Na Slovensku vzniká sieť mini kaviarní obsluhovaných baristami so znevýhodnením
- Práca je jednou z vecí, ktoré človeku dávajú životný zmysel
- Ľudia s telesným postihnutím však často túto možnosť nemajú
- Kolečko Café to chce zmeniť a spojiť kávu s prospešnosťou
- Práca je jednou z vecí, ktoré človeku dávajú životný zmysel
- Ľudia s telesným postihnutím však často túto možnosť nemajú
- Kolečko Café to chce zmeniť a spojiť kávu s prospešnosťou
Slovensko zažíva éru kávy a v mestách pribúda jedna krásna kaviareň za druhou. Teraz je tu však projekt, ktorý je naozaj špeciálny a koncept kaviarne posúva na úplne iný level. Zoznám sa s iniciatívou Kolečko Café, ktorá nechce rozbehnúť gastro biznis, ale chce v prvom rade pomáhať so začlenením ľudí s telesným postihnutím.
„Hlavnou úlohou projektu je začlenenie telesne znevýhodnených ľudí do kolektívu. Ide o pomoc, ktorou im chceme uľahčiť hľadanie samostatného bývania či riešenie bezbariérovosti. Motiváciou k vytvoreniu minikaviarničky bolo poskytnúť týmto ľuďom životný zmysel a dať im pocit, že sú pre spoločnosť nejakým spôsobom užitoční,“ uviedol Tomáš Dančo z Kolečko Café.
Ide o mobilné mini kaviarne, ktoré bude obsluhovať človek so znevýhodnením. V bežných kaviarňach síce barista potrebuje určité zručnosti s prípravou kávy, tu však žiadne špeciálne kritériá neexistujú. Podľa Tomáša jediné, čo rozhoduje, je chuť byť prospešný pre spoločnosť. Všetko ostatné sa človek naučí.
Prvá takáto kaviareň funguje na Fakulte Architektúry STU, ďalšie by mali vznikať na univerzitách po celom Slovensku. Cieľový počet mobilných kaviarní nie je stanovený a bude závisieť od toho, koľko škôl bude mať záujem a poskytne vhodný priestor na umiestnenie Kolečka.
Do kaviarne Kolečko Café sa však oplatí prísť nielen preto, že tým podporíš dobrú vec, ale aj preto, že tu jednoducho nájdeš skvelú kávu. „Momentálne spolupracujeme s obchodom Café point, ktorý nám dodáva kvalitnú zrnkovú kávu. Ponuka našich produktov závisí od finančných možností. Momentálne okrem kávy ponúkame aj čaj a čokoládu,“ prezradil Tomáš Dančo.
Tento projekt je jednou z aktivít OZ Tu som Doma a vznikol s podporou Európskeho sociálneho fondu. Na podpore Kolečko Café sa podieľa aj nadácia Provida, chránená dielňa Top Art a študentky dizajnu Fakulty STU. Originálne logo projektu má na svedomí architekt Jakub Hložník.
Projekt financuje združenie z vlastných zdrojov a pomocou dobrovoľných príspevkov. Organizácia Aj ty pomôž podporuje Kolečko každý mesiac sumou 40 eur. Projekt môžeš finančne podporiť aj ty, alebo sa aspoň zastav na kávu na Fakulte architektúry.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska