Za chátrajúcu pamiatku sa bije celé Slovensko. Má už aj svoje billboardy

  • Hanušovská sušiareň je jedinečnou chránenou kultúrnou pamiatkou Slovenska, ktorej majiteľ sa o ňu nezaujíma
  • Hrozí jej, že sa rozpadne a to občianske združenie Čierne diery nechce dopustiť
  • Iniciatívu v súčasnosti prebrali občania, združenie, polícia, no aj pamiatkári
27908210_10210881878230490_3185812109506729520_o
Facebook/ Miro Minca
  • Hanušovská sušiareň je jedinečnou chránenou kultúrnou pamiatkou Slovenska, ktorej majiteľ sa o ňu nezaujíma
  • Hrozí jej, že sa rozpadne a to občianske združenie Čierne diery nechce dopustiť
  • Iniciatívu v súčasnosti prebrali občania, združenie, polícia, no aj pamiatkári

Príbehy kultúrnych pamiatok na Slovensku sa nekončia vždy dobre, a to hlavne nie vtedy, ak sa o ne nezačne zaujímať nejaký nadšenec alebo občianske združenie a zubami nechtami nezabráni ich zničeniu. Smutný koniec sa črtá aj Hanušovskej sušiarni liečivých bylín neďaleko Prešova, ktorá je významnou súčasťou našej histórie. Vďaka úsiliu otvoreného združeniu, ktoré si hovorí Čierne diery, sa však aktívne hľadá jej majiteľ, aby sme o ňu neprišli.

Zložitý príbeh budovy sa začal písať už v 30. rokoch minulého storočia, kedy ju vlastnil židovský podnikateľ Alexander Wohl. Jeho spoločnosť sa podľa informácií webu združenia Čierne diery volala “Vegetabil – velkoobchod s léčivými rostlinami, lesními plodinami a ovocem” a dodávala v časoch prvej Československej republiky vysušené liečivé rastliny českým a švajčiarskym firmám. Komplex jedinečného podniku tvorili dokopy tri budovy, z ktorých dve sú už zbúrané. Zostala stáť len posledná, drevená budova sušiarne s originálnou fasádou a premysleným systémom vetrania, aby sa tu bylinky rýchlo vysušili.

Kameňom úrazu v prípade sušiarne vyhlásenej v roku 1993 za Národnú kultúrnu pamiatku, je jej majiteľ. Ten pôvodný, A. Wohl kvôli svojmu pôvodu počas 2. svetovej vojny z obce musel ujsť a sušiareň sa dostala do rúk rodiny Petríkovcov, ktorí sa o ňu niekoľko generácií nedokázali postarať až nakoniec, v roku 2013 prešla už vtedy Národná kultúrna pamiatka do rúk doktora Valentína Dulinu. Ten sa od Pamiatkového úradu žiadal, aby sušiareň prestal chrániť a dovolil mu ju zbúrať tak ako ostatné dve stavby, no úrad nepovolil.

Odvtedy Krajský pamiatkový úrad v Prešove prijal množstvo anonymných telefonátov o cielenej likvidácii pamiatky. Od januára 2017 do dnešného dňa, sa relatívne zachovaná budova stala ruinou s prepadnutou strechou a zničenou fasádou. Za ničením podľa hlásení dokonca mali stáť miestni. Prekvapenie prišlo v lete 2017, kedy bola ohlásená zmena majiteľa budovy, pričom pozemok zostal vo vlastníctve pôvodného majiteľa a teda je prakticky nedostupný. Novým majiteľom má byť podľa informácií združenia aj viacerých médií, ktoré sa o prípad zničenej pamiatky začali zaujímať, bezdomovec.

Dnes je Hanušovská sušiareň liečivých rastlín v havarijnom stave a bijú sa za ňu pamiatkári, polícia, obyvatelia obce aj Čierne diery. Tie sa rozhodli vystaviť na frekventovaných uliciach billboardy poukazujúce na jej súčasný stav a okamžite sa stretli s pozitívnym ohlasom.

Niektorí im ponúkajú ďalšie reklamné plochy alebo chcú združenie podporiť finančne, o prípad sa zaujímajú aj médiá (Plus 7 dní alebo .týždeň) a pamiatkový úrad SR dokonca hovorí o tom, že domáci začali hľadať možnosti, ako je pamiatku možné odkúpiť a premiestniť.

Zdroj: Čierne diery

Čítajte viac z kategórie: Architektúra

Najnovšie videá

Trendové videá