Slováci si myslia, že to s peniazmi vedia. Opak je však pravdou a ušetria len minimum

  • Mladí ľudia si dnes vedia odložiť bokom o 8 eur viac ako pred štyrmi rokmi
  • V oblasti financií sú nadpriemerne sebavedomí, no v testoch dosiahli len podpriemerné hodnotenie
  • To koľko si človek dokáže ušetriť závisí aj od pohlavia
copp
pexels.com
  • Mladí ľudia si dnes vedia odložiť bokom o 8 eur viac ako pred štyrmi rokmi
  • V oblasti financií sú nadpriemerne sebavedomí, no v testoch dosiahli len podpriemerné hodnotenie
  • To koľko si človek dokáže ušetriť závisí aj od pohlavia

Poštová banka počas troch týždňov otestovala znalosti takmer 1 500 Slovákov v oblasti financií. Zároveň zisťovala, ako vnímajú svoju aktuálnu finančnú situáciu a čo robia pre jej zlepšenie do budúcnosti. Aj keď väčšina si myslí, že finančná gramotnosť u nás rastie, reálne výsledky testovania sú podpriemerné.

Z prieskumov je jasné, že sebavedomie v oblasti financií sa v prípade väčšiny Slovákov pohybuje vo výšinách. Za finančne gramotných sa považuje takmer 80 percent Slovákov. Viac si veria muži a ľudia v produktívnom veku.

Zaujímavé však je, že finančne sebavedomí ľudia dosiahli rovnako zlé skóre ako tí, čo sa priznali, že financiám nerozumejú. Z maximálneho počtu šiestich bodov za správne odpovede väčšina respondentov získala iba jeden.

Z médií a od zástupcov niektorých politických strán na nás vyskakujú ukazovatele hovoriace o tom, že Slovensku sa nadštandardne darí, ekonomika napreduje a nezamestnanosť je na minime. Priemerná mesačná mzda zamestnanca sa zvýšila na 1004 eur, minimálna mesačná mzda je na úrovni 480 eur. Z prieskumov však vyplýva, že Slováci vo všeobecnosti nemajú pocit, že by sa naša životná úroveň za ostatný rok nejako obzvlášť zlepšila. Pozitívne však je, že počet sporiacich aj priemerná nasporená suma pomaly rastú. 

Mesačne si dokáže z výplaty niečo odložiť 61 percent Slovákov a v priemere je to 131 eur. Výška tejto sumy sa za ostatné 4 roky mierne zvýšila, a to o 8 eur. Vyše polovica z tých, čo sporia, si odkladá peniaze bez konkrétneho účelu a takmer traja z desiatich našincov majú peniaze uložené neefektívne, tzv. „v ponožke“. 

Mladí ľudia do 35 rokov majú v priemere na rôznych sporiacich účtoch uložených 1 632 eur. Je to o 64 percent menšia suma, než majú našetrené starší klienti, ktorí môžu počítať s rezervou v priemere vyše 4 500 eur. Mladí do 20 rokov majú sumu 331 eur, dôchodcovia 1 939 eur.

Rozdiely sa objavujú aj medzi mužmi a ženami v rovnakom veku. Kým v mladosti, do 35 rokov, si obe pohlavia dokážu našetriť takmer rovnaké čiastky, neskôr počas kariéry výška úspor u mužov rastie rýchlejšie. Muži nad 36 rokov majú v priemere na sporiacich produktoch uloženú o vyše pätinu viac peňazí, než ženy. Rozdiely môžu byť spôsobené výpadkom príjmu počas materskej dovolenky, ale aj nerovnosťou platov.

Najnovšie prieskumy odhalili aj to, že mnoho z nás viac dôveruje hotovosti v trezore ako bankám a virtuálnym účtom. Totižto až 28 % sporiacich Slovákov si svoje úspory odkladá doma, čo nie je podľa odborníkov ani bezpečné, ani efektívne. Tí prízvukujú, že je lepšie ukladať si financie na konkrétny účel, napríklad na kúpu auta, rekonštrukciu bytu alebo na vzdelanie detí. V opačnom prípade na tieto úspory ľahko siahame aj v prípadoch, keď to nie je nevyhnutné.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Najnovšie videá

Trendové videá