Lenka Deyl: Slovenka, ktorú pracuje z rôznych kútov sveta
- Je stále na cestách a na internete, ktorý ju spája s klientmi z celého sveta
- Náš rozhovor prebiehal počas obdobia, kedy sa Lenka sťahovala do Francúzska. Okrem freelancingu sme prebrali štúdium grafického dizajnu v Pittsburghu, a tiež nový projekt na slovenskej scéne INAK creative
- Je stále na cestách a na internete, ktorý ju spája s klientmi z celého sveta
- Náš rozhovor prebiehal počas obdobia, kedy sa Lenka sťahovala do Francúzska. Okrem freelancingu sme prebrali štúdium grafického dizajnu v Pittsburghu, a tiež nový projekt na slovenskej scéne INAK creative
Lenka, ako si sa našla s grafickým dizajnom?
Svoju cestu ku grafickému dizajnu som si našla na strednej škole, no už od mala som inklinovala ku kresleniu a maľovaniu. Fascinovali ma ľudia, ktorí zdieľali moju záľubu a rada som sa od nich učila. Mojím obľúbeným hračkárstvom boli obchody s umeleckými potrebami a papiernictvá. Rôzne palety farieb, množstvo druhov papiera, ceruziek a pier boli pre mňa rajom a už vtedy predurčovali moju budúcnosť. Napokon ma moja záľuba doviedla až ku grafickému dizajnu, ktorému sa dnes venujem.
Študovala si v Pittsburghu, prečo tam?
Spolu s rodinou sme sa do Pittsburghu presťahovali keď som mala 15 rokov. Na Slovensku som ešte dokončila základnú školu a tam som už nastúpila na strednú. Jazyková bariéra mi otvorila dvere k inému jazyku a to umeleckému. V tom som sa vedela najlepšie vyjadriť a to ma priviedlo až k jeho štúdiu. Mala som viacero ponúk z rôznych vysokých škôl, ale rozhodla som sa pre menšiu, lokálnu vysokú školu, ktorá mala v tom čase výborný dizajnový program. Po rozhovore s profesormi, študentmi a návšteve campusu mi hneď bolo jasné, že moje rozhodnutie bude jednoduché. Narozdiel od univerzity sa u nás prednášalo menšiemu počtu študentov, čím vznikol osobnejší kontakt medzi profesorom a študentom. Priamy feedback mi poskytol rast a usmernenie k očakávaným výsledkom.
Ako prebieha štúdium grafického dizajnu na americkej univerzite?
Keďže moja škola je liberal art school, prvý semester sme mali prednášky v rôznych oblastiach všeobecne zameraných na intelektuálne schopnosti a to v rámci histórie, písania, filozofie či cudzieho jazyka. Od druhého semestra sa prednášalo už iba vo zvolenom odbore. To zahŕňalo hodiny kreslenia, fotografovania a počítačovej grafiky. V odbore grafického dizajnu to bolo o niečo zaujímavejšie, lebo po ukončení druhého ročníka sme mali sophmore review, pri ktorom došlo k ohodnoteniu študentských prác pred komisiou grafického dizajnu. Tí rozhodli, či študent spĺňa kritériá nato, aby pokračoval ďalej alebo nie. Niektorí spolužiaci ukončili štúdium alebo zmenili odbor, ja som pokračovala ďalej. Zvyšné dva roky sme venovali základom a princípom dizajnu a aplikovali ich do semestrálnych prác, alebo praxe v podobe stáže. V poslednom semestri sme mali portfólio show, ktorou sme uzavreli naše 4 roky štúdia bakalárskym diplomom. Počas štúdia ma viedol môj školský counselor a profesor, ktorý ma usmerňoval a naplánoval môj rozvrh tak, aby som všetko potrebné včas absolvovala.
Ako sa žije freelancerovi v Amerike?
Úžasne, ale aj náročne. Je to jedinečná profesia, no s veľkou konkurenciou. V dnešnej dobe pri dnešnej technológii sa ktokoľvek môže nazvať alebo stať dizajnérom. Začiatky sú vždy náročné, či už v tomto alebo inom odbore. Avšak keď naberieš momentum a odovzdáš kvalitné výsledky, práca príde sama. V Amerike je to o niečo jednoduchšie vďaka množstvu portálov, ktoré poskytujú pracovné ponuky práve freelancerom. Dizajn sa ale vo všeobecnosti vníma a hodnotí v Amerike inak ako na Slovensku.
Aký najväčší fail sa ti stal pri práci?
Zatiaľ stálo pri mne šťastie a nejaký obrovitánsky fail ako taký som nemala, no chýb som narobila. Hlavne v úvode mojej kariéry, keď som sa musela naučiť nielen tvoriť, ale aj komunikovať s klientom a usmerňovať ho k vhodnému riešeniu. Proces, ktorý som si časom vytvorila sa stal mojou stálou pomôckou k tomu, aby zefektívnil spoluprácu a zlepšil komunikáciu.
Ako vyzerá tvoj proces tvorby?
Svoj proces ako freelancer som si časom niekoľkokrát upravila a vylepšila. Mojím cieľom je od klienta získať tie najdôležitejšie informácie a dokonale ich preložiť do grafickej podoby. K tomu som si osvojila úvodný dotazník, ktorý mi pomáha získať potrebné informácie k tomu, aby som pochopila rozsah projektu. Na základe toho pošlem klientovi cenovú ponuku a po jej schválení sa môžem pustiť do tvorenia. Celý môj kreatívny postup začína moodboardom kde si zhrniem inšpirácie a smer, ktorým sa uberiem. Každý projekt je individuálny, ale obvykle si všetko ručne nakreslím. Väčšinou už prvotné nákresy s klientom odkomunikujem, aby sme spoločne dospeli k najvhodnejšiemu riešeniu. Potom pripravím grafiku v digitálnej podobe. Následne prichystám pre klienta prezentáciu a v prípade nejakých výhrad urobím úpravy. Tento proces mám odskúšaný a overený. Vyhovuje mi aj preto, lebo klient je od začiatku súčasťou projektu. Je to vzájomná spolupráca.
Máš klientov z rôznych kútov sveta a popri tom stíhaš cestovať, ako si zvykneš zorganizovať prácu?
Vraví sa, že ak si na voľnej nohe, si sám sebe pánom. Pravdou ale je, že čas ma občas dobehne. Niekedy je to náročnejšie obzvlášť ak sú deadliny a k tomu časový posun. Neraz sa stane, že som aj po nociach hore. Som veľký perfekcionista, čo sa mi niekedy vypomstí. No táto profesia je ako stvorená pre mňa. Pri mojom častom cestovaní je to ideálne, keďže potrebujem k práci vlastne len papier, ceruzku a laptop, ktoré mám neustále pri sebe. Tým pádom som flexibilná a pre klienta stále dostupná.
Povedz nám niečo o INAK creative…
INAK creative je projekt, ktorý zdieľam spolu Barborkou Bučkovou a vlastne už aj celým tímom kreatívnych jedincov, ktorého cieľom je vytvoriť niečo iné, INAK, pre slovenského klienta. Tvoríme grafické návrhy, ponúkame poradenstvo, celkový marketing, starostlivosť o sociálne siete, video produkciu a profesionálne fotenie. Mali sme tú česť spolupracovať už s niekoľkými zaujímavými ľuďmi a vytvorili pár krásnych i funkčných značiek. Je to skvelý projekt a som zvedavá kam nás až zavedie.
Akým projektom sa venuješ najradšej?
Páči sa mi pracovať na rôznych projektoch. Či už mám vytvoriť logo, prezentáciu, web stránku alebo obalový dizajn, pri každom projekte sa niečo nové dozviem a nejakým spôsobom sa “challangujem”. Ak si mám ale vybrať čo ma najviac nadchne, tak je to branding. Je fascinujúce vidieť ako sa jedna myšlienka pomaly vyvíja a vytvára sa z nej koncept, ktorý sa v konečnom štádiu odprezentuje v grafickej podobe, a tak si nájde cestu k samotnému publiku. Tieto projekty síce trvajú dlhšie, ale cesta k výsledku stojí za tie prebdené noci!
Kde berieš inšpiráciu?
Vďaka profesii môjho manžela, sa takmer každý rok sťahujeme. Práve tieto cesty a kultúrne zážitky sú zdrojom inšpirácie. Internet je taktiež spoľahlivý prostriedok ako napríklad Pinterest, Designspiration alebo samotný Instagram. Keď už všetko zlyhá, stále sa môžem obrátiť na prírodu. Tam bez problémov nájdem rovnováhu, priestor, alebo kontinuitu a to v organickej podobe.
Mala by si pre nás tipy koho sledovať/čítať prípadne, kde sa vzdelávať?
Som veľkým fanúšikom organizácie AIGA, ktorá má plno zaujímavých informácií zo sveta dizajnu. Páči sa mi ako spája individuálnych kreatívcov v rámci komunity, či už prostredníctvom výstav, rôznych seminárov alebo kurzov. Rada čítam Creative Bloq, ktorý je často plný dobrých rád pre freelancerov. Vzdelávanie je v tejto profesii nevyhnutné, a preto využívam napríklad Skillshare, ak potrebujem vyplniť nejaké medzery.
Aké sú tvoje plány do budúcna?
Ťažko sa to vymenuje, lebo je ich veľa a väčšina z nich nie je možná momentálne uskutočniť. Keď sa už ale usadíme, rozmýšľala som nad otvorením svojho vlastného štúdia, kde by som okrem kreatívnych služieb ponúkala priestory pre stretnutia, prednášky, vernisáže. Niečo ako domov pre kreatívne duše. V blízkej budúcnosti by som zatiaľ rada získala nových a dlhodobých klientov, ktorí sa prikláňajú k myšlienke skôr vyniknúť, než zapadnúť. Napriek tomu, že to nie je vždy možné, rada by som sa vydala cestou sustainable design a aplikovala eko riešenia pre klientov a ich projekty. Žijeme v dobe, kde práve my môžeme spraviť zmenu a rada by som bola toho súčasťou.
Viac prác od Lenky nájdeš na jej webe. Zákulisie kreatívneho procesu môžeš sledovať na jej Instagrame alebo spomínané INAK creative na Istagrame či na Facebooku.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy