Taliansko sa stalo prvou krajinou v Európe, ktorá zakázala plastové tyčinky do uší

  • Slovensko a ďalšie členské štáty EÚ od roku 2021 nesmú používať jednorázové plasty
  • Taliansko nemieni čakať a zmeny zavádza už teraz
tall
pexels.com,flickr.com
  • Slovensko a ďalšie členské štáty EÚ od roku 2021 nesmú používať jednorázové plasty
  • Taliansko nemieni čakať a zmeny zavádza už teraz

Plasty sú celosvetovým problémom číslo jedna. V rámci boja proti plastovým produktom sa Taliansko rozhodlo, že od 1. januára si už obyvatelia krajiny nemôžu kúpiť vatové tyčinky do uší. Tyčinky sú totiž vyrobené z plastu a ten je potrebné nahradiť biologicky odbúrateľnými materiálmi.

Tyčinky do uší predávané na talianskom trhu musia byť po novom vyrobené z dreva alebo iných prírodných materiálov tak, aby boli kompostovateľné. Už od začiatku minulého roka sa pritom môžu v obchodoch používané výhradne recyklovateľné plastové vrecká na ovocie, zeleninu, mäso aj ryby.

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: mygrandmaben.com

O rok má prísť aj zákaz predaja plastového riadu a ďalších jednorazových produktov. Taliansko ako prímorský štát si veľmi zakladá na rýchlom odstraňovaní plastových odpadov, pretože tieto typy odpadu zamorujú aj tamojšie pobrežia. Združenie na ochranu životného prostredia Legambiente uvádza, že tyčinky do uší tvoria celkovo až deväť percent odpadu zozbieraného na plážach.

New York predbehol Európu

Príkladom ide aj New York, tamojšie reštaurácie a obchody nesmú od 1. januára ponúkať jedlo v jednorazových plastových škatuliach, pohárikoch, podnosoch či miskách. Dôvodom je ekonomická neúnosnosnosť ich recyklácie.

Podniky, ktorých sa to týka, majú teraz lehotu šiestich mesiacov (teda do 30 júna), počas ktorej sa musia novým požiadavkám prispôsobiť, inak dostanú pokutu. Tá sa bude stupňovať podľa toho, koľkýkrát je podnik kaucionovaný.

Pri treťom a každom ďalšom priestupku to bude tisíc dolárov. Prevádzky majú používať pri balení jedla vhodnejšie obaly, napríklad z hliníka, pevných plastov, papiera, skla a kompostovateľných materiálov. Výnimkou sú len obaly, do ktorých bolo jedlo vložené pred predajom v danom zariadení.

 

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Najnovšie videá

Trendové videá