Jan Antonín Baťa: Uplynulo 120 rokov od narodenia biznismena, ktorý predstavil Československo svetu
- Dnes je to presne 120 rokov od narodenia jedného z najúspešnejších podnikateľov, akého sme kedy mali
- Jan Antonín Baťa je pre mnohých ikonou správneho prístupu k biznisu a obuv Baťa pozná celý svet
- Zažil vzostup aj pád, napísal niekoľko kníh, bol nominovaný na Nobelovu cenu a jeho citáty inšpirujú dodnes
- Dnes je to presne 120 rokov od narodenia jedného z najúspešnejších podnikateľov, akého sme kedy mali
- Jan Antonín Baťa je pre mnohých ikonou správneho prístupu k biznisu a obuv Baťa pozná celý svet
- Zažil vzostup aj pád, napísal niekoľko kníh, bol nominovaný na Nobelovu cenu a jeho citáty inšpirujú dodnes
Jan Antonín Baťa sa narodil v roku 1898 v českom meste Uherské Hradište do obuvníckej rodiny, ktorej podnikanie siahalo už do 17. storočia. Bol jedným zo štyroch súrodencov z druhého manželstva svojho otca a teda, keď sa spoločnosť prvýkrát dedila, pripadla najstaršiemu synovi, nevlastnému bratovi Jana Antonína, Tomášovi. Ten sa snažil v šľapajách svojho otca pokračovať a zveľaďovať inovátorský prístup k podnikaniu (rozdelenie miezd na fixnú, individuálnu a úkolovú, stavba domov pre prichádzajúcich robotníkov, podpora vzniku odborov, zavedenie „Baťových cien“ a podobne), Jan Antonín však získal akcie za 50 miliónov korún a tiež sa začal významne podieľať na prospechu firmy.
V roku 1937 pomohla baťovým závodom najmä cesta okolo sveta Jana Antonína, na ktorej zbieral skúsenosti z obchodných trhov Európy, severu Afriky, Ázie a Severnej Ameriky. Hoci počas prvej aj druhej svetovej vojny spoločnosť začala mimoriadne expandovať a podieľala sa okrem obuvi aj na výrobe v oblasti dopravy, strojárenského priemyslu a chémie. Dosahovala tržby v stovkách miliónov českých korún (plus zamestnávala 65 000 zamestnancov v takmer 90 krajinách), v roku 1939 opustil svoju krajinu a usadil sa v USA, neskôr v Brazílii. V roku 1945 Baťove závody dekrétom prezidenta zostali znárodnené a odvtedy sa písala nová história rodinnej firmy.
Po niekoľkých nepríjemných súdnych ťahaniciach sa opäť firma dostala do rúk Baťovcom v roku 1953. Novými majiteľmi sa stali vdova po Tomášovi, Mária, a Tomáš junior. Spory o majetok trvali až do roku 1962, kedy sa Jan Antonín vzdal sporného majetku v prospech svojho synovca a 5 rokov predtým odmietol nomináciu na Nobelovu cenu za mier. Po smrti podnikateľa v roku 1965 zostalo niekoľko publikácií, ktoré inšpirujú podnikateľský svet dodnes. Najznámejšia nesie názov „Budujme štát pre 40 000 000 ľudí“, kde rozsiahlo popisuje svoju víziu napredovania Československa a vyzýva k stavbe diaľnic, železníc a chce napríklad zriadiť aj Ústavný súd.
V roku 2001 sa vedenia spoločnosti ujal vnuk zakladateľa, Tomáš J. Baťa, ktorý mení štruktúru spoločnosti do podoby, ako ju poznáme dnes. Samostatne sa zameriava na regióny a efektivitu podniku zvyšuje aj vďaka vzniku inovatívnych centier po celom svete, ktoré sa sústreďujú ako na nové technológie výroby obuvi, tak aj na jej dizajn. Spoločnosť Baťa Slovensko ukončila rok 2016 s tržbami takmer 11 miliónov eur a jej najväčšími konkurentmi sú v súčasnosti poľská značka CCC, Humanic a Reno. Na čele globálneho marketingového oddelenia stojí najmladší z Baťovcov, Thomas Archer Baťa, a najnovším cieľom je priniesť zákazníkom okrem starej známej klasiky aj pohodlnú športovú obuv.
Zdroj: ihned.cz
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska