Slovenskí horolezci sa rozhodli zdolať nepalský vrch Manaslu novou trasou a nakrútiť dokumentárny film
- Dvaja naši zaslúžilí horolezci, Peter Hámor a Michal Gabriž, sa rozhodli zdolať nepalský vrch Manaslu novou trasou a popritom o ceste nakrútiť krátky dokumentárny film. Na to však potrebujú adekvátne financovanie. Obrátili sa na čoraz populárnejší crowdfunding. Ich cieľom je horolezectvo zviditeľniť a priblížiť mladšej generácii.
- Dvaja naši zaslúžilí horolezci, Peter Hámor a Michal Gabriž, sa rozhodli zdolať nepalský vrch Manaslu novou trasou a popritom o ceste nakrútiť krátky dokumentárny film. Na to však potrebujú adekvátne financovanie. Obrátili sa na čoraz populárnejší crowdfunding. Ich cieľom je horolezectvo zviditeľniť a priblížiť mladšej generácii.
Keďže projekt nie je zastrešovaný vplyvnou organizáciou ani fondmi schopnými pokryť podobnú expedíciu, peniaze bolo treba zohnať inovatívnym spôsobom. Indiegogo, ktoré je ideálne presne na tento typ alternatívnych a malých projektov, a zároveň má dostatočne veľké publikum, aby si ho horolezci vybrali, ako ten kľúčový prostriedok. Ich tím je malý, skladá sa len z dvoch osôb, no v tomto prípade ide o skôr kvalitu než kvantitu. Peter Hámor, ktorý expedíciu vedie, vyliezol na najvyššie vrchy všetkých kontinentov, čo sa mu podarilo ako jedinému Slovákovi. Osemtisícovku zdolal 12-krát a medzi slovenskými horolezcami je dnes už pojmom.
Peter Hámor, foto: mfhf.sk
Michal Gabriž, druhý člen tímu, síce magickú hranicu ôsmich tisíc metrov ešte neprekonal, no nie kvôli tomu, že by sa nedostatočne snažil. Jeho takmer naplnený pokus sa musel po siedmych tisícoch metrov prerušiť kvôli extrémne zlým a nebezpečným podmienkam. Doteraz však stihol poloziť po európskych aj ázijských výšinách.
Michal Gabriž, foto: Facebook
Obaja páni sú toho názoru, že sa horolezectvu v našej krajine nedostáva toľko pozornosti, koľko si zaslúži. Jeho zlatá éra sa pred dobrými pár desaťročiami skončila a väčšina zo súčastníkov ani nevie vymenovať jej najväčšie mená. Tak schválne, sú to napríklad Ivan Fiala, Zoltán Demjan, či Jozef Psotka.
Páni Hámor a Gabriž ale chcú, aby toho mladšia generácia o kráse zdolávania vrchov vedela viac. To sa budú pokúšať dokázať najmä filmom, ktorý chcú popri lození natočiť. Zároveň sa vraj plánujú pokúsiť zodpovedať otázky o zmysle horolezectva – prečo majú niektorí potrebu takto za cenu adrenalínového zážitku a krásnych scenérií riskovať pobyt v extrémnych podmienkach a nepohodlí? Potrebujú si niečo dokazovať, alebo majú jednoducho radi adrenalín v súzvuku s nedotknutou prírodou?
Vrch Manaslu. foto: blue treks
Nepalský vrch Manaslu má 8163 metrov a naši horolezci ho chcú zdolať tzv. „alpským štýlom“, akým ho ešte nikto doposiaľ nezdolal. Najskôr si cestu musia otestovať klasickou nepalskou trasou a následne sa pokúsia o svoje horolezecké dielo, ktoré by malo smerom hore trvať približne 10 dní, čo samozrejme ešte závisí od počasia. Keďže pri podobných expedíciach sa neplatí len za letenky, ale aj za povolenie liezť, poistenie, ubytovanie, nosičov, či sprostredkovávateľov, nie je to žiaden lacný špás.
Celková suma sa vyšplhala na 8,000 eur a na jej vyzbieranie si stanovili 25 dní. Zatiaľ, po pätnástich dňoch, majú len niečo vyše 500 eur, takže ešte potrebujú značnú pomoc. Ak máš podobné záľuby a vášne, môžeš to urobiť ty sám, alebo ich príbeh posunúť ďalej. Ich kampaň nájdeš tu.
Zdroj: Indiegogo, zdroj titulnej fotografie: koláž mfhf.sk, Facebook archív Michal Gabriž
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy