Developer chce zničiť ducha bratislavského hotela Kyjev pretvorením na britský komplex
- Je známy budúci vizuál jednej z bratislavských dominant
- Dielo známeho architekta Ivana Matúšika čakajú veľké zmeny
- Odborníci však nad nimi len krútia hlavami
- Je známy budúci vizuál jednej z bratislavských dominant
- Dielo známeho architekta Ivana Matúšika čakajú veľké zmeny
- Odborníci však nad nimi len krútia hlavami
Hotel Kyjev je budovou, ktorú pozná zrejme každý Bratislavčan. V prieskume, ktorý sa konal koncom minulého roku, sa väčšina obyvateľov hlavného mesta vyjadrila, že by si želala budovu zmodernizovať. Vlastník budovy, spoločnosť LORDSHIP, krátko na to ohlásila zámer budovu zrekonštruovať a vytvoriť nové námestie.
Svetlo sveta už uzreli prvé vizualizácie. Tie vznikli na podnet developera, ktorý vypísal súťaž, nakoľko chcel dať priestor architektom, aby mohli prezentovať svoju víziu fasády zmodernizovanej budovy. LORDSHIP verí, že takto zabezpečí to, aby vzniklo aj po rekonštrukcii kvalitné dielo a nielen lacné a nevkusné riešenie fasády. Ocenenie za návrh budovy s kanceláriami, ktorá by mala vzniknúť na mieste parkoviska na Špitálskej ulici v Bratislave, získala architektonická kancelária KRR Architekti.
Návrh tejto budovy bol podľa porotcov najviac mestotvorný, s rešpektom k mestskej štruktúre a vnášajúci rôznorodosť typickú pre historické centrum. V prípade fasády hotela bolo preferované riešenie podľa návrhu architektonického štúdia Chapman Taylor, konkrétne ich pražskej pobočky.
Sústredili sa podľa vlastných slov na nadčasovosť, udržateľnosť, vysokú flexibilitu pre dispozičné riešenie a v neposlednom rade na výrazné vylepšenie estetiky priľahlých priestorov. Oba návrhy nesú podľa poroty rukopis typicky britskej komerčnej architektúry, tradične dominujúcej v medzinárodných projektoch. Porota sa rozhodla neudeliť druhé miesto. Tretie miesto pridelila architektonickej kancelárii Blue in Green.
Špeciálna cena našla svoje miesto v rukách architekta Miroslava Novotného, ktorý použil moderné materiály na fasádu hotela, no zachováva jeho pôvodný vzhľad. Ako kontrast k nemu navrhol futuristickú administratívnu budovu bielej farby na Špitálskej ulici.
„Návrh priniesol alternatívny a veľmi výtvarný koncept. Jeho silná skulpturálnosť je odkazom na obdobie 60. rokov, no podobne ako tieto stavby menej reaguje na požiadavky funkčnosti, najmä v lamelami uzavretom parteri,” vysvetlil porodca Siebert.
„Ani jeden víťazný návrh žiadnym spôsobom nerozvíja existujúce architektonické kvality komplexu, práve naopak, absolútne ich neguje a celý súbor tým degraduje. Sám člen poroty, architekt Matej Siebert, hovorí, že oba návrhy ‚…nesú pečať typicky britskej komerčnej architektúry, tradične dominujúcej v medzinárodných projektoch.‘ Komplex Prioru a hotelu Kyjev však nie je žiaden banálny komerčný súbor globalizovaného charakteru, ale jedinečným dielom, aké by dnes už zrejme nikto nepostavil,” píše na blogu YIMBA Adrián Gubčo.
Podľa neho azda úplne najideálnejšou možnosťou by bola iniciatíva vyhlásiť Prior aj hotel Kyjev za Národné kultúrne pamiatky a následne aj ich úspešný zápis. Zaujímavý rozhovor s Adriánom Gubčom nájdeš aj na našom webe.
Čítajte viac z kategórie: Architektúra