Nový rebríček najlepších vysokých škôl odhaľuje realitu nášho školstva
- Aj tento rok bol uverejnený rebríček tých najlepších univerzít sveta a prekvapivo ani tento rok sa Slovensko neumiestnilo v top 10
- Za najlepšími univerzitami ako je Harvard, či Stanford zaostáva napríklad naša Univerzita Komenského v Bratislave o stovky miest
- Aj tento rok bol uverejnený rebríček tých najlepších univerzít sveta a prekvapivo ani tento rok sa Slovensko neumiestnilo v top 10
- Za najlepšími univerzitami ako je Harvard, či Stanford zaostáva napríklad naša Univerzita Komenského v Bratislave o stovky miest
Univerzita Komenského totižto obsadila v medzinárodnom rebríčku hodnotiacom kvalitu svetových univerzít 533. miesto. „UK získala vynikajúce umiestnenie v oblasti fyziky, kde sa spomedzi 600 hodnotených univerzít umiestnila na 144. mieste (spoločne s Univerzitou v Janove a Lisabonskou univerzitou) tesne za King’s College London (140. miesto) a Univerzitou v Osle (142. miesto),“ podotkla k rebríčku Lenka Miller z UK v Bratislave.
V prestížnom rebríčku Best Global Universities 2019 americkej spoločnosti U. S. News & World Report, ktorý zverejnil 1 250 najvýznamnejších svetových univerzít, tak potvrdila svoju pozíciu najlepšej slovenskej univerzity.
V rebríčku nájdeš aj Univerzitu Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, a to na 934. mieste. Slovenská technická univerzita v Bratislave sa objavila na 1121. priečke. Rebríček Best Global Universities vznikol v roku 2014 a zameriava sa výlučne na vedeckú činnosť univerzít, ktorú hodnotí na základe trinástich indikátorov s rôznymi váhami. Najväčšiu úlohu zohráva globálna a regionálna výskumná reputácia vysokej školy, ako aj počet a podiel vysoko citovaných indexovaných publikácií.
Časy keď sa štúdium na vysokej škole považovalo za akúsi spoločenskú výsadu tých najtalentovanejších sú však už dávno za nami. Naopak, čoraz častejšie mnohých neopúšťa pocit, že tituly sa rozdávajú za účasť, sponzorstvo, ako poďakovanie či ako prejav utuženia pracovných, rodinných alebo iných vzťahov.
To, že človek absolvuje vysokú školu by malo byť predpokladom istej intelektuálnej úrovne, malo by zaručovať uplatnenie sa na trhu práce a zároveň by malo dávať človeku istotu nejakého sociálneho postavenia. V slovenských podmienkach je niečo také zatiaľ nemysliteľné. A kde je problém?
Kameňom úrazu je nedostatočná kvalita našich vysokých škôl, s tým súvisiaca neschopnosť konkurencieschopnosti na národnej či medzinárodnej úrovni, odchod kapacít do zahraničia, absentujúca vedecko-výskumná činnosť, nedostatok kvalifikovaných odborníkov v radách pedagogických zamestnancov vysokých škôl a tak ďalej. Aj keď záujem o vysokoškolské štúdium je stále vysoký, rovnako vysoký by mal byť aj záujem o jeho skvalitnenie, pretože v opačnom prípade stratí svoje opodstatnenie.
Celý rebríček hodnotených univerzít nájdeš TU.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska