Inšpiratívna Slovenka učarovala svojimi ilustráciami klientom nielen na Slovensku, ale i vo svete
- Janka Spišáková, ktorá tvorí pod menom Jana Spisak, učarovala svojou čiernobielou abstrakciou nejednému klientovi
- Okrem pestrej autorskej tvorby v jej portfóliu možno nájsť klientov ako Pet Farm Family (Sušienkovo), Kere, Fusakle, Mylo, The Savoy Hotel, Da Vincenzo Food and Wine Hall a mnoho ďalších
- Popri klientoch a ilustrácii sme sa porozprávali tiež o štúdiu v Írsku, či živote za polárnym kruhom
- Janka Spišáková, ktorá tvorí pod menom Jana Spisak, učarovala svojou čiernobielou abstrakciou nejednému klientovi
- Okrem pestrej autorskej tvorby v jej portfóliu možno nájsť klientov ako Pet Farm Family (Sušienkovo), Kere, Fusakle, Mylo, The Savoy Hotel, Da Vincenzo Food and Wine Hall a mnoho ďalších
- Popri klientoch a ilustrácii sme sa porozprávali tiež o štúdiu v Írsku, či živote za polárnym kruhom
Ako by si opísala svoju tvorbu?
Ako jednu čiernu čiaru, ktorá nevedome mení smer a vytvára tvar. Ten tvar nadväzuje na ďalší tvar a pokračuje ďalej. Začína rozprávať svoj príbeh. Otáčam papier, vidím útvar, ktorý ma inšpiruje a kreslím ďalší. Kreslím a kreslím, zakaždým otáčam papier a hľadám nový uhol pre nový tvar. Čiary s ľahkosťou pomaly plynú papierom a tvoria detailné časti jedného celku. Ak pracujem na danú tému, snažím sa smer čiar nenútene viesť. Pracovať s objektami, ktoré sa v danej kresbe majú objaviť. V konečnom dôsledku je to originálna kresba, ktorá je svojim obsahom zakaždým iná, neopakuje sa.
Nájsť si svoj rukopis môže byť náročné, ako sa ti to podarilo a koľko to trvalo?
Povedala by som, že môj rukopis vznikol na základe nového začiatku v inej krajine, z počiatku samoty a jazykovej bariéry. Veľmi dobre si pamätám toto obdobie. Začalo to len čiarami a bodkami, potom sa k tomu pridali postavy ľudí a objekty. Popri štúdiu som sa až tak intenzívne ilustrácii nevenovala, no znovu som začala kresliť po ukončení vysokej školy, a odvtedy kreslím stále. Sama vidím, že môj rukopis sa mení a ustavične vyvíja.
Nechýbajú ti niekedy farby?
Ani nie :). Občas čiernu vymením za zlatú, bielu, striebornú alebo neónovo ružovú a červenú, ale čiernej ostávam vždy verná. Ak by bola ilustrácia farebná, človek by hneď spozoroval detaily kresby a už by nenechával priestor svojej fantázii. Neobjavoval by ustavične niečo nové a možno by sa ani pri nej nezastavil a nezapozeral sa.
Kde hľadáš inšpiráciu?
Inšpirácia je všade okolo mňa. Stačí sa len zadívať. Niekedy je to tieň, objekt alebo aj príbeh človeka. Stále je to iné. Záleží to aj na kresbe, či je na danú tému, alebo mám voľnú ruku.
Akým projektom sa venuješ najradšej?
Projektom, pri ktorých spoznám človeka cez zadania na konkrétnu kresbu.
Ako si ťa zvyknú nájsť klienti?
Najčastejšie je to prostredníctvom predchádzajúcich prác a Instagramu.
Máš nejakého vysnívaného klienta?
Áno mám, a nielen jedného :) Napríklad Kartell, ich Louis Ghost chair by som raz rada pokreslila.
Akú dôležitosť prikladáš sociálnym sieťam v tvojej tvorbe?
Žijeme vo svete kedy používame sociálne siete každú chvíľu a prostredníctvom nich komunikujeme s okolitým svetom, zaznamenávame a delíme sa o to kde sme, čo robíme, čomu sa venujeme. Aj vďaka nim viem prezentovať ilustrácie širšiemu publiku ľudí, kedykoľvek a kdekoľvek. Nebyť dnes sociálnych sietí, tak pravdepodobne každá kresba končí odložená v šuflíku.
Žiješ v Nórsku, ako si sa tam ocitla?
Ocitla som sa tu vďaka mojím úžasným rodičom, ktorí tu žijú a pracujú :)
Aký je život dizajnéra/ilustrátora v Nórsku?
Zaujímavý :). Som obklopená čistým, krásnym, jednoduchým a nadčasovým dizajnom, ktorý si zapamätáte a zakaždým vás nadchne. Pracovala som ako freelancer pre jedno štúdio u nás v meste, bola to veľmi príjemná a nezabudnuteľná skúsenosť.
Študovala si v Írsku, prečo tam?
Naskytla sa mi možnosť ročného kurzu, kde si človek vybuduje portfólio prác na základe rôznych projektov,
s ktorým sa potom hlási na vysoké školy. Pôvodný plán bol nazbierať nové skúsenosti, zdokonaliť sa v angličtine a doštudovať strednú školu na Slovensku. No plán sa začal postupne meniť. Počas štúdia som sa dozvedela, že aj ja si môžem poslať prihlášky na vysoké školy. Tak som to skúsila a z 1 roka v Írsku bolo 5 rokov a zrazu som končila vizuálnu komunikáciu na Limerick School of Art and Design v írskom meste Limerick.
Čím ťa prekvapil tamojší študijný systém?
Prekvapil ma veľmi priateľským a nápomocným prístupom učiteľov, ktorí vás brali ako seberovných, aj keď ste len začínali študovať a nemali ste predstavu, ktorým smerom sa vydáte. V prvom semestri prvého ročníka pracujete na jednom zadaní. V druhom semestri si máte vybrať 3 odbory, ktoré by ste si chceli vyskúšať (každý odbor navštevujete 2 týždne) a potom na základe hodnotenia a vášho výberu, jeden z nich budete študovať ďalšie 3 roky. Vybrala som si sochu, tradičnú tlač a vizuálnu komunikáciu. Občas som nerozhodný človek a som veľmi rada, že som vtedy počúvla svoju učiteľku a rozhodla som sa pre vizuálnu komunikáciu. Dodnes jej za to vďačím.
Aké máš plány do budúcna?
Rada by som kreslila pre ľudí a tešila ich svojou tvorbou, pracovala na vlastných autorských projektoch a dávala ilustrácii nový rozmer, experimentovala s rôznymi materiálmi a spôsobom jej aplikácie. Kolaborovala s mne veľmi blízkymi umelcami a zároveň dobrými priateľmi, ktorých si vážim a obdivujem ich prácu. A viacej cestovala :).
Čo by si odkázala čitateľom na záver?
Neprestávať snívať a ísť si za tým, aj keď to nie je stále také ľahké ako sa môže zdať. Vždy sa nájdu ľudia, ktorí vás podporia, ale aj odradia. Sny sa postupne plnia a zároveň sú to aj výzvy, ktoré nás posúvajú vpred a nútia nás byť v neustálom pohybe a zdokonaľovaní sa v tom čo robíme.
Janku môžeš sledovať na Instagrame https://www.instagram.com/janaspisakdesigner/ alebo nájsť na webe http://www.janaspisak.com/.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy