Toto je najdrahšie a najlacnejšie mesto na svete. V niektorých prežiješ naozaj za pár drobných

  • Britská analytická spoločnosť Economist Intelligence Unit hodnotila najdrahšie a najlacnejšie miesta na život
  • Základom štatistík je porovnanie 400 cien 160 produktov v 133 mestách po celom svete
  • Takéto sú výsledky
collage
Pixabay/Unsplash
  • Britská analytická spoločnosť Economist Intelligence Unit hodnotila najdrahšie a najlacnejšie miesta na život
  • Základom štatistík je porovnanie 400 cien 160 produktov v 133 mestách po celom svete
  • Takéto sú výsledky

Tak ako každý rok, aj tento Economist Intelligence Unit zbieral po svete ceny všetkých základných produktov, ktoré potrebujeme na život a zo 133 hodnotených miest vytvoril presný rebríček. Z neho je jasné čitateľné, že silné postavenie eura na trhu zvýšilo náklady na život v mnohých európskych metropolách, a preto v prvej desiatke nachádzame hneď päť z nich.

zdroj: eiu.com

Najdrahším mestom roka 2018 je Singapur, ktorý si drží svoje prvé miesto už opakovane. Na druhom mieste sa nachádza Paríž, ktorý si prilepšil o 5 miest, tretiu priečku obsadil Zurich, štvrté miesto Hong Kong a o celých 6 miest vyššie poskočila severská metropola Oslo. Desiatku TOP najdrahších lokalít uzatvára švajčiarska Ženeva, Seoul, Kodaň, Tel Aviv a Sydney.

To najlacnejšie z lacných

Štatistika prezradila aj desiatku miest, v ktorých je život síce najlacnejší a pri pohľade na tento zoznam ich pravdepodobne nebudeš považovať za lákavé lokality pre dlhodobý pobyt. Najvyššiu priečku, a teda najlacnejším miestom na život, je Damask v Sýrii a druhé miesto obsadil Caracas vo Venezuele. Tieto dve mestá v rebríčku klesli o viac ako 10 miest. Ďalej je to kazachstanské mesto Almaty, nigerijský Lagos a Bangalore v Indii. Na šiestom až desiatom mieste sa umiestnili Alžír, Karáči v Pakistane, ďalší indický zástupca Chennai, hlavné mesto Rumunska a aj po tretíkrát India, Naí Dillí.

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: unsplash.com

Pár zaujímavostí

Čo všetko vlastne prieskum hodnotil? Sú to náklady na potraviny a nápoje, oblečenie, bývanie, dopravu, služby a rekreáciu. Podľa The Guardian si európske mestá mimo eurozóny v prvej desiatke svoje vysoké umiestnenie zaslúžili najmä vďaka drahému vybaveniu domácností, vysokým nákladom na zábavu a rekreáciu. Prekvapením bolo najmä umiestnenie Londýna, ktorý zrejme poznačil Brexit, pretože v súčasnom meraní skončil na celkovej 30. priečke, čo je najhoršie umiestnenie za posledné dve dekády.

V TOP 10 sa neobjavuje kvôli nízkej cene dolára ani jedno mesto zo Spojených štátov amerických, dokonca aj bájny New York klesol z 9. na 13. miesto, nasledovaný Los Angeles na 14. priečke. Z popredných miest vďaka inflácii zmizli aj japonské Tokio a Osaka. Najviac zaujímavých informácií však prináša tabuľka, ktorá porovnáva ceny jednotlivých hodnotených produktov medzi prvými a poslednými umiestnenými. V Singapure zaplatí obyvateľ za kilogram pečiva 3,71 dolárov, pričom v najlacnejšom Damasku je to len 0,60 dolárov. Radikálne rozdiely sú aj pri cenách za benzín, tabak či víno.

 

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Najnovšie videá

Trendové videá