Podnikateľské skúsenosti môžeš zbierať v zahraničí a ešte ti za to zaplatia. Mladý Slovák takto nakopol svoj biznis v Taliansku
- Plná hlava podnikateľských nápadov nezaručuje vždy aj príležitosti na ich uskutočnenie
- Existujú však možnosti, ako môžeš svoj začínajúci biznis nakopnúť tým správnym smerom a ešte ti za to aj zaplatia
- Architekt Tomáš Kyseľ sa tak dostal na platenú stáž v elitnom talianskom štúdiu, kde pod vedením skúsených architektov vybrúsil svoje remeslo
- Na životné náklady dostal vreckové až 900 eur a mohol sa tak naplno venovať práci
- Plná hlava podnikateľských nápadov nezaručuje vždy aj príležitosti na ich uskutočnenie
- Existujú však možnosti, ako môžeš svoj začínajúci biznis nakopnúť tým správnym smerom a ešte ti za to aj zaplatia
- Architekt Tomáš Kyseľ sa tak dostal na platenú stáž v elitnom talianskom štúdiu, kde pod vedením skúsených architektov vybrúsil svoje remeslo
- Na životné náklady dostal vreckové až 900 eur a mohol sa tak naplno venovať práci
Nie je žiadnym tajomstvom, že začínajúci mladí podnikatelia na Slovensku to pri rozbiehaní svojho biznisu nemajú jednoduché. Veľakrát im chýbajú skúsenosti a nevedia, kde a ako ich získať. Svoje o tom vedel aj mladý slovenský architekt, ktorý mal síce plnú hlavu podnikateľských plánov, ale zatiaľ nie veľa praktických skúseností. Našiel však spôsob, ako dostať preplatené cestovné, životné náklady a možnosť vycestovať do zahraničia čerpať neoceniteľné skúsenosti.
Prihlásil sa totiž do programu Erasmus pre mladých podnikateľov, kde je jedným z kontaktných bodov aj agentúra Slovak Business Agency. Okrem zdokonalenia sa v cudzom jazyku, dostane stážujúci podnikateľ možnosť zažiť, ako funguje zabehnutý podnik a spozná príležitosti a riziká vo svojom odvetví. To všetko ešte predtým, ako sa do vlastného podnikania pustí naplno sám.
O programe Erasmus pre mladých podnikateľov sme sa porozprávali s podnikateľom Tomášom Kyseľom, ktorý skúsenosti naberal v architektonickom štúdiu Architetto Nedo Pivi v talianskom Rimini.
Keď sa pozrieš naspäť v čase, čo ťa tento výmenný pobyt naučil?
Napriek tomu, že som mal už nejaké profesionálne zručnosti získané štúdiom, dobrovoľníctvom, aj cez rôzne stáže, stále som nevedel úplne presne, ako by som ich premenil do vlastnej aktivity. V tomto projekte som mal možnosť rozbehnúť sa, takže toto bolo pre mňa veľmi prínosné, no a samozrejme, okrem cudzieho jazyka som sa zdokonalil v práci s niektorými projekčnými softvérmi.
Získal som tiež reálnejší pohľad na oblasť podnikania, ktorú som dovtedy vnímal ako jednoduchšiu. Naučil som sa lepšie pracovať v tíme a lepšie si rozdeliť potrebný čas pre jednotlivé procesy, plánovať si pracovný čas a byť trpezlivý, keď sa mi v niečom nedarí.
Prečo si si vybral práve Rimini? A čo ťa motivovalo k prihláseniu?
Pre Taliansko som sa rozhodol už pred podávaním žiadosti a to najmä z dôvodu že som v krajine absolvoval štúdium, takže som sa vedel plynule dorozumieť. Rimini som si vybral pre zaujímavé aktivity architektonického štúdia Architetto Nedo Pivi a aktuálnosť problematiky, ktorej sa venuje. Vedel som, že po profesionálnej stránke budem prínosom. Rimini má podľa mňa dobrú polohu, čo sa týka spojenia, a navyše som mal pocit, že mesto je vďaka turizmu otvorené možnostiam.
Nemal som ešte skúsenosť v podnikaní a videl som príležitosť byť obklopený profesionálmi. Hlavne som však chcel získať nové kontakty a spolupracovníkov, ktorých by som mohol vďaka pobytu spoznať lepšie a teda by som sa vyhol riziku náhodného oslovovania ostatných pre budúce spolupráce. Videl som tiež príležitosť pracovať na type projektu (revitalizácia rieky), ktorý bol pre mňa profesionálne atraktívny.
Ako vyzeral samotný Erasmus? Čo bolo náplňou tvojho výmenného pobytu?
Ešte pred mojim príchodom sme si spoločne stanovili ciele a spôsob, ako ich dosiahneme. Zameriavam sa na projekty súvisiace najmä s opatreniami proti povodniam a suchu. Vytvorili sme teda jeden veľký projekt, v ktorom chceme navrátiť miestnu rieku do pôvodného koryta, alebo v ňom aspoň zabezpečiť stály minimálny prietok v čase sucha a dostatočnú kapacitu v čase povodní, pričom územie by sa využívalo na rekreačné účely. Do tohto projektu sme zapojili viacerých odborníkov z rôznych oblastí a krajín. Popri tom som spolupracoval na menších projektoch objednaných od súkromných osôb.
Čo všetko ti z programu preplatili? Musel si si aj privyrábať alebo ti to vystačilo?
Mesačne som dostával 900 eur, čo mi pokrylo cestovné náklady, ubytovanie, stravu, a ostatné potrebné výdavky. Vzhľadom k tomu, že som dopredu poznal sumu, ktorú dostanem, som sa snažil prispôsobiť tomuto aj výdavky. Myslím si, že poskytnuté prostriedky vystačia.
Ako dlho trval tvoj pobyt a kto sa ti v hosťujúcej firme venoval?
Môj pobyt trval 4 mesiace a venoval sa mi najmä arch. Nedo Pivi v jeho štúdiu a jeho spolupracovník Arch.jr Giorgio Roffi, taktiež som mal príležitosť pracovať s ich ďalšími spolupracovníkmi, s niektorými priamo a s niektorými na diaľku. Čo najviac som sa snažil vymeniť si s každým profesionálne zručnosti.
Čomu sa venuješ teraz? Odštartoval ti absolvovaný pobyt v Rimini podnikanie alebo ti pomohol s jeho rozvojom?
Stále spolupracujem s ľuďmi, s ktorými som sa vďaka tomuto programu spoznal, spoločne sme sa rozhodli rozšíriť naše portfólio o aktivity z ďalších oblastí. Stále sa však zameriavame na zlepšovanie kvality životného prostredia.
Ako prebiehal proces uchádzania sa o stáž v programe?
K programu som sa dostal vďaka tomu, že som na internete hľadal možnosti pre začínajúcich podnikateľov, takto som sa dostal na oficiálnu stránku programu. Našiel som svoje lokálne kontaktné miesto na Slovensku a následne som sa zaregistroval na spomenutej oficiálnej stránke, cez ktorú som podal prihlášku. V tejto prihláške bolo potrebné zvoliť oblasť podnikania a krajinu záujmu a taktiež bolo potrebné okrem osobných údajov popísať aj motiváciu, prečo sa chcem zúčastniť projektu a čo od neho očakávam, čím môžem byť prínosom a podobne.
K tomuto bolo potrebné priložiť aktuálny životopis a podnikateľský plán. Po odoslaní prebiehal proces schvaľovania žiadosti. Po schválení žiadosti som dostal prístup do databázy a následne som si zvolil oblasť záujmu, krajinu pôsobenia a akonáhle som našiel vhodného partnera, oslovil som ho a ešte v ten deň sme zorganizovali konferenčný hovor, kde sme sa zoznámili a predstavili sme svoje vízie pre vzájomnú spoluprácu. Po spoločnej dohode som ich cez databázu požiadal o partnerstvo, oni žiadosť schválili a ďalej v databáze bolo možné sledovať schvaľovací proces, bola podpísaná dohoda o poskytnutí finančných prostriedkov a mohol som vycestovať.
Čo považuješ za najväčšie výhody a benefity Erasmu pre mladých podnikateľov?
Myslím si, že program Erasmus pre mladých podnikateľov je jedinečnou možnosťou, ktorú môžu začínajúci podnikatelia využiť na získanie potrebných skúseností. V podstate vďaka nemu začínajúci podnikateľ dostane možnosť vidieť ako funguje zabehnutý podnik, poznať príležitosti a riziká v danej oblasti na trhu ešte pred tým, ako sa do toho istého neznámeho pustí sám a dostane príležitosti experimentovať na trhu.
Na druhej strane, skúsený podnikateľ má príležitosť spolupracovať s niekým, od koho dostane iný pohľad na vec, profesionálne skúsenosti alebo možnosť rozšíriť produkt/službu na nový trh. Keďže je na celú dobu poskytnutý finančný príspevok na životné náklady, nie je čo stratiť.
Odporučil by si tento program aj ďalším mladým podnikateľom?
Áno, program odporúčam a týmto ich pozývam aby využili príležitosti, ktoré im ponúka. Osobne sa teším, ako sa zapojím do programu už v úlohe podnikateľa ponúkajúceho stáž a budem môcť odovzdať svoje skúsenosti začínajúcim podnikateľom.