Český startup rieši čakanie u lekára – onedlho aj u nás
- A zároveň odmietajú nálepku startupu - sú vraj malou firmou. Každopádne, momentálne desaťčlenný tím Evipa sa v Česku značne rozšíril po tom, čo ponúkol riešenie na neprehľadné a unavujúce čakania pred ambulanciami, s ktorými si nevedeli dať rady ani lekári. Onedlho plánujú expandovať aj k nám.
- A zároveň odmietajú nálepku startupu - sú vraj malou firmou. Každopádne, momentálne desaťčlenný tím Evipa sa v Česku značne rozšíril po tom, čo ponúkol riešenie na neprehľadné a unavujúce čakania pred ambulanciami, s ktorými si nevedeli dať rady ani lekári. Onedlho plánujú expandovať aj k nám.
Evipa – „Evidence Pacientů“ – je úspešný projekt českého biomedicínskeho inžiniera z Brna, ktorého invenčnosť ocenil aj český Forbes zaradením do zoznamu 30 pod 30. (Ide o úspešných ľudí susednej produkcie, ktorým šikovnosť a šťastena priala ešte pred tridsiatkou.) Martin Horský (26) svoj projekt rozbiehal sám s počiatočnou finančnou injekciou svojho otca, ktorá mu pomohla nakúpiť potrebné nástroje na vývoj digitalizačnej technológie zdravotníckej evidencie. Pre vysoké náklady to totiž zo začiatku išlo pomalšie a výroba trvala až dva roky. Dnes už Martin dlh isto splatil a aj preto sa bráni označeniu startupu – pretože, ako tvrdí, jeho firma funguje vďaka vlastným, nie cudzím peniazom.
foto: br.de
O čo však ide? O interaktívne zariadenie, ktoré vytvára evidenciu čakajúcich pacientov už pri ich vstupe do ambulancie. Každý vloží svoju kartičku poistenca a vyberie si z uvedenej ponuky dôvod, kvôli ktorému k lekárovi prišiel. Práca so zariadením je vraj veľmi priamočiara a zvládnu ju teda aj starší ľudia, ktorí u lekárov trávia najviac času a zároveň majú ako generácia najmenej skúsenosti s modernými technológiami. Informácie sa budú prenášať pomocou bezdrôtového spojenia do evidenčného systému v počítačoch lekára a sestričiek.
Týmto spôsobom by bola lekárska ambulancia okamžite informovaná o tom, kto prišiel (meno, rodné číslo), koľko pacientov sa v čakárni nachádza, koľko už čakajú a čo presne od doktora potrebujú. Lekári by tak pacientov vedeli vybavovať podľa akútnosti ich ťažkostí, poprípade veku, alebo iných povinností, za ktorými sa po návšteve pravdepodobne ponáhľajú – deti v školskom veku do školy a dospelí v produktívnom veku napríklad do práce. Týmto spôsobom by sa lekári okrem iného vyhli otravnému vyklopávaniu na dvere, od ktorého sa mnohí pacienti napriek oznamom na dverách nenechávajú odradiť.
Ako to funguje?
U našich českých susedov tento produkt už funguje a práve preto sa začali pohrávať s myšlienkou expandovania. Prekážkou by mohla byť akurát cena zariadenia, ktorá predstavuje 49,000 českých korún, čiže približne 1,800 eur. Vzhľadom na pomerne katastrofálny stav nášho zdravotníckeho zariadenia vo verejných nemocniciach sa iste každý do investície nebude hrnúť – z pochopiteľných dôvodov. No minimálne v súkromných ambulanciách by začať mohli – a následne sa postupne rozšíriť ďalej. Firma od výšky ceny nemieni ustupovať, pretože vraj ručí za kvalitu ich produktu, ktorý na českom trhu momentálne ani nemá významnú konkurenciu.
Spoločnosť Medingo, stojaca za Evipou, sa od založenia rozrástla na desaťčlenný tím a minulý rok dosiahla výnos štyroch miliónov korún. Týždenne s ňou príde do styku 15 tisíc pacientov a celkovo je ich v systéme evidovaných už vyše 350,000. Prístroj si pochvaľujú aj doktori, aj pacienti – až 97 percent z opýtaných. Evipa vraj spríjemnila atmosféru čakania pre obe strany, pretože ošetrujúci presne vedia, kto prečo prišiel, kedy má prísť na rad a v čakárni tak nevznikajú rôzne dohadovačky a naťahovanie sa s ostatnými pacientmi, ani sestričkami.
foto: youtube.com
Dokonca sa dá otestovať na prvých štrnásť dní zadarmo a myslím si, že tých štrnásť dní je akurát (ak vôbec) potrebných na to, aby si na evidenčný spôsob obe strany vôbec zvykli. Nuž a keď už ide o naše zdravie, je niečo, čo vieme oceniť viac, ako efektívnejší a príjemnejší prístup? Digitalizácia bežného života je neúprosný trend modernej doby a v tomto prípade je kľúčové, že nevyžaduje, aby mali pacienti prístup k databáze cez vlastné zariadenie – napríklad smartphone, ale naopak cez univerzálne zariadenie pre každého. So smartphonmi by u prevažne staršej generácii, ktorá lekárov potrebuje a vyhľadáva najviac, asi veľmi nepochodili.
Presný dátum príchodu na Slovensko, ani mená kliník a ambulancií, ktoré budú v zavedení priekopníci, ešte nie sú známe. O samotnom projekte sa však už dnes viac dozvieš tu.
foto: Česká televize
Zdroj: Medingo.cz, Forbes.cz cover foto: Redakce Babička
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy