5 slovenských budov, ktoré dnes slúžia úplne inému účelu, ako kedysi
- Trend zachraňovania starých budov je čoraz rozšírenejší nielen vo svete, ale aj u nás
- Tieto opustené budovy boli zachránené a dnes slúžia úplne inému účelu ako kedysi
- A musíme ti povedať, že sa v nich usídlili naozaj vydarené projekty
- Trend zachraňovania starých budov je čoraz rozšírenejší nielen vo svete, ale aj u nás
- Tieto opustené budovy boli zachránené a dnes slúžia úplne inému účelu ako kedysi
- A musíme ti povedať, že sa v nich usídlili naozaj vydarené projekty
Stanica Žilina – Záriečie
Zakladatelia tohto kultúrneho centra, občianske združenie Truc sphérique, hľadalo nové miesto na uskutočnenie svojho sna. Cieľom bolo nájsť industriálny priestor, ktorý by slúžil ako uzol kultúry v Žiline. V roku 2002 sa hľadanie konečne podarilo – nájdená bola pôvodná staničná budova v okolí Rondla.
V roku 2003 centrum konečne otvorilo svoje brány verejnosti a začalo svoju kultúrnu osvetu. O takmer 16 rokov neskôr je Stanica stále viac a viac relevantná. Okrem svojej nezvyčajnej lokácie disponuje skvelým programom – v lete sa tu koná známy festival animovaného filmu Fest Anča, zaujímavé prednášky, premietania či diskusie sú pravidelnou záležitosťou. Popri tom však Stanica ešte stále slúži ako predajňa lístkov a pokojná čakáreň na vlak zo Žiliny do Rajca.
https://www.instagram.com/p/BbUu3xBjikQ/?utm_source=ig_embed
Tabačka Kulturfabrik
Zabudnúť by sme rozhodne nemali ani na Tabačku, ktorá v našom zozname taktiež zastupuje kultúrne centrá. Bývalá fabrika na tabak v Košiciach ponúka alternatívny priestor pre prezentáciu umenia od roku 2009. Dôležitým je pre ňu však rok 2015. Práve vtedy prebehla rozsiahla rekonštrukcia budovy, ktorá návštevníkom ponúla omnoho väčší priestor. S väčším priestorom sa výrazne otvorili aj možnosti. Okrem koncertov, divadiel, workshopov a iných komunitných aktivít sa však Tabačka otvorila aj pracovnej komunite vytvorením HUBa coworkingu a s ním 13-tich kancelárií na prenájom.
Práve komunita je pre toto centrum najdôležitejšia. „Našim zámerom je budovať verejný priestor, ktorý je kultúrnym centrom pre všetkých. Miestom pre stretávanie ľudí, zdieľanie vedomostí, spoločnú tvorbu a realizáciu nápadov. S dôrazom na participáciu vytvárame trvácne a významné vzťahy medzi Tabačkou a jej komunitou, podporujúce zároveň zapájanie širšej verejnosti,“ hovorí riaditeľ a zakladateľ Tabačky Peter Radkoff na oficiálnej stránke.
https://www.instagram.com/p/BWILaWQAw1X/?utm_source=ig_embed
Elektrárňa Piešťany
Pôvodná budova elektrárne bola otvorená v roku 1906. Na svojom počiatku tu fungovali 3 a neskôr až 5 dieselových strojov na generáciu striedavého prúdu. Budova bola v roku 1996 označená za národnú kultúrnu pamiatku. Dôležitá zmena však nastala v roku 2009, kedy sa Západoslovenská energetika rozhodla budovu zrevitalizovať.
Cieľom bolo upraviť priestor tak, aby slúžilo na podporovanie vedecko-technického poznávania detí a mládeže. Víťažný dizajn budovy od Michala Ganobjaka a Vladimíra Haina spravil priestoru reklamu na mnohých súťažiach – budova bola dokonca v roku 2014 nominovaná na prestížnu cenu CE.ZA.AR. Elektrárňa v súčastnosti slúži ako komunitné centrum. Hlavným zámerom aj naďalej zostáva vedecko-technické vzdelávanie, dôležité je však aj umenie a komunitný rozvoj.
https://www.instagram.com/p/BkAotvzAGEv/?utm_source=ig_embed
Nová Cvernovka
Kultúrne centrá na Slovensku dokážu vyrásť naozaj všade, a iné to nie je ani pri Novej Cvernovke, ktorá okupuje priestory bývalej chemickej školy v Bratislave. Budova pod svojou strechou taktiež združuje množstvo malých ateliérov, medzi inými napríklad Artattack shop, Milé a coworkingové centrum. Samotné kultúrne centrum Nová Cvernovka je známe svojimi diskusiami, prednáškami, koncertami a divadlami, ktoré zaujmú každý mesiac.
https://www.instagram.com/p/BrfaErGgEfM/?utm_source=ig_embed
Banská Stanica
Jedinečný priestor nájdeš aj v Banskej štiavnici. Vďaka občianskemu združeniu Štokovec sa v roku 2008 zmenila vlaková stanica miesto, ktoré ponúka priestor pre kultúru. V priestoroch Banskej Stanice sa stretávajú umelci, návštevníci, ale i ľudia, ktorí bežne cestujú vlakom. Nie je nič úžasnejšie, ako keď vystúpite a uvidíte stanicu, v ktorej sa práve v tom čase koná vernisáž.
Po 10 rokoch sa však v auguste 2018 presťahovala viac do centra mesta do bývalej školy a začala sa písať jej nová história.
https://www.instagram.com/p/BkNWnb6A7Mp/
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy