Mladí Slováci priniesli na trh eko obal, ktorý nahradí plasty v tvojej domácnosti

  • Martin a Martina sa venujú výrobe ekologickej alternatívy ku všadeprítomným plastovým obalom, igelitovým vreckám či alobalu
  • Nápad, ktorý obkukali v zahraničí, teraz prinášajú aj na náš trh
  • Takzvaný Včelobal vyrábajú v Marianke z vosku od tunajších včelárov, jojobového oleja, živice a 100% bavlny
vasso
Včelobal
  • Martin a Martina sa venujú výrobe ekologickej alternatívy ku všadeprítomným plastovým obalom, igelitovým vreckám či alobalu
  • Nápad, ktorý obkukali v zahraničí, teraz prinášajú aj na náš trh
  • Takzvaný Včelobal vyrábajú v Marianke z vosku od tunajších včelárov, jojobového oleja, živice a 100% bavlny

Zatiaľ, čo Martin pracuje v oblasti čistenia vôd, Martina si vyskúšala prácu prekladateľky, office managerky, no bola aj inštruktorkou windsurfingu. Oboch však nakoniec zlákal biznis postavený na ekologických hodnotách. Všetko to začalo po ich svadbe a to 8-mesačnou cestou na bicykloch po Juhovýchodnej Ázii, odkiaľ pokračovali s pracovnými vízami do kanadského Vancouveru.

Myšlienku, ako prestať používať plasty, nosíme v hlave už dlhšie, no nakopla nás najmä tvrdá cesta Áziou a jej znečisteným prostredím. Pláže, dedinky, lesy. Výdobytok minulého storočia sa rozmohol za hranice ľudských obydlí prirýchlo,” opisuje svoj zážitok z cudziny mladý pár.

zdroj: Včelobal

Pri hľadaní užitočných vianočných darčekov natrafili jedného dňa na voskové obrúsky, ktoré boli pomerne drahé a časom na ne aj zabudli. Naša teta ,nevediac o predošlom pátraní, doma vyrobila prvé Včelobaly a celá rodina si ich našla pod stromčekom. Bola to láska na prvý pohľad, vôňu a dotyk. Chceli sme obrúsky sprístupniť aj ostatným ľuďom bez toho, aby si ich za prehnané ceny museli kupovať v zahraničí. A tak vznikol Včelobal. Samozrejme, každý si tie svoje môže vyrobiť aj sám, chce to len trochu trpezlivosti a zalepenych ruk,” hovorí Martin.

Prvotný impulz na výrobu Včelobalov dostal mladý pár už počas návštevy Kanady. Práve tu podobný „vynález” fičí už niekoľko rokov. Zároveň však poznamenávajú, že práve na Slovensku je čítiť, že ľudia sa zameriavajú na bezobalove výrobky viac ako na druhom kontinente. Koniec koncov, je to vidieť aj na rastúcom záujme o alternatívy k plastovým obalom, akým je aj Včelobal.

Staronový vynález

Historicky včelí vosk používali na zachovanie tovaru už Egypťania. Neskôr okolo roku 1900 ľudia používali obrúsky so včelím voskom na skladovanie potravín či zakrytie nádoby. Tento koncept Martin s Martinou prevzali a dali mu dnešnú podobu. V čom však tkvie unikátnosť Včelobalu? Je voňavý, opakovane použiteľný, multifunkčný, kompostovateľný, uchová potraviny čerstvé. Navyše včelí vosk je prirodzene antibakteriálny a antimykotický.V neposlednom rade je Včelobal aj veľmi pekný – neustále sa meniace zaujímavé vzory nás nikdy neprestanú baviť,” opisuje Včelobal Martin.

Včelobal si môžeš kúpiť napríklad na Sashe a to od 3 eur do 15,90 eur. Bonus, ktorý získa každý zákazník pri jeho kúpe je aj jeho bezplatný ročný servis od Martiny a Martina. 

Kapitolou samou o sebe je samozrejme aj výroba Včelobalu. Ako prebieha? V prvom rade vyberieme vhodné látky, ktoré sa nám páčia. Nasleduje príprava a nanesenie zmesi vosku, jojobového oleja a živice. Látky necháme vychladnúť. Na záver každý kus orežeme a skontrolujeme. Je to všetko ručná výroba,” popisuje proces výroby Martin.

Mladý pár však už dnes priznáva, že Včelobalom sa ich proaktivita v rámci ekologických substitúcií plastových výrobkov nekončí. Už teraz majú v hlave niekoľko ďalších vychytávok, ktoré budú môcť odľahčiť naše domácnosti od zbytočnej záplavy plastového odpadu.

Čo by ste odkázali ľuďom, ktorí by radi zminimalizovali produkciu plastového odpadu? 

Aby to nevzdávali. Pri pohľade na tie kopy plastov v moriach sa môže totiž zdať, že nech sa človek snaží ako chce, sám nič nezmení. Nie je to tak! Budete príkladom pre svoje okolie a pozitívne ovplyvníte aj správanie aspoň jedného homo-plastikus,” dodáva Martin.

Najnovšie videá

Trendové videá