Francúzsko sa stalo prvou krajinou, ktorá úplne zakáže plastový riad. Ako sú na tom ostatní?

  • Francúzska vláda schválila zákon, ktorý vyžaduje, aby všetok plastový riad tvorilo 50 % biologicky rozložiteľného materiálu, ktorý sa bude kompostovať doma
  • Nová legislatíva bude platná od roku 2020
  • Krajina si týmto potvrdzuje svoju dominantnú pozíciu bojovníka za zlepšenie životného prostredia
plastic-cups-973103_1920
pixabay.com
  • Francúzska vláda schválila zákon, ktorý vyžaduje, aby všetok plastový riad tvorilo 50 % biologicky rozložiteľného materiálu, ktorý sa bude kompostovať doma
  • Nová legislatíva bude platná od roku 2020
  • Krajina si týmto potvrdzuje svoju dominantnú pozíciu bojovníka za zlepšenie životného prostredia

Keďže nové prieskumy o množstve plastov v našich oceánoch dokazujú, že situácia je naozaj vážna (viac si prečítaš TU), nezostáva nám nič iné než zlepšiť doterajší prístup k recyklácii. Ekonomiky, ktoré sú lídrami v tejto sfére, už stihli zaviesť niekoľko radikálnych a dôležitých opatrení. Kráľovná Alžbeta II. údajne vo Veľkej Británii sama iniciovala zákaz plastového riadu v kráľovských prevádzkach a zaujíma sa o redukovanie tzv. enviromentálnej stopy.

Švédsko dokáže zrecyklovať neuveriteľných 99 % svojho odpadu (nielen plastov). Podľa CNN spoplatnenie plastových tašiek v Írsku za 12 rokov prinútilo obyvateľov zredukovať ich používanie z 328 na 14 kusov na osobu. Vedúcu pozíciu vo svete však od schválenia nového zákona v roku 2016 získalo Francúzsko. Od roku 2020 sa postará o značnú zmenu materiálového obsahu plastového jednorázového riadu, a teda bude možné recyklovať ho aj doma.

Faktom je, že každú sekundu sa vo Francúzsku vyhodí 150 plastových pohárov, čo znamená viac ako 4,73 miliárd pohárov ročne. Zrecyklovaných je kvôli kombináciám plastov len 1 %. Aj preto s novinkou v legislatíve budú musieť výrobcovia jednorázového riadu dbať na to, aby bolo od roku 2020 50 % produktu vyrobeného z biologicky rozložiteľného materiálu a k roku 2025 toto množstvo zákon navýši až na 60 %. Vďaka kompostom budú teda môcť francúzske domácnosti plastové obaly kompostovať hoci aj doma.

Samozrejme, že veľkí producenti plastových jednorázových obalov sa búria a tvrdia, že zákon ich obmedzuje a plánujú proti nemu bojovať aj súdnou cestou. Mnohé svetové značky však za lepšiu planétu bojujú niekoľkými prostriedkami. Napríklad taký Starbucks venuje 10 miliónov dolárov tomu, kto príde s novým, ľahšie rozložiteľným plastovým pohárom (viac si prečítaš TU), staré materiály recykluje aj Apple (viac TU), IKEA má svoju „no waste“ kolekciu (viac TU) a nezaháľa ani nám blízka spoločnosť Karlovarské minerálne vody. Tá je distribútorom Pepsi, Mattoni, Magézie či Schweppes a po oznámení EÚ o možnosti zdaňovania plastových obalov, chce prejsť na vratné fľaše (viac si prečítaš TU).

Ani na Slovensku nezaháľame a pozitívne je, že vzniká množstvo združení, ktoré sa venujú recyklovaniu (napr. kompostuj.me), trendom sa stávajú tzv. zero waste obchody (U Dobrožrúta), igelitové tašky už v obchode nedostávame pri pokladni zadarmo a plastové vrecká nahrádzajú alternatívy (napr. Frusack) a nesmieme zabudnúť ani na našu pýchu, Ecocapsule a ďalších eko-friendly výrobcov (viac si prečítaš TU).

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Najnovšie videá

Trendové videá