Holandskí architekti navrhli luxusné plávajúce domy. Využívajú solárne panely a poháňa ich hybridný elektromotor

  • Naturecruiser a Waterloft sú dve verzie plávajúcich domov od architektonického štúdia +31Architects
  • Pri plavbe využívajú vlastný hybridný motor, ktorý by sa časom mohol zmeniť na vodíkový
  • Okrem luxusu myslelo štúdio aj na ekológiu a efektivitu
Ilustračný obrázok (publicdomainpictures.net)
Ilustračný obrázok (publicdomainpictures.net)
  • Naturecruiser a Waterloft sú dve verzie plávajúcich domov od architektonického štúdia +31Architects
  • Pri plavbe využívajú vlastný hybridný motor, ktorý by sa časom mohol zmeniť na vodíkový
  • Okrem luxusu myslelo štúdio aj na ekológiu a efektivitu

Holandsko je známe svojimi rozsiahlymi vodnými plochami. Nie nadarmo sa hlavnému mestu krajiny hovorí Benátky severu. Viac ako stovka kanálov sa tiahne spleťou jeho uličiek a robí z neho ideálne miesto na kúpu hausbótu.

Presne tejto myšlienky sa chytili holandskí architekti zo štúdia +31Architects, keď navrhovali svoj projekt plávajúcich domov. Vôbec pritom nejde o klasické hausbóty, ale o dizajnové príbytky s vlastným motorom. Ako prvý na projekt upozornil portál The Times a nazval ho domom budúcnosti.

https://www.instagram.com/p/BuoRA–BzCV/?utm_source=ig_web_copy_link

Štúdio pritom myslelo skutočne na všetko. Prišlo s dvoma verziami domov. Naturecruiser sa rozkladá na ploche 15 metrov na dĺžku, nájdeš tu dve spálne, spoločenskú miestnosť, kuchynský kút, kúpeľňu a terasu. Druhým typom je 24-metrový Waterloft. Ponúka tri spálne, kúpeľňu, obývaciu izbu, kuchyňu a dve terasy, vrátane jednej strešnej.

https://www.instagram.com/p/Bu_h2pElyFk/?utm_source=ig_web_copy_link

Naturecruiser dokáže počas plavby hostiť až osem ľudí a šestnásť, ak je ukotvený v prístave. Waterloft toho, čo sa týka kapacity znesie o čosi viac. Počas plavby sa tu môže ubytovať 25 ľudí a v pokoji si na ňom nezabudnuteľnú párty môže vychutnať až päťdesiat.

https://www.instagram.com/p/BvisFg3laGU/?utm_source=ig_web_copy_link

Holanďania sú okrem inovatívnosti známi aj svojim zmyslom pre ekológiu. Preto na hausbótoch nechýbajú solárne panely a certifikovaný systém na recykláciu vody. V kúpeľniach sa nachádza sauna a lode sú vybavené a zariadené tak, aby sa na nich dalo bývať počas celého roka. Obyvatelia si sem môže nechať nainštalovať vírivku, domáce kino či dokonca krb. Na stavbu použili architekti najmä drevo zaoblené do kriviek a trup je z hliníku.

https://www.instagram.com/p/BurEDjyFjJE/?utm_source=ig_web_copy_link

https://www.instagram.com/p/BuvyMbsFPcc/?utm_source=ig_web_copy_link

Oba modely majú veľké francúzske okná, aby poskytovali nielen krásny výhľad, ale aj dostatok prirodzeného denného svetla. „Veríme, že bývanie na vode bude predstavovať ďalší krok v riešení problému pre obytné časti, ktorým hrozí zaplavenie tak, že ich pretvoríme na oblasti, kde sa bude dať žiť bez toho, aby sme nechávali jazvy na prirodzenom prostredí,“ vyjadril sa Jorrit Houwert z architektonického štúdia +31Architects.

https://www.instagram.com/p/BvmGgFilhKh/?utm_source=ig_web_copy_link

Hausbóty budú tiež vybavené vlastným motorom, ktorý je schopný dosiahnuť rýchlosť 12 až 14 kilometrov za hodinu. Ide o hybridný elektrický motor, no štúdio počíta aj s verziou, že v budúcnosti bude využívať vodík.

Zdroj: The Times, Newatlas

Čítajte viac z kategórie: Architektúra

Najnovšie videá

Trendové videá