Ekologické bývanie navrhnuté pre technologických mileniálov. Aj s podporou Tesly sa bude jednať o skvelý počin
- Bývanie v malých domčekoch by malo predstavovať oddych pre komunitu technologických nadšencov
- Premenu kalifornskej pobrežnej oblasti vezme do rúk spoločnosť Walden Monterey
- Ekologické domčeky budú vyrobené v 3D tlačiarni a vybavené batériami, ktoré dodá Tesla
- Bývanie v malých domčekoch by malo predstavovať oddych pre komunitu technologických nadšencov
- Premenu kalifornskej pobrežnej oblasti vezme do rúk spoločnosť Walden Monterey
- Ekologické domčeky budú vyrobené v 3D tlačiarni a vybavené batériami, ktoré dodá Tesla
Oblasť nachádzajúca sa v blízkosti kalifornského pobrežia Monterey dostane novú podobu a využitie. V priebehu niekoľkých rokov by tam totiž malo vzniknúť ekologické bývanie, ktoré by predstavovalo akýsi „únik z reality“ pre skupinu technologických mileniálov.
S touto myšlienkou prišla spoločnosť Walden Monterey, ktorú v roku 2016 založil Nick Jekogian. Hlavným cieľom projektu je premeniť pozemky o rozlohe 609 akrov (cca. 2,5 milióna m²) na ekologickú pobrežnú komunitu, zameranú na poľnohospodárstvo, prírodu, ako aj samotný vidiecky život. Odlíšia tak predchádzajúcu generáciu ľudí, ktorá sa podľa Jekogiana zameriavala skôr na pôsobenie v golfových kluboch.
V rámci projektu sa aktuálne plánuje vybudovať celkovo 22 domov, pričom každý pozemok bude mať hodnotu 5 miliónov dolárov (cca. 4,3 milióna EUR). Aj napriek tejto parádnej cene spoločnosť už teraz eviduje veľké množstvo záujemcov. Lákavá je aj ponuka, ktorá je k dispozícii po samotnej kúpe. Každý kupec si totiž môže dizajn domu upraviť podľa svojich požiadaviek. Spolupracovať pritom môže s 20-timi architektmi, pochádzajúcimi priamo z tímu Jekogiana, ktorý sa okrem vysnívaného dizajnu postarajú aj o prípadné konštrukčné zmeny, do ktorých však kupujúci bude musieť investovať ďalšie nemalé peniaze.
Pre kúpu sa pritom nemusíš rozhodnúť zo dňa na deň. Spoločnosť dáva potenciálnym kupujúcim aktuálne možnosť pobudnúť v jednoduchých sklenených konštrukciách. To však nie je všetko. Už čoskoro im poskytne, v spolupráci s dizajnovým štúdiom DFA, dočasné ubytovanie v domčekoch, na základe ktorého by sa mali rozhodnúť, či do kúpy nakoniec pôjdu alebo nie.
Domčeky o veľkosti 28 m², ktoré dostali pomenovanie „Galini Sleeping Pods“, sú vyrobené v 3D tlačiarni a sú plne mobilné, takže ich je možné premiestniť v podstate kamkoľvek. Poháňané sú pomocou solárnej energie, vybavené veternými turbínami a batériami, ktoré poskytne spoločnosť Tesla. Výstavba jedného z nich sa odhaduje na 4 – 6 týždňov, pričom cena by sa mala pohybovať okolo 250 000 dolárov (cca. 214 000 EUR).
To, že ide o skutočne ekologický zámer, dokazuje aj samotné zloženie – 97 % tvorí ekologický materiál a iba 3 % odpad. Vnútro obložené drevom, recyklovateľný plast používaný v stavebníctve, LED osvetlenie, ako aj povaha inštalatérskych a mechanických systémov, je zárukou efektívneho riešenia bez zbytočného negatívneho dopadu na okolité prostredie. Otázku 3D tlače zabezpečuje spoločnosť Branch Technology, ktorá je považovaná za špecialistu v tejto oblasti. Na zabezpečenie pevnosti a stability sú na steny využívané uhlíkové vlákna, pričom základ je tvorený recyklovateľným uhlíkom.
Prívod vody do domu je zabezpečovaný kompresným systémom, ktorý funguje na odčerpávaní vody z atmosféry. A to stále nie je všetko. Podľa zakladateľa dizajnovej spoločnosti DFA, Laitha Sayigha, pod samotným domčekom sa nachádza skrytý systém, ktorý umožní priestor v prípade potreby vykúriť alebo ochladiť.
Za výnimočnú výhodu je považovaná aj mobilita týchto jednotiek. Znamená to, že môžu byť kedykoľvek naložené na nákladné auto a premiestnené na úplne iné miesto. Tvorcovia veria, že toto riešenie bude inšpiráciou a mohlo by v budúcnosti nahradiť bývanie, ktoré je v súčasnosti neekologické.
Zdroj: businessinsider.com
Čítajte viac z kategórie: Architektúra