Podnikať sa učila na vlastných chybách. Dnes má úspešnú značku, ktorú Slovenky zbožňujú
- Vivien Mihalish začala svoje šaty predávať pred tromi rokmi na veľtrhu Sashe v bratislavskej Starej tržnici
- Dnes už tvorí naplno pod svojou vlastnou značkou
- Všetko od návrhu, cez marketing, až po šitie si robí celkom sama
- Vivien Mihalish začala svoje šaty predávať pred tromi rokmi na veľtrhu Sashe v bratislavskej Starej tržnici
- Dnes už tvorí naplno pod svojou vlastnou značkou
- Všetko od návrhu, cez marketing, až po šitie si robí celkom sama
Ahoj, Vivien, vyštudovala si strednú umeleckú školu, kedy si sa začala zaujímať o módu a módny dizajn?
Návrhárstvo ma zaujímalo už od malička, na škole som rada kreslila, napríklad som navrhla šaty, ktoré by som si vedela predstaviť na spolužiačkach.Všetko potrebné som sa naučila na strednej, kedy som si osvojila rôzne techniky šitia, naučila sa konštrukciu strihov, technologické postupy i poznanie materiálov, bez toho to nejde.
Potom si išla na vysokú školu, čo si študovala?
Neprijali ma na odevný dizajn, a tak som sa rozhodla ísť študovať žurnalistiku. Počas štúdia ma však frustrovalo to, že som sa nemohla venovať móde, a tak som si postupne hľadala spôsob, ako sa k tomu vrátiť.
Ako si si k návrhárstvu hľadala spätne cestu?
Na internáte som veľmi nemala možnosti rozvíjať svoju tvorbu, postupne, keď som sa potom presťahovala s priateľom do Bratislavy, získala som aj vlastný priestor na šitie. To ma motivovalo sa do dizajnérstva znovu pustiť, stačilo mi iba zohnať látky, inšpiráciu a začať tvoriť.
Kedy si ušila svoje úplne prvé šaty?
Bolo to na strednej umeleckej škole v rámci praxe, ktorú sme mali.
Kedy si ich začala predávať?
Začínala som na Sashe, kde si ľudia mohli moje veci kúpiť, ak sa im zapáčili. Veľmi ma vtedy potešilo zistenie, že o moju prácu bol naozaj záujem. Na magisterskom stupni som už mala dokončenú celú kolekciu, ktorú som nafotila s mojou kamarátkou. Prvýkrát som osobne predávala na prvom Sashe v Starej tržnici.
Dokážeš sa módnym dizajom uživiť, alebo popri tom robíš aj niečo iné?
Na pár hodín týždenne chodím pracovať do jedného butiku, ale inak sa venujem hlavne tvorbe. Teraz sa mi začalo ozývať veľa žien so záujmom o moje výtvory, z čoho sa veľmi teším, pretože mi pomáhajú v plnení môjho sna, venovať sa odevnej tvorbe naplno. Určite sa to dá, ale treba mať podnikateľského ducha. Ja som skôr ten zasnívaný umelec, ktorý sa ešte iba učí disciplíne a systematickej práci.
Myslíš, že sa to dá, naučiť sa podnikaniu?
Myslím si, že áno. Mňa inšpirujú napríklad úspešné ženy, ktoré tiež vyrábajú vlastné dizajnérske kúsky. Často spolu diskutujeme o tom, čo ako na trhu momentálne vyzerá, riešime podobné problémy a vzájomne si radíme. Takou inšpiráciou je napríklad Ivica zo značky RIVICA alebo Veronika zo značky SEVERANKA.
Aké sú najčastejšie problémy, s ktorými sa začínajúci podnikatelia v oblasti módy stretávajú?
Podľa mňa je chyba v tom, že na Slovensku nás na školách nikto neučí, ako podnikať a to sa netýka iba módnych dizajnérov. Ja sama som sa musela učiť na vlastných chybách a budovať značku bez kapitálu. Mnohým môže robiť problém aj nájsť si vlastný štýl a venovať sa tomu, čo ich naozaj baví. Pre mňa to sú šaty, ale predtým som skúšala aj mnoho iných vecí.
Mojou chybou bolo napríklad to, že som si dlho nevedela vytýčiť žiadny cieľ, nemala som ambíciu, a tiež som sa sa podceňovala, teda nemala som sebavedomie, a dlho mi trvalo do niečoho sa naplno pustiť. To sa odrazilo na začiatku na nízkych cenách mojich produktov.
Koľko ti približne trvá ušiť jedny šaty?
Ak do toho celého nerátam tvorbu konceptu, skicovanie, výber látky a bavíme sa čisto iba o šití, tak asi deň. Ale pri každom modeli je to iné.
Podľa čoho tvoríš finálnu cenu?
Je v nej zahrnuté všetko od nápadu, cez skicovanie, hľadanie materiálu, ceny látky, cez tvorbu strihu, šitie až po náklady ako odvody a dane.
Na stránke máš šaty, ktoré sú už vopred ušité a ľudia si ich môžu kúpiť, pracuješ aj na objednávku?
Momentálne pracujem skôr na zákazku a som dosť vybookovaná, pomaly začínam už aj so šitím družičkovských a svadobných šiat. Samozrejme, na mojej internetovej stránke sa dajú nájsť aj skladom dostupné kúsky, ktoré si zákazníčky môžu objednať. Často to robím aj tak, že na svoj Instagram dávam skice rôznych modelov, k tomu priložím látku a klientka si daný model zo skice môže nechať ušiť na mieru. Veci tvorím väčšinou v jednom originálnom kuse.
Stalo sa ti, že si ušila šaty, ktoré sa ti zatiaľ nepodarilo predať?
Áno stalo, ale nevnímam to ako stratu. Pre mňa sú cenné aj skúsenosti, aké som pri šití nadobudla a možno si ma práve vďaka tým šatám niekto raz všimne a prinesú mi do budúcna nové zákazky.
Ako riešiš marketing?
Všetko robím tak nejako svojpomocne a zameriavam sa najmä na marketing cez sociálne siete. Ľudia sa ku mne dostanú najmä vďaka Instagramu, ten je pre mňa taká základňa. Aj preto svoje skice väčšinou uverejňujem tam a takmer vždy sa niekto ozve s tým, že má záujem. Pomáha mi samozrejme aj obchodík na Sashe, tam si ma ale našli klientky skôr v začiatkoch. Keď sa značka začala viac rozvíjať, rozrástla som sa na sociálne siete a začala spolupracovať s rôznymi blogerkami. Teraz mám už aj vlastný web.
Venuješ sa celkom netradičným štýlom, strihovo u teba nájdeme šaty inšpirované lolita či s princeznovskými vzormi, čo ťa k nim priviedlo?
Na strednej som mala rada hlavne čiernu a gotický štýl, ale postupne na vysokej škole, keď som zbierala viac inšpirácie z módnych magazínov, začali sa mi páčiť elegantné veci. Teraz sa skôr zameriavam na farby a jemné vzory, pri ktorých zachovávam svoj obľúbený strih. Ja to nazývam oblečenie pre urban víly a princezné.
S akými materiálmi pracuješ?
Hlavne s prírodnými, sú mi veľmi blízke a sama by som na seba nič iné neobliekla. Je to najmä bavlna, viskóza, hodváb, ľan alebo zmesové materiály.
Pracuješ aj s upcyklovanými látkami, ako sa k nimi dostávaš?
Buď získam vyhodenú metráž, väčšinou ide o veľký kus látky, ktorá má iba pár kazov. Stačí mi vyselektovať si vhodné miesta a z odpadovej látky ušijem celé šaty. Alebo pracujem s nechcenými kúskami, aké nájdem v second hande. Bývajú to rôzne XXL košele, ale toho je menej, pretože sa zameriavam iba na hodvábne látky. Z nich potom vyrábam topy, ktoré sa hodia do saka, alebo sú natoľko príjemné, že sa v nich dá spať.
Opíš nám, ako prebieha tvoj tvorivý proces
Za každým je to iné, väčšinou sa odrážam od toho, čo chce klientka, alebo aký materiál mám práve k dispozícii. Keď sa mi pri pohľade na látku niečo zrodí hlave, dám to na papier a potom podľa modelu zo skice vytvorím konkrétny strih. Nakoniec nasleduje šitie. Ak robím šaty pre klientku samozrejme, musí prebehnúť aj meranie a skúšanie.
Robíš si všetko sama?
Áno, od návrhu až po šitie.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy