Je toto bývanie budúcnosti? Svetom rezonujú mikro-domy s plnohodnotným vybavením

  • V Hongkongu predstavili víziu ako bude vyzerať bývanie budúcnosti.
  • Pravdou je fakt, že tzv. mikro-domčeky sú posledné roky fenoménom.
  • V priestore ani nie 10 štvorcových metrov by sa cítil stiesnene asi každý.
jameslawcybertecture.com/jameslawcybertecture.com
  • V Hongkongu predstavili víziu ako bude vyzerať bývanie budúcnosti.
  • Pravdou je fakt, že tzv. mikro-domčeky sú posledné roky fenoménom.
  • V priestore ani nie 10 štvorcových metrov by sa cítil stiesnene asi každý.

V poslednom desaťročí sa výrazne rozšíril trend mikro-domov a zdá sa, že vek malých mestských domčekov pomaly prichádza. Novinkou je tzv. OPod Tube House, ktorý je vyrobený z nepotrebného betónového potrubia, ktorý má na svedomí spoločnosť James Law Cybertecture. Na trh prichádza ako cenovo dostupný domov pre mladých ľudí, ktorí zápasia s vysokými nákladmi na bývanie vo veľkomestách.

„Našou vášňou je nielen vytvárať krásne návrhy, ale zároveň prinášať inovácie pre lepšiu budúcnosť pre všetkých, a to prostredníctvom novej generácie architektúry, interiérov, technológií, priemyselného dizajnu, umenia a poradenstva. Toto je Cybertecture.“ znie text pod týmto príspevkom

Prvýkrát sa svetu tieto útulné domčeky s priemerom okolo 2,3 metra ukázali v Hongkongu ako koncept niečoho, čo môže byť v budúcnosti úplná samozrejmosť. Navrhnuté sú pre jedného, respektíve dvoch ľudí, ktorým ponúkne obytný priestor o rozlohe 9,2 m2. Zariadenie interiéru je na slušnej úrovni, veď ponúka obývaciu izbu s pohovkou, ktorú je možné rozložiť na posteľ. Ďalej sú k dispozícií mini chladnička, kúpeľňa, sprcha a dostatok úložného priestoru na oblečenie a osobné veci.

Zobraziť celú galériu (14)
zdroj: jameslawcybertecture.com

Podľa autora a architekta Jamesa Lawa je možnosť týchto „trubicových“ príbytkov praktickým riešením pre mladých ľudí hľadajúcich domov, ale zároveň aj pre mestá, ktoré sa snažia poskytnúť cenovo dostupné bývanie. Aj keď nie sú práve najľahšie, vážia až 22 ton, a tak inštalácia nie je vôbec komplikovaná a navyše je možné ich navzájom upevniť, čím sa výrazne znižujú náklady na inštaláciu.

Potrubia sú ľahko stohovateľné a je možné inštalovať ich v malých, úzkych a nevyužitých priestoroch mesta. Architekt na svojich vizualizáciach zobrazuje svoju predstavu, kde by tieto príbytky mohli byť uložené – v uličkách, medzi panelákmi alebo pod mostom.

Niekedy sú medzi budovami úzke priestory, v ktorých je náročné vybudovať novú budovu. Preto by sme tam mohli uložiť OPod Tube domčeky a vďaka čomu by sa tieto priestory opäť využili,“ vysvetlil James v rozhovore pre spoločnosť Curbed

Nepoznáme však žiadne bližšie informácie týkajúce sa obstarávacej ceny, spôsobu kúrenia a náklady na dopravu. Dôvodom je fakt, že sa jedná len o prvotný koncept a návrh ako je možné vyplniť úzke a ťažko využiteľné priestory v stále sa zväčšujúcich mestách. Rovnako by mohli byť riešením v prehustených veľkomestách, kde si mladý človek kvôli vysokým cenám a nákladom len ťažko môže dovoliť vlastné bývanie. Čas ukáže, či sa tento nápad uchytí, alebo poslúži aspoň ako inšpirácia pre iné projekty podobného typu.

zdroj: jameslawcybertecture.com

Čítajte viac z kategórie: Architektúra

Najnovšie videá

Trendové videá