Vedci prišli s prelomovým objavom pre vírus HIV. Kľúčom sú upravené bunky ryže

  • Tím zložený z vedcov troch krajín možno našiel spôsob, akým globálne bojovať proti vírusu HIV.
  • Celý koncept je založený na použití geneticky modifikovanej ryže.
  • Nízke náklady na prípravu by tak v budúcnosti mohli byť kľúčovým faktorom k liečbe zákernej choroby.
imgonline-com-ua-twotoone-Z4CBLmVMY23HM
unsplash.com / pexels.com
  • Tím zložený z vedcov troch krajín možno našiel spôsob, akým globálne bojovať proti vírusu HIV.
  • Celý koncept je založený na použití geneticky modifikovanej ryže.
  • Nízke náklady na prípravu by tak v budúcnosti mohli byť kľúčovým faktorom k liečbe zákernej choroby.

Medzinárodný tím vedcov dokázal prísť s nápadom, vďaka ktorému by sa rozmach vírusu HIV, šíriaceho sa hlavne v rozvojových krajinách sveta, dokázal zastaviť. Riešením je pritom geneticky modifikovaná ryža.

Samotný pojem geneticky modifikovaná ryža nepredstavuje nič nové. V minulosti bola špeciálne upravená ryža použitá na boj proti podvýžive, hladu v rozvojových krajinách či dokonca ako nástroj boja proti klimatickým zmenám. Teraz sa však medzinárodný tím zložený z vedcov zo Španielska, Británie a USA rozhodol zastaviť stále veľmi nebezpečný vírus v oblastiach, ktoré sú ním postihnuté najviac.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie žije na Zemi v súčasnosti viac ako 36 miliónov ľudí postihnutých vírusom HIV, z toho 25 miliónov prípadov pochádza z Afriky. Aj napriek tomu, že posledné desaťročia sa počet nakazených ľudí znižuje, len v roku 2015 bolo diagnostikovaných viac ako 2 miliónov prípadov.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: unsplash.com

Súčasné vakcíny a implantáty ktoré zastavia rozvoj nákazy v postihnutých oblastiach prechádzajú štádiom testovania. Odhaduje sa, že prvé testovania na ľadoch začnú prebiehať začiatkom roka 2019. Dnes dokážu doktori pomáhať iba dvoma spôsobmi. Prvý spôsob je sexuálna výchova hlavne u mladých ľudí a predpisovanie liekov, ktoré majú následky choroby spomaľovať.

Do dnešného dňa existuje iba jediný prípad, kedy došlo k úplnej rekonvalescencii pacienta s vírusom HIV. Pacient menom Timothy Ray Brown zistil túto nebezpečnú diagnózu v roku 1995. Viac ako 11 rokov podstupoval rôzne testy a bral testovacie lieky, ktoré ho mali z choroby úplne vyliečiť. Neskôr mu ale doktori diagnostikovali leukémiu a tak podstúpil chemoterapiu, no neúspešne.

Čo však do veľkej miery zachránilo Brownovi život, bola transplantácia kostnej drene na základe ktorej sa Brown úspešne vyliečil z rakoviny. Je teda možné že počas chemoterapie na liečbu leukémie znižila chemoterapia aj samotný vírus HIV a od roku 2007 je tak zatiaľ prvým úspešne vyliečeným pacientom na z vírusu HIV.

Avšak vedci naďalej skúmajú ďalšie možnosti boja proti tejto zákernej chorobe. Genetický modifikovaná ryža obsahuje 3 proteíny, ktoré pri správnej úprave dokážu neutralizovať vírus v tele. Dôležitým faktorom je aj to, že v momente kedy sa ryža dostane do jej finálnej veľkosti, dokážu byť zrnká spracované pri minimálnych nákladoch, čím je celá liečby finančne nenáročná a dostupná hlavne v oblastiach s vysokou chudobou.

Kým sa ale finálny produkt dostane k tým, ktorí to potrebujú najviac, musí prejsť ešte upravená ryža viacerými testami a reguláciami. Vedci však dúfajú, že tento prelomový objav nastolí nový smer v liečbe vírusu HIV.

zdroj: iflscience.com / iflscience.com

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Najnovšie videá

Trendové videá