V Číne sa uskutočnila prvá operácia mozgu na vzdialenosť 3 000 km vďaka 5G sieti

  • To, čo bolo pred pár rokmi ako nepredstaviteľná vízia, je dnes skutočnosťou
  • Operujúci chirurg úspešne zoperoval mozog pacientovi, ktorí sa nachádzal vo vzdialenosti 3 000 km
  • Aké sú technologické a medicínske hranice, ktoré už nedokáže ľudská vynaliezavosť prekonať
pixabay.com/TheShiv76
  • To, čo bolo pred pár rokmi ako nepredstaviteľná vízia, je dnes skutočnosťou
  • Operujúci chirurg úspešne zoperoval mozog pacientovi, ktorí sa nachádzal vo vzdialenosti 3 000 km
  • Aké sú technologické a medicínske hranice, ktoré už nedokáže ľudská vynaliezavosť prekonať

Žijeme v dobe, kedy nás novinky v oblasti vedy a techniky neprestávajú prekvapovať a je až neuveriteľné, čoho všetkého je človek schopný. Technologický pokrok, ktorý sme za posledné desaťročia zaznamenali, je naozaj úctyhodný. Či je už reč o revolučných technológiách v oblasti automobilového priemyslu, informačných technológií či priemyslu.

Samozrejme, nesmieme zabudnúť ani na pokroky v medicíne. Už niekoľko rokov sme svedkami prelomových úspechov pri liečení doposiaľ neliečiteľných chorôb či úspešných operácií orgánov, ktoré sa pred niekoľkými rokmi zdali ako niečo nemožné.

A čo v prípade, ak sa spojí najmodernejšia technológia spolu s medicínou? Výsledkom je historický prvá operácia mozgu pomocou pripojenia k 5G sieti. Konkrétne sa jednalo o operáciu „prostredníctvom internetu“, ktorú vykonal chirurg na diaľku, keď sa od pacienta nachádzal vo vzdialenosti približne 3 000 kilometrov.

Informovala o tom China Global Television Network, ktorá uvádza, že operáciu vykonal hlavný chirurg Ling Zhipei z First Medical Center v Pekingu, ktorý pacientovi trpiacemu Parkinsonovou chorobou implantoval do mozgu špeciálny číp pre stimuláciu mozgu. Pacient sa nachádzal v meste Sanya, čo je približne 3 000 km od Pekingu, kde sa nachádzal operáciu vykonávajúci chirurg.

Podľa informácií od ChinaDaily.com sa operácia uskutočnila v sobotu so začiatkom o 09:00 hod. ráno. Operácia „na diaľku“ podľa asiatimes.com je prebieha prostredníctvom jedného alebo viacerých chirurgických ramien, ktoré sú ovládané chirurgom. Rovnako to prebiehalo aj v tomto prípade, keď boli chirurgické nástroje resp. ramená v reálnom čase pripojené k 5G sieti, a to v spolupráci s China Mobile a technologickým gigantom Huawei. Celá operácia trvala podľa China Global Television Network približne 3 hodiny a vykonaná bola s presnosťou na 1 milióntinu metra.

„5G sieť vyriešila problémy, ako oneskorený prenos videa a oneskorenie diaľkového ovládania, ktoré sa vyskytli pri využívaní 4G siete, čím sa zabezpečila takmer real-time operácia. Len sotva máte pocit, že je pacient vzdialený 3 000 kilometrov.“ uviedol pre China Global Television Network chirurg Ling Zhipei.

Pravdou je však fakt, že sa nejednalo o úplne prvú operáciu „na diaľku“ vykonanú s podporou 5G siete, ale o prvú operáciu mozgu tohto typu. Len pred niečo vyše týždňom sa podľa informácií ChinaDaily.com podarilo úspešne uskutočniť komplikovanú operáciu pečene prostredníctvom živého prenosu obrazu s vysokým rozlíšením vďaka vysoko rýchlostnému internetu cez 5G sieť.

Zobraziť celú galériu (1)
zdroj: pixabay.com/sasint

Vďaka týmto úspechom budú môcť v budúcnosti vysokokvalitní a vysokošpecializovaní lekári vykonávať aj bežné, jednoduché operačné zákroky na diaľku pacientom, ktorí žijú v odľahlých oblastiach nie len v Číne, ale po celom svete.

zdroj: chinadaily.com; news.cgtn.com; asiatimes.com

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Najnovšie videá

Trendové videá