11 brutálnych právd o kreativite, o ktorých nikto nehovorí
- Ľudstvo si cení kreativitu od čias starovekých Grékov až po súčasných moderných maliarov či básnikov
- Je hnacou silou pre mnohých z nás
- Ak chceš robiť prácu kreatívca čo najlepšie, musíš akceptovať týchto 11 brutálnych právd
- Ľudstvo si cení kreativitu od čias starovekých Grékov až po súčasných moderných maliarov či básnikov
- Je hnacou silou pre mnohých z nás
- Ak chceš robiť prácu kreatívca čo najlepšie, musíš akceptovať týchto 11 brutálnych právd
Vaše nápady nie sú originálne
Zdroj: thenextweb.com
Neexistuje nič také ako nový nápad! Jednou z najkrajších vecí na ľudstve je naša schopnosť stavať na nápadoch iných ľudí, robiť drobné vylepšenia a obrie kroky k novým inováciám.
To neznamená, že vaše nápady nie sú potenciálne zaujímavé a dokonca dôležité – ale nikdy ich nenazývajte originálne.
Inšpirácia je mýtus
Radi si predstavujeme inšpiráciu ako „záblesk“ v tých najnepravdepodobnejších momentoch – a ono tomu tak skutočne je. Všetci máme tieto momenty. Problémom je však to, že týmto momentom pripisujeme mystické čaro prichádzajúce odniekiaľ z vonku.
Avšak, výskum ukázal, že to nie je vôbec mágia, ale skôr zapojenie našich mozgov zo zákulisia.
Jeden výskumník z Harvardu, Shelly H. Carson, to pomenoval ako „inkubačná doba“, ktorá sa dostaví ako výsledok „divergentného myslenia“, alebo časový úsek, kedy sa rozptýlite a necháte svoju myseľ premýšľať o iných veciach.
To je dôvod, prečo je to pocit, ako by to bola náhoda – váš mozog vedome pracuje na iných veciach, ale vaše podvedomie zúrivo pracuje, bez toho aby ste si to uvedomovali.
Každý je kreatívny
Zdroj: thenextweb.com
Všetci sa chceme cítiť výnimoční, ale pravdou je, že každý je kreatívny. Kreativita je ľudská vlastnosť, ktorá existuje v každom z nás. Miera kreativity vašej alebo niekoho iného nie je vrodená, ale závisí na tom, ako tvrdo pracujete.
Môžete byť talentovaný rovnako ako Pablo Picasso, ale ak nevytvoríte produkt, koho to zaujíma? Vaša kreativita je bezcenná.
Kreativita je niečo s čím ste sa narodili
Aj keď toto možno pomôže ľudom, ktorí zlyhali v kreatívnom odvetví (čítaj: nepracovali dosť tvrdo) cítiť sa lepšie, tvorivosť však nie je niečo, s čím sa človek rodí.
Jory MacKay poukazuje na to, že možnosťou nie je len kreativitu študovať na vysokých školách a univerzitách po celom svete, ale tiež môžete skutočne trénovať svoj vlastný mozog a byť viac kreatívny jednoducho tým, že budete robiť kreatívnu prácu po dlhú dobu.
Nikdy nebudete skvelí pokiaľ ste zraniteľní
Zdroj: thenextweb.com
Môžete byť dobrí, iste, ale nikdy nebudete skvelí, pokiaľ nebudete vedieť byť nezraniteľní. Kým inšpirácie a originalita sú mýty, zraniteľnosť je reálna, pevná nutnosť pre každého, kto chce robiť veľkú kreatívnu prácu. Kedy naposledy vám skvelý kúsok kreatívnej práce spôsobil motýle v bruchu?
Či už sú to fotografie, maľba, blogový príspevok, alebo web design – niečo nedávno ten pocit spôsobilo.
Teraz premýšľajme o tom, čo tvorivý človek musí dať do práce, aby to na vás malo taký vplyv. Myslíte si, že to bolo niečo tak všedné ako „Kvety sú pekné?“ Nie, to si nemyslíme.
Strach je nevyhnutný
Rovnako ako tvorivosť je v každom z nás, tak je aj strach. Strach je spôsob, ako vás vaše telo chráni pred ublížením, či už fyzickým alebo psychickým.
Pri kreativite je strach tiež spôsob, ako vám vaše telo oznamuje, že smerujete k niečomu veľkému. Namiesto toho, aby ste vyhýbali strachu, vykročte smerom k nemu. Prijmite ho. Objímte ho. To vás privedie do nových výšin, ak to dovolíte.
Byť kreatívny je ťažké
Zdroj: thenextweb.com
Mnoho ľudí sa vzdá kvôli frustrácii, keď sa snažia dokončiť projekt, pretože si myslia, že je to blok na ich tvorivej ceste. Zle! Frustrácia je nevyhnutnou súčasťou tvorivého procesu.
Najpredávanejšia autorka Elizabeth Gilbert hovorí o dôležitosti frustrácie: „Frustrácia, najťažšia časť, prekážka, neistota, ťažkosť,“ ja neviem čo teraz robiť s tou vecou, „to je tvorivý proces.“ Takže choďte do toho, hnevajte sa ak budete potrebovať hnev! Ale verte, že keby to nebolo také ťažké, nestálo by to za to.
Nemôžete to robiť sami
Obraz osamelého tvorcu pracujúceho dlhé hodiny na terase v Paríži alebo podobne je romantický – ale je to tiež nereálny. Po prvé, ľudia sú stavaní tak, aby spolupracovali, aj keď je to len na úrovni zdieľania toho, čo robíte s priateľmi pri poháriku. Po druhé, veľa podpornej práce ide do tvorivého procesu, od varenia jedál po upratovanie domu či platenia účtov.
Myslíte si že, Ernest Hemingway napísal naozaj všetky jeho knihy sám? Zamyslite sa znova – mal skvelú ženu.
Tu je ďalší spôsob, ako o tom premýšľať: V knihe Mýty tvorivosti David Burkus opisuje kreativitu ako „kolektívny šport.“
Od Thomasa Edisona po Michelangela, kreatívni ľudia pracujú v tímoch – tímy, ktoré takmer nikdy nezískali uznanie, aké získali veľké mená ich krajanov – za účelom vytvorenia najväčších inovácií v histórii.
Brainstorming nie je najlepším spôsobom inovácie
Zdroj: thenextweb.com
Zatiaľ čo spolupráca je dôležitá – možno dokonca nevyhnutná – pre veľkú tvorivú prácu, klasický brainstorming nie je spôsobom, ako ju spraviť.
Namiesto začínania pri dlhom stole, kde sa spoločne každý snaží prísť s nápadmi, odborníci odporúčajú nech najprv každý príde s vlastnými nápadmi a potom ich prezentuje v skupine. Zdieľanie nápadov umožňuje vzájomné ovplyvnenie, po ktorom by mal každý v skupine odísť preč a uvažovať o tom, čo počul. To je spôsob ako vyzerá skutočná spolupráca.
Stimuly škodia kreativite
Vyšší plat povzbudzuje k väčšej kreativite? To by dávalo zmysel, že áno? Radi by sme odmeňovali vyšší výkon akéhokoľvek druhu s vyššími finančnými stimulmi. Avšak, výskum ukazuje, že väčšie stimuly by v skutočnosti mohli kreativite ublížiť.
Jedna štúdia z Harvard Business School, citovaná Christianom Jarretttom v roku 1999, dáva do porovnania umenie vytvorené pre potešenie a umenie vytvorené za odmenu. Porotcovia nevedeli, ktorá práca je ktorá, ale nakoniec hodnotili dielo vytvorené pre potešenie podstatne lepšie, než prácu vytvorenú pre peniaze.
Jednoduchšie to nebude
Je nám ľúto, ale nezáleží na tom, akí ste dobrí svojej tvorivej profesii – byť kreatívny nikdy nie je jednoduché. To však spôsobuje to, že je to stále viac uspokojujúce a stojí to za to. A nie je to to, čo všetci v skutočnosti chceme?
Zdroj: thenextweb.com
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy