Lukáš postavil svoj gastro biznis na bryndzových haluškách, ktoré sú vraj najlepšie na Slovensku

  • Slovenské festivaly nepatria len burgrom a hot dogom
  • Jasným dôkazom sú aj Majstri Haluškári, ktorí na akciách vzbudzujú záujem nielen domácich, ale aj turistov
  • Za všetko môžu ich halušky doladené do dokonalosti, ktoré sú vraj najlepšie na Slovensku
makk
Majstri Haluškári
  • Slovenské festivaly nepatria len burgrom a hot dogom
  • Jasným dôkazom sú aj Majstri Haluškári, ktorí na akciách vzbudzujú záujem nielen domácich, ale aj turistov
  • Za všetko môžu ich halušky doladené do dokonalosti, ktoré sú vraj najlepšie na Slovensku

Rok čo rok na slovenskej gastro scéne pribúda množstvo pouličných občerstvení s ponukou jedla, ktoré kvalitou nezaostáva za ponukou v reštauráciách s kamennou prevádzkou. Niet sa čo diviť, široká ponuka jedál od hot dogov cez trdelníky, wafle až po sushi nedá spávať nejednému milovníkovi jedla, no predovšetkým, ako sme sa na Pohode dozvedeli: „Deťom kvetov a hamburgerov.“

Street food však zďaleka nie je len o amerických pochúťkach, dôkazom sú Majstri Haluškári. Ide o jedinečnú značku, ktorej názov vychádza z rovnomennej súťaže „Majstrovstvá sveta vo varení a jedení bryndzových halušiek”, ktorej sa zúčastnil aj majiteľ prevádzky Lukáš Majer.

Po majstrovstvách vo varení halušiek sa Lukáš rozhodol tento gastronomický pôžitok zaviesť formou street foodu aj medzi ľuďmi. Dnes so svojím stánkom navštevuje rôzne kultúrno-spoločenské podujatia po celej krajine.

Celý tím Majstrov Haluškárov pochádza z kolísky slovenskej kuchyne – Banskej Bystrice. Aj keď Majstri Haluškári pôsobia na gastro scéne len jeden rok, toto pouličné občerstvenie dokáže Lukáša naplno uživiť: „Momentálne sa živým len týmito akciami a vianočnými trhmi. Ale v blízkej dobe pribudne rozšírenie mojich pracovných aktivít a pribudne kamenná prevádzka reštauračného zariadenia,“ hovorí Lukáš pre Startitup.

Ani Majstri Haluškári však nemajú každý deň nedeľu. Aj Lukáš priznáva, že dopyt po haluškách závisí z časti aj od sezóny. Tá začína v máji a končí v októbri. Závisí to prevažne od naplánovaných podujatí, ktorých sa môžu zúčastniť. Ak hľadáš tie najlepšie halušky na Slovensku, podľa Lukáša ich určite nájdeš práve v stánku Majstrov Haluškárov. Za porciu tu zaplatíš 5 eur.

Počas jedného dňa Lukáš spoločne s tímom takýchto porcií predá pokojne aj okolo tisíc kusov. Inak to nebolo ani na Pohode, práve tu padol aj ich rekord v množstve spotrebovaných zemiakov.

V čom sa však podľa majstrov skrýva tajomstvo dokonalých halušiek? „Ide len o to stále dodržiavať určité zásady, štandart a nastolenú kvalitu. Nešetríme na používaných surovinách. Všetko robíme poctivo, ručne. V našom predajnom stánku máme vždy pred očami ľudí zavesený náš talizman so sloganom: „Tu sa varí s láskou.“ Takže chceme, aby ľuďom naša chuť halušiek alebo aj iných jedál, ktoré pripravujeme, pripomínali domácu kuchyňu,“ hovorí Lukáš.

 

Bryndzové halušky však nie sú každému po chuti. Arómou prvomájovej bryndze sa často nechajú zlákať aj zahraniční turisti. S túžbou ochutnať náš tradičný pokrm vstupujú do neprebádaných vôd chutí na aké zväčša nie sú pripravení. A aké sú teda ich najčastejšie reakcie?

„Sú takí, ktorí ich už jedli, chutili im a dajú si ich znovu. Potom sú tí, ktorí vedia, že je to naše tradičné jedlo a chcú to len z princípu ochutnať. No a tu sú už reakcie rôzne. Predsa tá bryndza je taká špecifická a nepoznajú ju. Ale prekvapili ma skôr tým, že čo si cudzinci k haluškám pýtajú. Indovia chceli napríklad kari korenie, Maďari baranie rohy a videl som už aj bryndzové halušky s kečupom,“ hovorí Lukáš.

Lukáš verí, že práve varenie halušiek, aj keď bez kuchyne v drevenej kolibe, je tým pravým biznisom, do ktorého sa oplatí investovať čas aj energiu. Plány mladého zakladateľa prevádzky sú jasné: pokračovať v trende, ktorý spoločne s tímom zaviedol, a to po dobu najmenej niekoľkých rokov. „A ako som spomínal, pribudne mi reštáurácia, takže väčšina energie pôjde sem. Inak uvidím, akú výzvu mi život ešte prinesie,“ dodáva Lukáš.

Najnovšie videá

Trendové videá