zo zahraničia
- Otvorili prvý floral concept store, v ktorom sa snúbia kvety s dizajnom
- Dokazujú, že kvetinárstvo nemusí byť gýč a hlásia návrat k prírode
Vojdeš dnu a do nosa ti udrie vôňa čerstvých kvetov, vo vzduchu ucítiš vlhkosť ako v lese, no absolútne ťa dostane moderný a čistý dizajn celého priestoru. Vtedy pochopíš, že si nevstúpil do starej botanickej záhrady, ale do nového Botanical Labu v Bratislave, ktorý je zasvätený prírode. Aj k nám už totiž prišiel horúci trend concept store-ov. Čo to vlastne je? Sú to priestory zasvätené vždy nejakej originálnej téme. Či už to bude concept store zameraný na ekológiu a bezodpadový životný štýl, vintage módu a umenie alebo práve na prírodu a dizajn.
Autorkami tohto jedinečného miesta sú Zuzka a Lenka, dizajn priestoru majú na svedomí architekt Pavol Pribylinec a Juraj Prokipčák. Slovenky dokopy spojila práve láska k prírode a všetkému peknému. Lenka sa do kvetov zaľúbila už počas štúdia dejín umenia, Zuzka sa k nim dostala náhodou, keď jej kamarát zveril realizáciu výzdoby na jeho svadbe. Napriek tomu, že študovala psychológiu, k umeniu a dizajnu nikdy nemala ďaleko. Prostredníctvom Botanical Labu sa rozhodli ľuďom priniesť viac prírody do ich mestských životov.
„Nápad vytvoriť takýto priestor vyšiel prirodzene z nášho presvedčenia, že veci môžu byť jednoduché, prirodzené a krásne zároveň. Kvety, ktoré sme videli v ponuke bežných kvetinárstiev nezodpovedali nášmu vkusu a vnímaniu. Začali sme si o kvetinovom priemysle zisťovať viac a postupne sme ku kvetom a rastlinám pričlenili prírodné produkty, kozmetiku a dizajnové predmety, ktoré boli podobne konceptuálne zamerané,“ prezradili Lenka a Zuzka.
Slovenky, ktoré sa dokonale našli v tejto tvorivej práci, sa snažia propagovať fair-trade a lokálne pestované kvety. Okrem čerstvých rezaných a izbových rastlín tu nájdeš aj také unikáty, ako sú rastlinné teráriá, ktoré doma vyčarujú malú záhradku či les každému. Baby sa orientujú aj na poctivý dizajn z betónu, dreva či kovu, a na prírodnú kozmetiku. Podporujú európskych dizajnérov a slovenské či české značky kozmetiky, ako sú Mylo či Jagaia. Pestrú paletu dopĺňa galerijný priestor, v ktorom sa konajú výstavy, napríklad Ivany Palečkovej, eventy a workshopy.
Botanical Lab na Slovensko rozhodne priniesol moderný prístup ku kvetom, podobne ako napríklad ateliér Papaver. Napriek tomu, že u nás v kvetinovom biznise stále vládnu zastaralé tradície, Lenka a Zuzka sa tešia obrovskému záujmu ľudí a pozitívnym ohlasom. Aj Slováci totiž pomaly začínajú chápať, že to nie je len o plastových aranžmánoch a gerberách. V Botanical Labe však nenájdeš nič nafarbené alebo umelé. Pracujú s prírodným imateriálmi, kytice tvoria zo sezónnych kvetov, byliniek, popínavej zelene a vetvičiek z okolitých lesov.
„Sme hrdé na to, že sa môžeme radiť k novej generácii floristov, ktorí sa snažia oživiť tradičný a zabehnutý sortiment, a to hlavne podporou domácich pestovateľov a upustením od neeticky pestovaných kvetov z celého sveta. Ruže z Ekvádoru či Kene u nás budete hľadať ťažko. Naším unikátom sú teráriá – záhradky v skle, ktoré sme začali robiť ako prví a stali sa takým naším emblémom,“ dodali.
Botanické laboratórium je pre nich najmä poslaním a vášňou, nie prácou alebo formou, ako zbohatnúť. Preto sa sústredia najmä na hodnoty, ako sú kvalita a poctivosť. Pre ľudí pripravujú množstvo zaujímavých workshopov a v budúcnosti by si rady zaobstarali kompostér, aby mohli ekologicky spracovať množstvo zeleného odpadu, ktoré denne vyprodukujú. Ak aj ty miluješ kvety a dizajn, Botanical Lab na Mickiewiczovej 3 rozhodne nesmieš obísť. :)