Nevábna krčma sa po rekonštrukcii zmenila na moderný priestor, ktorý ocenia nielen štamgasti
- Zrekonštruovaná krčma ako centrum (nielen) kultúrneho života na dedine
- Malá obec by mohla byť zaujímavým príkladom pre mnohé slovenské dediny a mestečká
- Aj nevábne objekty môžu byť po kultivovanej rekonštrukcii atraktívnymi miestami pre verejnosť
- Zrekonštruovaná krčma ako centrum (nielen) kultúrneho života na dedine
- Malá obec by mohla byť zaujímavým príkladom pre mnohé slovenské dediny a mestečká
- Aj nevábne objekty môžu byť po kultivovanej rekonštrukcii atraktívnymi miestami pre verejnosť
Podľa článku od autora Jakub Moravčík, Archinfo.sk, autori projektu: Ing. arch. Vojtěch Sosna, Ing. arch. Jakub Straka, Ing. arch. Jáchym Svoboda
Máslovice sa rozhodli postupovať podobným spôsobom ako neďaleké, v architektonickej obci známejšie Líbeznice (Len pre pripomenutie: líbeznický pavilón základnej školy bol nominovaný za Českú republiku na Mies Van Der Rohe Award, rekonštrukcia obecného úradu a domu služieb bola finalistom Českej ceny za architektúru, nová multifunkčná hala bola v tejto súťaži nominovaná). Všetky stavby majú spoločného menovateľa – vznikli v architektonickej súťaži.
Možno aj tieto úspechy boli motiváciou pre Máslovice, malú obec neďaleko Prahy, ktorá sa v roku 2014 rozhodla vypísať architektonickú súťaž na rekonštrukciu vyhorenej stavby v centre dediny. Výsledkom je estetická, ale hlavne funkčná a nákladovo efektívna architektúra.
Kedysi tu sídlila krčma, naposledy však autoservis. Hoci v obci už jedna krčma bola, nebolo kde organizovať kultúrne a športové akcie. Chátrajúca stavba sa stala vhodným adeptom na umiestnenie novej viacúčelovej sály.
Budova stojí na návsi v centre obce, vytvára spoločne so susedným domom súvisiaci celok, ktorý je obklopený dedinským námestím. Posilnenie prepojenia krčmy a návsi je kľúčové, najmä keď zohľadníme ich význam pre spoločenský život obce.
Pôvodná podoba objektu bola výsledkom mnohých prístavieb a prestavieb, ktoré viedli k priestorovému “zrastu” a vzniku dispozičného bludiska. Neprehľadnú dispozíciu autori zmenili na zrozumiteľnú krížovú schému.
Objekt je rozčlenený na dva trakty. Obslužný (situovaný do dvora) a obsluhovaný (bezprostredne nadväzujúci na rínok pozdĺž celej východnej fasády). Do objektu sa vstupuje zo spomínaného námestíčka, podružný vstup je orientovaný do dvora. Na hlavný vstup nadväzuje chodba – os, na ktorú sú napojené všetky prevádzky a vertikálne komunikácie. Vpravo sa nachádza lokál, vľavo sála, tie sú oddelené od chodby veľkými dvojkrídlovými drevenými dverami, ktoré sa v prípade konania väčšie akcie dajú otvoriť do kolmej polohy. Protiľahlé krídla do seba zapadnú a dvere oddelia zádverie od zvyšku chodby. Vznikne veľký prepojený priestor, ktorý spája sálu a krčmu.
Viac podobných článkov nájdeš na Archinfo.sk
Samotnú sálu je možné otvoriť smerom do vydláždeného námestíčka tromi veľkými francúzskymi oknami. Vzniká tak ďalšia plocha, dianie organicky preniká do priestoru pred krčmou.
A nejak takto to vyzeralo v minulosti.
Zdroj: archinfo.sk
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy