TOP 5 rýdzo slovenských streetfoodov, ktoré vrátili štýl tradícii a konkurujú burgrom
- Zo sveta k nám prúdi množstvo zahraničných trendov, ako sú burgre, wafle či burritá
- Na Slovensku pritom máme bohatú zásobu jedál, ktoré sú skvelým základom pre streetfood
- Toto sú slovenské projekty, ktorým sa podarilo spraviť tradičné jedlá trendovými
- V podobe pojazdných stánkov ich nájdeš na rôznych podujatiach a festivaloch
- Zo sveta k nám prúdi množstvo zahraničných trendov, ako sú burgre, wafle či burritá
- Na Slovensku pritom máme bohatú zásobu jedál, ktoré sú skvelým základom pre streetfood
- Toto sú slovenské projekty, ktorým sa podarilo spraviť tradičné jedlá trendovými
- V podobe pojazdných stánkov ich nájdeš na rôznych podujatiach a festivaloch
Trhance ako párance
Taliani majú spaghetti či tagliatelle, my máme párance. Túto ručne trhanú cestovinu, ktorá kedysi poskytovala energiu drevorubačom, s láskou pripravuje rodina pani Lívie Lacovej. Párance sa podľa tradičnej receptúry naučili pripravovať v Pukanci. Ide o cesto z polohrubej múky, vody a soli. V našom prívese ho ručne párame – trháme a hádžeme do vriacej osolenej vody. Podľa chuti zmiešame s tvarohom, orechmi, makom, alebo s pečenými zemiakmi, slaninkou a smotanou. Navrch samozrejme polejeme horúcim maslom,“ popísala prípravu dcéra pani Lívie, Zuzana.
Folks Food Truck
Projekt z východného Slovenska pretavil do streetfoodu jedlá, ako sú kačiča s lokšami či halušky. Vznikol na základe stretnutia Tomáša Tejbusa a Juraja Puzdera, ktorý je konateľom e-shopu gazdovia.sk. Spolupracujú s viac ako 80 farmami a prevádzkujú manufaktúru na výrobu lokší, pirohov, šúľancov a iných tradičných gastro klenotov. Prostredníctvom Folks Food Truck sa Tomáš rozhodol priniesť jedlo hodné reštaurácie do ulíc. „Sníval som o vlastnej reštaurácii, no rozhodol som sa, že najskôr prídem s kvalitným, aj keď jednoduchým jedlom, ja za ľuďmi,“ prezradil Tomáš.
Twister Bakery
O pôvod trdelníka sa bije viacero krajín, no na Slovensku si trváme na svojom, že je jednoducho náš. Tentokrát nejde o ten skalický, ale o jeho trochu modernejšiu podobu. Je menší a predovšetkým plnený, a to zmrzlinou či šľahačkou a ovocím, nutelou či čokoládou. N povrchu nájdeš posyp zo škorice a cukru alebo kokosu. Za značkou stojí mladý pár, ktorý chcel do Bratislavy priniesť niečo moderné a zaujímavé. „Trdelníky sú klasika už mnoho rokov, no prečo ich neskúsiť niečím obohatiť?“ tvrdia majitelia. Toto je naozaj sladká bomba, ktorá stojí za to.
Podpecníky original
Chlebový posúch, ktorý má aj názvy ako Podplamenník či Poplamúch, sa na Slovensku piekol od nepamäti. Je z kysnutého cesta, pripravuje sa naslano s bryndzou, slaninkou či klobásou, ale aj nasladko s jablkami, makom či orechmi, a následne pečie v hlinenej peci pri teplote až 300 stupňov celzia.
S touto „slovenskou pizzou“ prerazila rodina Kožákovcov z Mojmíroviec, ktorí stoja za firmou Pod pecou a so svojimi stánkami jazdia po Slovensku od roku 2008. Okrem toho ich tiež permanentne nájdeš v Nitre.
Buchtáreň
Projekt Tomáša Hakla priniesol späť nostalgické spomienky na detstvo v podobe parených buchiet. Plnené džemom, vanilkovým krémom, ale aj bryndzou či mäsom, ich začal najprv predávať v pojazdnom stánku. Ako jeden z mála stánkových streetfoodov však prešiel na ďalší level a otvoril si kamennú prevádzku. Dnes má už pobočky tiež v Auparku a Eurovei. Poctivé buchty, ktoré miluje celá Bratislava, im dodáva slovenská výrobňa. Tomášov recept na úspech znie: „Naozaj tvrdo pracovať, nechcieť všetko hneď, byť kreatívny a k tomu mať štipku šťastia,“