Bratislava otvorila pre verejnosť zdevastované kúpele v centre mesta
- Kúpele Grössling v centre Bratislavy sú v katastrofálnom stave
- Mesto už vyčlenilo peniaze na ich rekonštrukciu, ľudia sa v nich opäť budú môcť kúpať
- Priestory na tri dni sprístupnili verejnosti
- Kúpele Grössling v centre Bratislavy sú v katastrofálnom stave
- Mesto už vyčlenilo peniaze na ich rekonštrukciu, ľudia sa v nich opäť budú môcť kúpať
- Priestory na tri dni sprístupnili verejnosti
Kúpele Grössling v blízkosti Vajanského nábrežia a Kúpeľnej ulici, ktoré dlhé roky chátrali, budú opäť uvedené do života.
„Hlavné mesto uzavrelo v roku 2007 zmluvu o nájme priestorov kúpeľov Grössling so spoločnosťou Synaphea za účelom rekonštrukcie kúpeľov. K tej ale nikdy nedošlo, spoločnosť nenaplnila zmluvné záväzky, a preto hlavné mesto prevzalo späť kúpele Grössling od nájomcu v roku 2017. Od roku 2017 prebiehali v objekte sanačné práce a dnes mesto pripravuje celkovú obnovu kúpeľov,“ vysvetlilo mesto Bratislava na facebookovej stránke.
Kúpele Grössling sú okrem iného kultúrnou pamiatkou. Mesto budovu prevzalo v katastrofálnom stave. Obhliadka odhalila masívne zatekanie cez strechu a iné závažné poškodenia. Okrem toho bol objekt zanesený vtáčím trusom a vynieslo sa odtiaľ 22 kontajnerov odpadu. Pamiatke teraz konečne svitá na lepšie časy.
Bratislava ich plánuje zrekonštruovať a prevádzkovať v nej mestské kúpele. Vedenie mesta na to už do návrhu plánu rozpočtu na rok 2019 vyčlenilo 800-tisíc eur. Informovalo o tom hlavné mesto na svojom webe. Hlavná architektka Bratislavy Ingrid Konrad avizovala, že budovu kúpeľov je možné „zrekonštruovať v nízkoenergetickom režime, čo je možné aj s ohľadom na prísne pravidlá obnovy pamiatok.“
Keďže sú priestory kúpeľov v zlom stave, nie je možné sa v nich voľne pohybovať, ale mesto určitú časť na tri dni sprístupnilo verejnosti. Ľudia si tak schátrané pozostatky nádhernej stavby môžu pozrieť na vlastné oči od stredy (7.11.) do piatka (9.11.) v poobedných hodinách.
Budovu kúpeľov Grössling postavili v roku 1895 pod názvom Bad Pozsony podľa projektu viedenského architekta Alberta Svobodu a boli v nej sedacie a vaňové kúpele. K rozšíreniu kúpeľov o nové krídlo došlo v roku 1914.
V časti budovy orientovanej na Dunaj vybudovali aj šermiarsku sálu. V roku 1917 Priemyselná banka predala kúpele Prešporskej obchodnej a úvernej banke a kúpele Pozsony sa zmenili na akciovú spoločnosť Grössling. Posledné rozširovanie kúpeľov sa udialo v rokoch 1929 a 1930, kedy sa kúpele rozrástli o nové byty. V roku 1946 odkúpilo kúpele mesto. V roku 1994 boli po takmer 100 rokoch kúpele zatvorené pre havarijný stav.
Čítajte viac z kategórie: Architektúra