Bratislava má vlastnú cukríkovú manufaktúru ako vystrihnutú z filmu o Willym Wonkovi
- Prácu, ktorú robia v bratislavskej manufaktúre Bon Manufaktur, ovláda len málokto
- Ide o jedinú manufaktúru svojho druhu na Slovensku
- Táto jedinečná prevádzka denné produkuje tisíce ručne robených cukríkov, ktoré obsahujú výlučne prírodné suroviny
- Prácu, ktorú robia v bratislavskej manufaktúre Bon Manufaktur, ovláda len málokto
- Ide o jedinú manufaktúru svojho druhu na Slovensku
- Táto jedinečná prevádzka denné produkuje tisíce ručne robených cukríkov, ktoré obsahujú výlučne prírodné suroviny
Keď človek príde do Starého Mesta v Bratislave, nemožno si nevšimnúť rozprávkový výklad ako vystrihnutý z amerického filmu či rozprávky. Jeho obsah tvoria len ručne robené cukríky, ktoré tu denne vyrábajú šikovní slovenskí cukrári.
Karamelovú manufaktúru, ktorú mnoho ľudí poznalo z Obchodnej ulice, tam už nenájdeš. Presťahovala sa na novú adresu. Tá je v centre mesta na Sedlárskej 5. Prácu s karamelom však na Slovensku ovláda málokto, toto „remeslo“ sa totižto u nás neučí na žiadnej škole. Na Sedlárskej si preto cukrárov zaúčajú sami.
„Vyrobiť jeden druh cukríkov trvá približne hodinu a pol, až dve hodiny. Závisí to od zložitosti vzoru, ktorý musia vopred premyslieť a podľa neho vrstviť hmotu,“ vysvetľuje tím Bon Manufaktur. Zaujímavý je aj fakt, že všetky sladkosti, ktoré v obchode uvidíš, sú vyrábané výlučne priamo v prevádzke na Sedlárskej.
Samostatnou kapitolou je aj zloženie výrobkov. Karamel, ktorý manufaktúra používa, je vyrobený z prírodných ingrediencií, bez použitia umelých farbív, príchutí a éčok či dochucovadiel. Cukríky tu tak cukrári pracne vyrábajú len z cukru, vody, glukózového sirupu, kyseliny citrónovej, prírodných farbív a výťažkov z ovocných štiav.
Napríklad pestro žltú farbu vedia cukrári vykúzliť vďaka kurkume, zelenú farbu nadobudnú cukrovinky vďaka listovému špenátu. Červená vzniká kvôli extraktu z čiernej mrkvy a na čierne farbivo zase stačí trocha rastlinného uhlia. No a hnedá sa v tejto manufaktúre spája s karamelom, a teda páleným cukrom.
„Recept na cukríky poznáme už z dávnych čias, netreba nám nič viac ako cukor, vodu, glukózový sirup a trošku kyseliny citrónovej na vyváženie chuti. A tu prichádza to najlepšie – do hotovej karamelovej masy sa primiešavajú prírodné farbivá a karamel tak získava krásne výrazné farby. Časť karamelovej hmoty sa ručne rozťahuje na špeciálnom háčiku, vďaka čomu bledne či získava žlté, fialové alebo iné pestré odtiene, v závislosti od toho, aký obrázok má byť vo vnútri cukríka. Je to skutočná mágia. Naši cukrári vytvárajú obrázky vrstvu za vrstvou, kúsok po kúsku,” vyjadril sa tím spoločnosti Bon Manufaktur.
Bon Manufaktur nemá už roky núdzu o zákazníkov, za všetko hovoria aj hospodárske výsledky firmy. Spoločnosť MIA Group s. r. o., pod ktorú spadá bratislavská manufaktúra v roku 2017 zvýšila zisk o 116 % na 26 473 eur a tržby jej narástli o 3 % na 198 035 eur.
Taktiež treba spomenúť, že v Bon Manufaktur funguje aj tzv. otvorená výroba. Každý, kto prejde dverami prevádzky, môže sledovať ako vznikajú cukríky, lízanky či rôzne čokoládové produkty. Ak si vopred dohodneš termín, môžeš sa zúčastniť aj workshopu a sladkosti si vlastnými rukami vyrobiť. Na druhom poschodí je aj kaviareň s kvalitnou kávou a domácimi zákuskami.