Do celej Európy prúdi falšovaný med z Číny. Musíme si dávať pozor!
- Slovensko patrí v produkcii medu medzi špičku
- Európska produkcia však nestíha pokryť dopyt, a preto na náš trh prichádza med zo zahraničia
- Z dovezeného medu však až 20 % nedosahuje potrebnú kvalitu
- Slovensko patrí v produkcii medu medzi špičku
- Európska produkcia však nestíha pokryť dopyt, a preto na náš trh prichádza med zo zahraničia
- Z dovezeného medu však až 20 % nedosahuje potrebnú kvalitu
Albert Einstein kedysi povedal, že keď zahynie posledné včelstvo, ľudstvu na svete zostáva posledných päť rokov života. Aj preto dnes vznikajú mnohé projekty na podporu včelárstva po celom svete. Je to napríklad Beecosystem, ktorý dovoľuje včely chovať dokonca aj v obývačke (viac si prečítaš TU) alebo systém prenájmu včelích úľov, ktorý ponúka slovenské špičkové včelárstvo Mare Bee (viac priamo TU). Len nedávno Európska únia potešila európskych včelárov prijatím novej správy o vyhliadkach včelárstva na našom kontinente po tom, ako sa prišlo na to, že až 20 % z dovezeného medu nespĺňa kvalitatívne podmienky.
Zatiaľ čo 17 miliónov včelstiev Európy dokáže ročne vyprodukovať približne 250-tisíc ton medu a zamestnáva viac ako 600-tisíc včelárov, pre uspokojenie potrieb európskeho spotrebiteľa sa ďalších 200-tisíc ton priváža prevažne z Ázie, Mexika či Argentíny. Kontrolné úrady však pred zahraničným dovozom varujú najmä kvôli zisteniam, že do čistého produktu primiešavajú sirup a cukor alebo kvalitný európsky med riedia s nekvalitným dovozovým. Dôsledkom týchto skutočností je znižovanie trhových cien a poškodzovanie tak poctivých producentov medu, ale aj nedôvera samotného spotrebiteľa v produkt a následný pokles predaja.
Včelár Tomáš Bátovský z Mary Bee v rozhovore pre Startitup povedal: „Konkurentom je určite Čína. Nie však, čo sa týka kvality. Tu je našim konkurentom v podstate celá stredná Európa, Maďarsko, Česko. Štúdie v USA dokázali, že až 70 % medu pochádzajúcich z Číny neobsahuje peľ. To znamená, že neobsahuje žiadne živiny. V supermarketoch sa potom predáva síce za veľmi nízke ceny, no tiež vo veľmi nízkej kvalite. Vlastne to med ani nie je. Umelo ho zbavujú peľu filtrami, miešajú a zohrievajú.“
Európsky parlament v januári takmer jednohlasne prijal správu „Vyhliadky a výzvy pre včelársky sektor EÚ“, ktorá má byť podľa včelári.sk míľnikom k lepšej budúcnosti včelárstva a hmyzích opeľovačov. Za hlavné ciele si správa ukladá boj s falšovaným medom zo zahraničia a následné znevýhodňovanie domácich včelárov. Zlepšiť by sa malo označovanie, propagácia aj informovanosť spotrebiteľa či kontrola privezených produktov.
„Správa tiež vyzýva Komisiu, aby zabezpečila, že med a iné včelie produkty budú považované za „citlivé komodity“ a mali by byť vylúčené z dohôd o voľnom obchode. Vyzýva na zvýšenú finančnú podporu odvetvia včelárstva, najmä posilnením výskumu a vzdelávania, ako aj 50% navýšením príspevku EÚ pre národné včelárske programy.“
Zdroj: dTest.cz