Tento prázdninový dom je perlou nádhernej prírodnej scenérie
- Vďaka technológii opláštenia s vysokou tepelnoizolačnou schopnosťou spolu s trojitým presklením sa chladné podnebie a moderný transparentný dizajn fasády stali kompatibilnými
- Dôkazom toho je "Black Lodge", privátna rezidencia v nórskych Alpách v oblasti Sunnmøre
- Vďaka technológii opláštenia s vysokou tepelnoizolačnou schopnosťou spolu s trojitým presklením sa chladné podnebie a moderný transparentný dizajn fasády stali kompatibilnými
- Dôkazom toho je "Black Lodge", privátna rezidencia v nórskych Alpách v oblasti Sunnmøre
Podľa článku od Archinfo.sk
Excelentné izolačné schopnosti systémových fasád, okien a dverí Schüco umožnili vytvoriť neočakávanú, ale stále energeticky rozumnú priehľadnosť. A to i napriek premenlivému a často chladnému podnebiu v tejto krásnej horskej oblasti.
Región v okolí mesta Ålesund je jedným z najobľúbenejších turistických miest v Nórsku. Okrem známeho Geirangerfjordu, ktorý patrí medzi lokality Svetového dedičstva UNESCO a snehom pokrytých vrcholov Hjørundfjordu, priťahujú turistov z celého sveta aj roztrúsené pohoria sunnmøreských Álp. Tie vyčnievajú takmer 2000 metrov nad fjordmi.
Prázdninový dom s názvom „Black Lodge“ sa nachádza uprostred tejto nádhernej prírodnej scenérie. Situovaný je na miernom svahu a vyzerá ako nepravidelná skala. Amorfný tvar fasády a strešných plôch budovy je zvýraznený neobvyklými materiálmi – pomaly korodujúcimi oceľovými doskami Corten a smrekovými panelmi – v kombinácii s dreveným obložením interiéru. Veľké zasklenie s úzkymi hliníkovými profilmi poskytuje z niektorých obytných priestorov veľkolepé až panoramatické výhľady. Súčasne profily takpovediac „rozpúšťajú“ priestorové hranice medzi nedotknutou prírodou a útulným miestom oddychu pre rodinu a priateľov.
Koncept troch priestorov
Priestorová koncepcia jednopodlažného sídla je založená na myšlienke dvoch priestorov, ktoré sa plynule pretavujú do väčšej, tretej budovy. Zadný vchod rozdeľuje objekt na dve časti a čelí väčšej otvorenej ploche. Samostatné spálne pre majiteľov a ich hostí sú usporiadané na oboch stranách vchodu. V hosťovských izbách sa môže ubytovať až dvanásť osôb a sú vybavené podkrovnými lôžkami a najpriestrannejšou kúpeľňou v budove, s priamym prístupom k vonkajšej vírivke.
Viac podobných článkov nájdeš na Archinfo.sk
Centrálna obývačka zostáva otvorená napriek rôznym funkčným zónam, ktoré integrujú jedáleň a malú kuchyňu s ostrovčekom na varenie a prípravu jedál. Vyznačuje sa najkrajším panoramatickým výhľadom z budovy na veľkolepú alpskú scenériu.
Transparentnosť vs. izolácia
Vo svojom projekte architekti z ateliéru Invit Arkitekter rozvinuli centrálnu myšlienku definovať a prepojiť vnútorné a vonkajšie priestory na niekoľkých úrovniach. V opláštení budovy sa tak stretávajú priehľadné časti a fasádne povrchy, ktoré vykazujú rôzne stupne priehľadnosti od úplnej až po nepriehľadné steny. Nájdeme tu horizontálne a vertikálne usporiadané úzke okná aj veľkoplošné presklenia. V centrálnej obývačke je dokonca kombinácia zasklenia od podlahy až k stropu so systémom skladacích posuvných dverí. Vizuálne opozitum základnej myšlienky architektov možno nájsť aj vo farebnej schéme interiéru, v ktorej sa snúbia jasnejšie a tmavšie drevené štruktúry a povrchy stien, stropov, podlahy a nábytku.
Najvyššie izolačné normy
Vďaka svojmu špecifickému geografickému profilu má oblasť Sunnmøre veľmi rozmanité podnebie. V oblastiach fjordov a v horách každoročne napadne niekoľko metrov snehu. Letá môžu byť horúce, s teplotami dosahujúcimi takmer 30 stupňov Celzia, ale teploty môžu klesnúť až na 10 stupňov Celzia – rýchle zmeny počasia sú bežné po celý rok. Z týchto dôvodov je veľmi dôležitá energetická koncepcia, ktorá ekonomicky a spoľahlivo udržuje izbovú teplotu v komfortnom rozsahu, bez ohľadu na meniace sa klimatické podmienky. Použitie rozsiahleho presklenia preto vychádza z najvyšších izolačných štandardov z hľadiska komfortu obyvateľov a energetickej bilancie.
Fasádne riešenie s certifikáciou pre pasívne domy Schüco FW 50+ .SI, použité v objekte Black Lodge, spĺňa popísané náročné požiadavky tým, že kombinuje najnovšiu technológiu vysoko izolačných rámov s trojitým zasklením so špeciálnou úpravou Low-E. Celok dramaticky znižuje tepelné straty v zime a zároveň chráni pred slnečným teplom v teplejších dňoch. Napriek použitým materiálom, ktoré ponúkajú špičkové tepelnoizolačné vlastnosti, riešenia poskytli architektom neobmedzenú dizajnovú voľnosť. Najlepšie to dokazuje geometricky zložité presklenie fasády obývačky. Bezproblémovo sa spája so skladacím systémom Schüco ASS 70 FD (FD = folding door, v praxi sa nazývajú aj „zhrňovačky“), ktorý spĺňa tie najvyššie izolačné štandardy. Súčasne ponúka funkčnú flexibilitu a úsporu priestoru aj po otvorení (resp. poskladaní) dverí na terasu v teplejších dňoch.
Modernita sa prelína s tradíciou
Zatiaľ čo výrazný tvar budovy, poveternostným podmienkam odolávajúce oceľové opláštenie Corten s „hrdzavejúcou“ patinou, hliníkové a sklenené prvky odrážajú trendy v modernej architektúre, sú prepojené s klasickejším systémom drevených rámov, ktoré sú pozostávajú s čierno lakovaných panelov zo smreku. Práve tie sa používajú pri tradičných typoch konštrukcií typických pre horské chaty v Nórsku. Klimatický komfort budovy však dôsledne sleduje moderné požiadavky s elektrickým systémom podlahového vykurovania, elektrickými ohrievačmi v kúpeľniach a kachľami na drevo pre „prirodzené“ vykurovanie a vytvorenie atmosféry. Počas teplejšieho obdobia optimalizuje vnútorné prostredie vzduchotechnika s tepelným čerpadlom.
Zdroj: Archinfo.sk
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy