S technológiou „LI-FI“ bude tvoj internet 100-krát rýchlejší

  • Každý z nás pozná pripojenie WIFI, ktoré nám tak neskutočne zmenilo život. No teraz je tu niečo iné. Nové "LI-FI" sľubuje až niekoľkonásobne rýchlejší interet.
haas.jpg
  • Každý z nás pozná pripojenie WIFI, ktoré nám tak neskutočne zmenilo život. No teraz je tu niečo iné. Nové "LI-FI" sľubuje až niekoľkonásobne rýchlejší interet.

Ak sleduješ najnovšie novinky zo sveta technológií, určite si už počul o takzvanom LI-FI, ktoré sa chystá na trhu poriadne zamiešať karty. Bude LI-FI skutočným konkurentom pre tak zaužívané pripojenie, ako je WIFI?

Ako funguje tech. Li-Fi

foto: slideshare.net

 

Hlavný rozdiel medzi Wi-Fi a Li-Fi spočíva najmä v tom, že Wi-Fi pracuje pomocou rádiových vĺn a LI-FI pomocou tých svetelných, ktoré produkujú aj inteligentné LED žiarovky.

Ak sa vrátime k školským poznatkom z fyziky, sveteľné spektrum je 10 000 krát širšie ako to rádiové (hovoríme najmä o dostupných frekvenciách). Aj to je jeden z dôvodov, prečo je LI-FI niekoľko násobne rýchlejšie. Naopak na Wi-Fi sa pripája toľko ľudí denne, až sú siete preplnené a viac a viac spomalené.

Tento nový výmysel je založený na používaní LED diód. Vďaka svetlu z LED-iek dokážu byť dáta prenášané obrovskou rýchlosťou (žiarenie nie je voľným okom viditeľné). Na rovnakom princípe pracuje aj diaľkový ovládač (pomocou infračervených lúčov). Samozrejme, LI-FI bude niekoľkonásobne rýchlejšie a dokonca sa hovorí aj o tom, že sa technológia dostane do kamier v našich smartfónoch.

LED žiarovka schopná vysielať Li-Fi

foto: recombu.com

 

Aj keď sú dáta prenášané nesmierne rýchlo a systém pracuje pomocou svetelných vĺn, klasické osvetlenie v miestnosti môže byť napriek tomu naďalej používané ako primárny zdroj svetla. Používanie LI-FI ho nijak neobmedzí. Za menší nedostatok môžeme pokladať to, že nikto nám nepovedal, čo robiť keď si momentálne nepotrebuješ svietiť (napríklad keď je ráno), no rád by si ostal naďalej pripojený k internetu. Ale šikovní inžinieri niečo určite vymyslia. Použijú napríklad pre ľudí neviditeteľné svetlo.

Ilustrácia Li-Fi

foto: Boston University

 

Istá spoločnosť z Estónska vykonala nedávno pár testov zameriavajúcich sa na rýchlosť dát prenesených pomocou LI-FI. Nainštalovaním zariadenia do jednej z ich kancelárií prišli na to, že je prenos až 100 násobne rýchlejší.

Možno sa pýtate, či je nový druh prenosu dát bezpečný – áno je. Tým, že sú dáta prenášané svetlom – vlny nemôžu preniknúť cez steny a tým pádom sa nemôže na LI-FI nikto hacknúť.

Technológia bude pre širokú verejnosť dostupná pravdepodobne o 3-4 roky. Harald Haas – strojca celého nápadu, sa spojil s Lucibelom (výrobca LED svietidiel) a spolu sa plánujú venovať výrobe LI-FI sietí v Európe.

Je jasné, že kým budeme môcť Wi-Fi nazvať zastaralým, zbehne ešte „nejaký ten piatok“. Infraštruktúra Li-Fi je však už kompletne naprogramovaná a preto je len otázkou pár rokov, kedy sa začne masovo používať.

 

Harald Haas

foto: tnwcdn.com

Zdroj: entrepreneur.com, zdroj titulnej fotografie: telegraph.co.uk

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Najnovšie videá

Trendové videá