Každý tretí mladý Slovák nevie, či je vlastne dobré, alebo zlé byť súčasťou EÚ

  • Nezávislá organizácia GLOBSEC priniesla koncom januára zaujímavú štatistiku z V4-ky, ktorá sa venuje názorom mladých ľudí na participáciu v EÚ a NATO
  • Zatiaľ čo mnohí mladí Slováci vítajú ekonomický progres či voľnosť pohybu pri cestovaní, relatívne rozšírená je aj kritika "diktátu z Bruselu"
ggg
unsplash.com/pixabay.com
  • Nezávislá organizácia GLOBSEC priniesla koncom januára zaujímavú štatistiku z V4-ky, ktorá sa venuje názorom mladých ľudí na participáciu v EÚ a NATO
  • Zatiaľ čo mnohí mladí Slováci vítajú ekonomický progres či voľnosť pohybu pri cestovaní, relatívne rozšírená je aj kritika "diktátu z Bruselu"

Najnovšie štatistiky nezávislej organizácie GLOBSEC ukazujú, že hoci mladí ľudia Maďarska, Česka, Poľska a Slovenska sa narodili do spoločnej postkomunistickej éry, ich názory na geopolitiku sa v mnohých smeroch podstatne líšia. Hoci sme do NATO aj Európskej únie vstupovali spoločne, Poliaci a Maďari významne svoju participáciu v EÚ aj NATO podporujú, Slovákom sa viac páči byť súčasťou EÚ než podporujú NATO a Česi si naopak svoju účasť v NATO pochvaľujú viac než účasť v Európskej únii.

Hoci kampaní na zvýšenie povedomia o oboch organizáciách je viac než dosť, zdá sa, že mladí o nich veľa nevedia. Až jedna tretina Čechov, Slovákov a Maďarov nemá jasný názor na členstvo v Európskej únii a rovnako tak je to aj s NATO. Táto časť ľudí predstavuje slepý bod, ktorý sa nevie rozhodnúť najmä kvôli nedostatku informácií a len aktívna komunikácia organizácií môže viesť k jasnejšiemu výsledku.

Zaujímavé výsledky priniesla otázka „Myslíš si, že sme súčasťou západného sveta alebo východu?“ Štatistiky odpovedí sa pri dvoch testovaných skupinách 18-24 rokov a 25 – 34 rokov v prípade Slovenska takmer na vlas zhodujú. 26,7 % sa prikláňa k západu, že stojíme niekde v strede si myslí 37,9 % opýtaných, ako súčasť východu nás vníma 7,3 % mladých a až 28,1 % mladých vo veku 25 – 34 rokov nevie odpovedať. Oproti ostatným krajinám vedieme v nerozhodnosti.

GLOBSEC zisťoval okrem názoru mladých na geopolitické zaradenie aj spokojnosť mladých s patricipáciou v EÚ a NATO, to, ako by hlasovali mladí v prípade, žeby sa referendá o pôsobení v oboch organizácií konali v tomto období a aj to, či by mladí privítali radšej liberálnu demokraciu alebo autokraciu. Pravdou zostáva, že takmer pri všetkých otázkach Slováci vynikajú v jednej kategórií odpovedí – neviem/nemám odpoveď. Najmä pri otázkach týkajúcich sa NATO. Tu až 46,1 % mladých vo vekovej kategórii 25 – 34 rokov nevie, či je byť jeho súčasťou správne, alebo nesprávne, takmer 37 % je za a 17 % proti. Že byť súčasťou EÚ je správna vec, si v rovnakej vekovej kategórii myslí 54,6 %, 12,1%  to cíti opačne a názor nemá až 33,3 %.

Ak by mladí mali v súčasnosti rozhodovať v referende o tom, či zostaneme súčasťou EÚ, vo veku 25 – 34 rokov by za hlasovalo 59,4 % mladých, proti 15,5 % a odpovedať by nevedelo 25,1 % z opýtaných. To, či máme zostať súčasťou NATO, nevie posúdiť až 35 % mladých v spomínanej vekovej kategórii. Liberálnu demokraciu na Slovensku považuje za najviac prospešnú 66 – 70 % mladých, naopak silného lídra a autokraciu by prijalo 20,8 – 24,7 % vo veku od 18 do 34 rokov.

Zdroj: GLOBSEC

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Najnovšie videá

Trendové videá