Slovenská vedkyňa velí tímu, ktorý absolvuje simulovanú misiu na Mars

  • Michaela Musilová boal vybraná z tisícok uchádzačov
  • Absolvuje simulovanú misiu na Mars pod taktovkou NASA
  • Misia sa bude odohrávať na sopke Mauna Loa na Havaji
befunky-collage-1
ucn.sk, pixabay.com
  • Michaela Musilová boal vybraná z tisícok uchádzačov
  • Absolvuje simulovanú misiu na Mars pod taktovkou NASA
  • Misia sa bude odohrávať na sopke Mauna Loa na Havaji

Slovenskú vedkyňu z niekoľkých tisícok uchádzačov vybrali na unikátnu 8-mesačnú misiu, ktorá simuluje pobyt na Marse. Misia je vedená a financovaná NASA v spolupráci s Havajskou univerzitou. Michaela Musilová bude členkou posádky 5-členného medzinárodného tímu a zároveň mu bude aj veliť. V tíme je okrem nej Kórejčan, dve Austrálčanky a Brit. Projekt je unikátny aj v tom, že sa bude odohrávať vo výške 2 500 metrov nad morov na havajskej sopke Mauna Loa. Sopečné prostredie je totiž podobné tomu na Marse.

Posádka bude počas misie zatvorená v špeciálnej komore s priemerom 11 metrov a v simulovanom marťanskom teréne sa bude pohybovať v špeciálnych skafandroch. Okrem slovenskej vedkyne poputuje na simulovaný Mars aj rover, ktorý bol kompletne vyvinutý na Slovensku vybudovaný firmou RoboTech Vision s.r.o. v spolupráci so SOSA. Súčasťou misie bude vďaka účasti Michaely aj množstvo vedeckých experimentov a vzdelávacích aktivít spojených so Slovenskom. Ide o v poradí šiestu takúto misiu, ktorá je najdokonalejšou simuláciou života na Marse.

8 mesiacov v kritických podmienkach

Cieľom je čo najlepšie napodobniť problémy a situácie, s ktorými sa môžu v budúcnosti stretnúť ľudia na Marse. V budúcnosti sú plánované skutočné spiatočné misie na Mars, ktoré budú samotné trvať 8 mesiacov, no ďalších 8 mesiacov potrvá len cesta na Mars a rovnakú dĺžku aj cesta späť. Simulované misie sa sústreďujú na testovanie psychologických aspektov života v dlhodobo uzavretom priestore, pretože sa nevie, ako človek dokáže dlhý čas odlúčenia a pobytu v klaustrofobických podmienkach zvládnuť.

„Počas misie budeme zavretí v dóme a von budeme môcť ísť len v skafandri. Komunikácia so Zemou bude tiež obmedzená. Budeme mať prístup len na jeden email, budeme však musieť dodržiavať jednosmerný 20-minútový časový posun medzi Zemou a Marsom. To znamená, že dostať odpoveď z riadiaceho strediska NASA bude trvať aspoň 40 minút, aj v krízovej situácii,“ opísala Michaela.

Slovenka splnila prísne kritériá

Kvôli náročným podmienkam bol prísny aj výber uchádzačov, ktorý trval 15 mesiacov. Posudzovala sa odbornosť uchádzačov, jazykové a technické znalosti či fyzická kondícia. Uchádzači čeliť aj naozaj kritickým situáciám, kľúčová tiež bola vzájomná spolupráca. „Dali nám dve minúty, aby sme vyriešili nejaký zložitý problém a všímali si, či vieme zachovať pokoj, nepanikárime a dokážeme spolupracovať. Takéto testy prebiehali online a trvali aj niekoľko hodín,“ spomína Michaela.

Ako sama Michaela uviedla, k výberu jej zrejme pomohlo absolvovanie niekoľkých vedeckých expedícií v Grónsku a ďalších nehostinných prostrediach, rovnako ako už predošlé kratšie simulované misie na Mars. Okrem toho športuje a publikuje články v prestížnom časopise Nature Geoscience. Michaela je tiež predsedníčkou Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity (SOSA) a hosťujúcou profesorkou na Ústave jadrového a fyzikálneho inžinierstva či na Fakulte elektrotechniky a informatiky STU.

Chce zapojiť slovenské organizácie

Slovenská vedkyňa chce príležitosť využiť aj pre rozvoj slovenského výskumu tým, že do misie zapojí čo najviac organizácií a študentov. Počas pobytu chce preto natáčať prednášky a videá, ktoré premietne v spolupráci so SOSA a FEI STU. Zároveň tým chce ukázať, že aj Slovensko má potenciál realizovať sa vo vesmírnom sektore. Podporiť chce aj o.z. SOSA, ktoré stojí za družicou skCUBE a momentálne pôsobí bez finančnej podpory. Ak to NASA schváli, tak na misii prebehne aj experiment, cez ktorý dostane posádka príkazy prostredníctvom družice skCUBE.

Michaela sa vyjadrila, že jej detským snom je stať sa astronautkou, a práve simulovaná misia jej môže pomôcť priblížiť sa k tomuto snu. Držíme jej aj celému tímu palce!

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Najnovšie videá

Trendové videá