Nový systém recyklácie odpadu sľubuje rapídne zníženie skleníkových plynov
- Spoločnosť Synova vytvorila systém na recykláciu odpadu, ktorý používa proces upraveného splyňovania odpadu.
- Dvoj-systém MILENA-OLGA je až o 50% efektívnejší než klasické spaľovne odpadu.
- Cieľom spoločnosti je globálne znižovanie skleníkových plynov a boj proti plastom.
- Spoločnosť Synova vytvorila systém na recykláciu odpadu, ktorý používa proces upraveného splyňovania odpadu.
- Dvoj-systém MILENA-OLGA je až o 50% efektívnejší než klasické spaľovne odpadu.
- Cieľom spoločnosti je globálne znižovanie skleníkových plynov a boj proti plastom.
Jedným z najpálčivejších problémov súčasnosti je množstvo odpadu vyprodukovaného po celom svete, ktoré prekračuje zdravé a bezpečné limity. Vysoká produkcia materiálov z plastu vytvára po ich použití problém, ktorý sa v zemi nerozpustí ani po desiatkach rokov. Plastový odpad v súčasnosti trápi aj oceánske oblasti, kde sa tony odpadu na seba nalepujú a vytvárajú tak umelé plastové ostrovy.
Mikro-častice plastov sa tak dostávajú do tela rýb, ktoré sa neskôr predávajú na trhoch. Odborníci varujú, že ak sa ľudstvo nezačne skutočne zaujímať o problém použitých plastov, do roku 2050 bude celková váha plastov nachádzajúcich sa v oceánoch prekračovať váhu všetkých rýb. Situáciu sa snaží riešiť niekoľko organizácií a spoločností po celom svete, no faktom je že sa dnes recykluje len 9% z celkového počtu plastového odpadu.
Jedným z bojovníkov proti škodlivému plastu je aj americká spoločnosť Synova. Tá vymyslela technológiu, na základe ktorej zmení plastový odpad na čistú energiu. Nápady na výrobu elektrickej energie recykláciou a spaľovaním plastov nie sú žiadnou novinkou, avšak Synova sa vydala trochu iným smerom ako konkurencia.
Podstatou celého systému od Synova je rozloženie odpadu na niekoľko častí, počas ktorých sa z odpadu oddelia všetky škodlivé časti a zvyšné časti sa premenia na energiu, ktorá je čistejšia než energia vyprodukovaná spaľovaním uhlia či plynu.
Tradičné spôsoby riešenia premeny odpadu na energiu sa prvotne zdajú jednoduché, no samotná realizácia je oveľa zložitejšia. Aj tie najefektívnejšie metódy produkujú nemalé množstvo skleníkových plynov a znižujú kvalitu okolitého vzduchu. Ďalším spôsobom je využitie procesu splyňovania, pri ktorom sa premieňajú organické materiály na horľavé plyny. Tento spôsob je však menej efektívny a častokrát aj finančne náročný.
Synova sa však pozrela na splyňovanie z iného uhlu a vytvorila štvorstupňový systém zvaný MILENA-OLGA, ktorý premení odpad na energiu a zároveň zamedzí vzniku veľkého množstva skleníkových plynov. Prvým krokom je spracovanie odpadu a oddelenie vody, kovov či recyklovateľných materiálov z odpadu. Po tomto procese prejde surovina do bodu splyňovania, kedy sa vznikne z tuhej suroviny plyn. Ten následne prejde dodatočným filtrovaním, vďaka čomu sa z plynu odvedie väčšina škodlivín. Nakoniec, čistý plyn sa použije na pohon turbíny či motora, ktorý následne vygeneruje elektrickú energiu.
„Našej spoločnosti by sa nepodarilo vytvoriť úspešný systém, keby sme sa na celú situáciu nepozerali z pohľadu kajakára, ktorý bojuje so silným prúdom. Ak budete s vlnami bojovať, rozbijete si kajak na skalách. Ale ak tie vlny využijete vo svoj prospech, dokážete prekonať akýkoľvek problém a získať očakávane výsledky.“ povedal Giffen Ott, spoluzakladateľ a CEO spoločnosti Synova.
Technológia MILENA-OLGA zvyšuje efektivitu výroby elektrickej energie z odpadu až o 50%, než je možné vidieť u tradičných systémoch. Už dnes je dopyt po novej technológii vysoký a je tak viac než pravdepodobné že o spoločnosti Synova budeme počuť viac v blízkej budúcnosti.
zdroj: futurism.com / synapower.com
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko