Vojta a Pavel rozbehli biznis s produktom, ktorým chcú spôsobiť „záchodovú revolúciu“
- „Štokrle” je drevená záchodová stolička z dielne českých výrobcov, ktorá bojuje so stúpajúcimi prípadmi ochorení tráviacej sústavy
- Má prispieť k prirodzenejšiemu vyprázdňovaniu, a to tým, že človek vďaka nej imituje polohu v drepe
- Tvorcovia stoličky Pavel Čučka a Vojta Krajsa so svojou „záchodovou revolúciou" mieria aj k nám
- „Štokrle” je drevená záchodová stolička z dielne českých výrobcov, ktorá bojuje so stúpajúcimi prípadmi ochorení tráviacej sústavy
- Má prispieť k prirodzenejšiemu vyprázdňovaniu, a to tým, že človek vďaka nej imituje polohu v drepe
- Tvorcovia stoličky Pavel Čučka a Vojta Krajsa so svojou „záchodovou revolúciou" mieria aj k nám
To, v akom stave sú naše črevá, nie je banálna záležitosť, ako si mnohí možno myslia. Zdravie našej tráviacej sústavy ovplyvňuje naše celkové zdravie, imunitu a v konečnom dôsledku aj život. Bohužiaľ, keďže stále ide o tabuizovanú tému, ľudia zvyknú kvalitu svojej tráviacej sústavy či vyprázdňovania podceňovať. Slovenská republika patrí medzi krajiny s najväčším výskytom rakoviny hrubého čreva a konečníka na svete, celkovo sa nachádzame na tretej priečke. V Česku každým rokom ochorie na túto chorobu viac ako 40 tisíc ľudí.
Izraelskí a japonskí vedci skúmali tento problém a zistili, že negatívny vplyv na naše črevá má aj niečo, čo je každodennou súčasťou nášho života – splachovací záchod. Izraelský vedec Dov Sikirov vo svojej štúdii vysvetlil, že „pri sedení je hrubé črevo stiahnuté puborektálnou kľučkou – svalom, ktorý pomáha zadržovať stolicu v tele. Vyprázdňovanie v sede je preto ťažké a núti nás to tlačiť. V podrepe sa tento sval uvoľní a hrubé črevo sa zarovná s konečníkom. Cesta je tak voľná pre vyprázdnenie bez námahy.”
Týmto problémom sa začali zaoberať aj dvaja kamaráti z Česka Pavel Čučka a Vojta Krajsa. Vojta má Crohnovu chorobu, čiže zápal tráviacej sústavy, ktorá ho nútila dlho vysedávať na toalete. Keď mu strýko poradil, aby si nohy vyložil na okraje záchodovej stoličky, pretože v drepe mu to pôjde lepšie, napadlo mu, že jednoduchšie by bolo si nohy niečím podoprieť – napríklad stoličkou. Tak vznikla myšlienka vytvoriť produkt určený špeciálne na tento účel. Nápad zrealizoval spolu s architektom Pavlom, ktorému sedavé zamestnanie taktiež prinieslo tráviace ťažkosti. Inšpirovaný babičkinou „štokrlou” navrhol prvý prototyp, z ktorého sa vyvinula prvá česká záchodová stolička.
„Keď mi predstavil túto myšlienku, považoval som ju za dobrý nápad, ale vedel som, že podobná pomôcka už existuje v Amerike a volá sa Squatty Potty. Povedali sme si, že zaujímavým nápadom by bolo vytvoriť stoličku z dreva, vyrobenú lokálne a ideálne, aby pekne vyzerala a človek by sa za ňu nemusel hanbiť. Všetky stoličky dostupné na trhu vyzerali ako nemocničné vybavenie a bol to plast vyrobený v Číne,” prezradil pre Startitup.sk Pavel Čučka.
„Poloha drepu je automaticky najprirodzenejšia a najzdravšia poloha pre vyprázdňovanie. Tak to robili už naši predkovia. Splachovací záchod je moderný vynález, ktorého hlavnou prednosťou je pohodlie. Ale pre vyprázdňovanie sa nehodí. Preto sme vytvorili stoličku štokrle, ktorá dvíha nohy pri sedení na toalete a imituje tak polohu drepu,” vysvetľujú Vojta a Pavel na portáli hithit.com.
Šikovní vynálezcovia však nechceli iba predávať stoličky. Ich cieľom bolo predovšetkým rozprúdiť debatu o zdraví tráviacej sústavy, a to trochu kontroverzným a zábavným spôsobom. Pod názvom „záchodová revolúcia” spustili crowdfundingovú kampaň na portáli Hithit.com a propagáciu stoličky spojili so šírením osvety o tom, ako sa o črevá lepšie starať. Ku každej zakúpenej stoličke rozdávali zadarmo aj FOB test, ktorý dokáže odhaliť aj stopové množstvo krvi v stolici. Tá býva totiž prvým príznakom vážneho ochorenia tráviacej sústavy. Za mesiac vďaka tomu vyzbierali cez 18 tisíc eur.
Zároveň však pripustili, že ľudia na záchodovú stoličku zvyknú reagovať so smiechom a pobavením. Keď im však niekto povie, že existuje spôsob, ako túto činnosť robiť inak a lepšie, začne ich to zaujímať. Tí, ktorí štokrle vyskúšali si ich vraj aj veľmi rýchlo obľúbili.
Zaujímavé je aj to, ako štokrle vznikajú. Vyrezané diely z masívneho borovicového dreva sa dovezú do truhliarskej dielne organizácie Ramus, kde spolu pracujú mladí ľudia s postihnutím aj bez neho. Jednotlivé časti stoličiek sa tu spájajú dohromady, brúsia sa a lakujú. Na záver sa na stoličky vypáli logo a nalepia sa naň korkové podložky. Štokrle sa potom bez jediného kúska plastu vložia do kartónovej krabice, vyplnia sa drevitou vlnou kvôli ochrane a sú pripravené na expedíciu. Vďaka poctivej ručnej práci a rôznorodosti dreva je každá štokrle jedinečná.
„Organizácia Ramus funguje už skoro desať rokov a je zaujímavé, že sa jej darí bez akéhokoľvek využitia grantov či dotácií. Vďaka výrobe stoličiek majú ľudia s postihnutím pravidelnú brigádu a zarábajú peniaze – zažívajú proste to isté, čo ľudia bez postihnutia,” vraví Hynek Trojánek z organizácie Ramus.
Aj vďaka úspešnej kampani sa mladým podnikateľom darí stabilne predávať cez e-shop a zásobovať dielňu prácou. Najnovšie sa rozhodli zamerať sa aj na slovenský trh.
„Priniesť štokrle na Slovensko sa nám priamo ponúkalo, keďže ide o krajinu s podobnou mentalitou a predpokladáme, že by sa tam našim stoličkám mohlo dariť. Bolo by fajn rozšíriť predaj aj o iné krajiny, no chceme na to ísť postupne. Štokrle je projekt, ktorý nás baví, vidíme, že má zmysel, a preto s ním chceme pokračovať, no nie je to start-up, ktorý by mal zarábať milióny,” vysvetľuje značka.
Štokrle budú na predaj v e-shope www.stokrle.sk. Aktuálni záujemcovia získajú po zaradení na čakací list zľavu desať eur. Počet stoličiek je obmedzený, po zadaní e-mailu tak budú mať záujemcovia istotu, že sa o spustení predaja dozvedia ako prví. Predaj je naplánovaný na koniec marca 2019.
„Naším interným cieľom je dostať štokrle do každej domácnosti. Keď k vám príde návšteva, stoličku pri záchode nemôže prehliadnuť. To väčšinou vedie k diskusii, a je jednoduché vysvetliť, prečo je prirodzené vyprázdňovanie dôležité. Začne sa tým dialóg a informácie sa rozšíria ďalej. Preto tomu hovoríme záchodová revolúcia – chceli by sme dosiahnuť, aby Česi a Slováci začali na veľkú chodiť zdravšie a lepšie sa starať o svoje črevá,” uzavrel Pavel Čučka.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti