Uprostred Londýna sa nachádzajú obrovské ľadovce z Grónska. Ich dôvod v sebe nesie silné posolstvo

  • Na problematiku globálneho otepľovania poukázal umelec veľmi originálnym spôsobom
ladovce
icewatchlondon.com
  • Na problematiku globálneho otepľovania poukázal umelec veľmi originálnym spôsobom

Spôsobov, ako upozorniť na závažné ekologické či globálne problémy, je mnoho. Jedným z nich je aj zahrnúť túto myšlienku do umenia a ukázať ju svetu zaujímavým spôsobom. Presne o to sa snaží tento umelec so svojou novou inštaláciou v centre Londýna.

Olafur Eliasson je dánsko-islandský výtvarník a predstaviteľ konceptuálneho umenia, ktorý sa preslávil najmä svojimi veľkoplošnými inštaláciami vytvorenými zo svetla, vody alebo dokonca tepla. Medzi jeho najznámejšie dielo patria umelé vodopády pod Brooklynským mostom v New Yorku. Svojím najnovším počinom sa snaží upozorniť na ďalší dôležitý globálny problém.

Zobraziť celú galériu (8)
zdroj: Charlie Forqham Bailey/http://icewatchlondon.com/

Najnovšia Eliassonova práca s názvom „Ice Watch“ je pomerne rýchlo pominuteľná umelecká inštalácia. Tvorí ju približne 30 roztápajúcich sa ľadovcov v Londýne. Ľadovce pochádzajú z fjordu Nuup Kangerlua a boli prenášané v nadrozmerných chladiarenských kontajneroch.

Odstránenie týchto masívnych zmrazených kusov ľadu však nemalo žiaden dopad na jeho celkové množstvo v Grónsku. Práve naopak. Autor sa týmto snažil poukázať na závažnú myšlienku spojenú s globálnym otepľovaním a v jeho dôsledku rozpúšťaniu sa ľadovcov či zvyšovanie hladín morí alebo oceánov.

24 ľadovcov s hmotnosťou medzi 1,5 až 6 ton je umiestnených pozdĺž rieky Temža a zvyšných šesť sa nachádza v londýnskej centrále. Ľadovce sa od 11. decembra pomaly tavia a ich trvácnosť je ovplyvnená čisto iba podnebím a poveternostnými podmienkami.

Pomocou kampane „Ice Watch“ sa Eliasson snaží v ľuďoch simulovať najmä pocity naliehavosti a nutnosti. Aby sme si naozaj uvedomili závažnosť tohoto obrovského problému. Od roku 2015 sa totiž výška celosvetovej hladiny mora zvýšila až o 2,5 mm. Čo by mohlo byť predzvesťou katastrofy.

„V dôsledku skleníkového efektu sa od roku 1896 globálne teploty zvýšili o viac ako jeden stupeň Celzia a táto hodnota neustále narastá,“ tvrdí grónsky geológ Minik Rosing, ktorý spolupracoval s Eliassonom na tomto umeleckom ekologickom projekte.

Zobraziť celú galériu (8)
zdroj: Justin Sutcliffe/http://icewatchlondon.com/
Zobraziť celú galériu (8)
zdroj: Justin Sutcliffe/http://icewatchlondon.com/

Dôležité je zapojenie verejnosti

Počas trvania inštalácie sú londýnski obyvatelia vyzývaní k tomu, aby čo najviac spolupracovali. Môžu sa jednotlivých objektov dotýkať alebo dokonca ochutnať ľadovec. Hlavným cieľom však je najmä snaha prebudiť v ľuďoch kúsok empatie a zamyslieť sa nad fungovaním našej planéty v dôsledku rýchlo sa meniaceho podnebia. Myslieť aj na ďalšie generácie a snažiť sa zachovať vhodné podmienky na život na Zemi.

„Dúfame, že tým, že ich necháme dotknúť sa ľadovcov, ich podnietime k radikálnejším zmenám,“ hovorí Eliasson. „Musíme si uvedomiť, že spoločne dokážeme premeniť poznatky o klimatických zmenách na opatrenia voči nim.“ 

Veríme, že tento unikátny projekt, v ktorom ľudia môžu na vlastné oči vidieť rozpúšťanie ľadovcov a ich následok, naozaj pomôže k zmene a uvedomeniu si, že sa tento problém týka naozaj nás všetkých.

Zdroj: Interez.sk, Mnn.com 

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Najnovšie videá

Trendové videá