Rastliny namiesto lámp ako osvetlenie. Vedci zistili, ako je to možné
- Vedci zistili, že prepojenie medzi človekom a prírodou sa môže ešte o niečo viac prehĺbiť
- Na MIT zistili, že aj zelené rastliny dokážu produkovať svetlo
- Prvé pokusy boli úspešné so špenátom, kelom, žeruchou a rukolou
- Vedci zistili, že prepojenie medzi človekom a prírodou sa môže ešte o niečo viac prehĺbiť
- Na MIT zistili, že aj zelené rastliny dokážu produkovať svetlo
- Prvé pokusy boli úspešné so špenátom, kelom, žeruchou a rukolou
Prepojenie rastlín s človekom je už dlhodobo záležitosťou, o ktorú sa zaujímajú vedci po celom svete. Novinka prichádza z Massachusetts Institute of Technology (MIT), konkrétne od profesora Michaela Strana, ktorý prichádza s termínom „nanobiotické rastliny“. Základným cieľom výskumnej skupiny profesora Strana je totižto zistiť, ako sa dajú predmety, s ktorými sa dennodenne stretávame, nahradiť rastlinami. Tentokrát prišlo na rad svetlo.
Pár zaujímavých faktov
Je preukázané, že v oblastiach s vyšším množstvom zelene je nižšia kriminalita. Zamestnanci pracujú o 15 % efektívnejšie v prípade, že sú obklopení rastlinami. Aj to sú fakty, ktoré potvrdzujú, že rastliny jednoducho k nášmu životu potrebujeme. Veda pokročila a dnes už vieme aj to, že vďaka špeciálnym senzorom na listoch dokážu detegovať množstvo vlahy, ktorú potrebujú, ďalšie rastliny dokážu zamerať a vytvoriť 3D obraz svojho okolia, iné vedia zistiť množstvo chemikálií v pôde. Je to skrátka oblasť, v ktorej každú chvíľku prichádzajú vedci s neuveriteľnými novinkami.
Svietiace rastliny vďaka luciferínu
Pri zisťovaní, či zelené rastliny môžu nahradiť naše dnešné lampy, sa výskumná skupiny profesora Strana zameriavala na experiment s rukolou, žeruchou, kelom a špenátom. Aplikovaním špeciálnych nanočastíc do listov žeruchy výskumníci zistili, že rastlina je schopná vytvoriť slabé svetlo až na tri a pol hodiny. Najprv bola ponorená do roztoku plného spomínaných nanočastíc a neskôr vystavená veľkému tlaku tak, aby sa cez jej póry, tzv. stomáty, dostali látky presne tam, kam potrebujú. Vnútri potom častice začali vypúšťať tzv. luciferín, ktorý spôsobuje samotné vyžarovanie spolu s enzýmom luciferáza.
Technológia, ktorá využíva cukor nahromadený v rastline zo slnka by mohla v budúcnosti fungovať ako sprej, ktorý sa jednorázovo nastrieka na listy rastliny alebo na jej sadenice a bude pôsobiť v rastline celý jej život. Snom výskumníkov je jedného dňa takýmto spôsobom osvetľovať domovy alebo dokonca ulice.
Snažia sa prísť aj na spôsob, ako toto „rastlinné svetlo“ zapnúť a vypnúť. Hoci by si si mohol myslieť, že jasným cieľom vývoja nových technológií je pre profesora Strana zachrániť planétu od množstva využívanej energie, pravdou je, že Strano ich chce vytvárať najprv len preto, že sú krásne :)
Zdroj: CNN
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko