Francúzi chcú po šialenej bitke o Nutellu zakázať zľavy na potraviny

  • Výrazne zľavnené potraviny na pultoch v supermarketoch majú dostať červenú
  • Dôvodom je byť podpora lokálnych výrobcov a eliminovanie nákupného šialenstva s akým sa Francúzsko prednedávnom stretlo
sou
theatlantic.com/aixcentric.com
  • Výrazne zľavnené potraviny na pultoch v supermarketoch majú dostať červenú
  • Dôvodom je byť podpora lokálnych výrobcov a eliminovanie nákupného šialenstva s akým sa Francúzsko prednedávnom stretlo

Čo by sa stalo, keby zo dňa na deň Slováci nenašli v supermarketoch ani jednu zľavu? Takúto situáciu môžu čoskoro zažiť zákazníci vo Francúzsku už len pri bežnom nákupe potravín.

Malo by sa tak zabrániť nákupným šialenstvám, aké nedávno zapríčinila zľava na Nutellu vo výške 70 %, kedy sa ľudia doslova bili, aby sa im ušlo aspoň jedno balenie čokoládovej pomazánky.

 

„Spoločnosť Ferrero pripomína, že táto propagácia bola jednostranným rozhodnutím reťazca Intermarché. Tento krok odsudzujeme, nakoľko vyvolal zmätok a sklamanie v mysliach spotrebiteľov,“ uviedla spoločnosť v oficiálnom vyhlásení.

Videá na internete zachytili Francúzov, ktorí sa bili o posledné poháre Nutelly vo francúzskom supermarkete Intermarché. Na sociálnych sieťach sa rýchlo stali virálnymi a prinútili ministra hospodárstva, Bruna Le Mairea, aby si predvolal riaditeľa francúzskeho reťazca.

„Povedal som mu, že sa to musí skončiť. Vo Francúzsku nemôžeme mať takéto scény každých pár dní,“ povedal Le Maire pre RTL.

Francúzi chcú zákazom zliav zabrániť plytvaniu potravinami a zároveň pomôcť spravodlivo odmeniť miestnych farmárov a potravinárov za ich prácu.  V regáloch by tak ľudia už nemali nájsť zľavy presahujúce 34 % či zľavu dva za cenu jedného.

„Pre maloobchod to bude závan čerstvého vzduchu, budú môcť znížiť marže na iné výrobky a lepšie zaplatia dodávateľov.“ povedal pre Reuters minister poľnohospodárstva Stéphane Travert.

Naši obchodníci tvrdia, že zľavy a akcie na úrok farmárov a potravinárov už teraz zakazuje zákon o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch.

„Zákon však nebol novelizovaný už 4 roky a aj agrorezort priznáva, že obchodníci sú kreatívni a za ten čas si mohli nájsť spôsoby, ako dosiahnuť svoje. Pekári hovoria o rôznych zmluvných poplatkoch, ktoré pre nich znamenajú náklady naviac,“ povedal pre tvnoviny.sk Martin Katriak zo Zväzu obchodu a cestovného ruchu.

Problémom na Slovensku sú napríklad umelo nafúknuté zľavy v internetových obchodoch. Počítajú sa z nereálne vysokých cien, za ktoré e-shop tovar predáva iba pár minút v noci. Ministerstvo hospodárstva ale neplánuje zmeniť zákon tak, aby tomu zabránilo.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Najnovšie videá

Trendové videá