Najočakávanejší projekt Bratislavy dostal reálne kontúry. Na svete sú nové vizualizácie obnovy Podhradia

  • Pod Bratislavským hradom sa investor rozhodol o rozšírenie historického jadra mesta novou výstavbou
  • Kedysi vychýrená časť nášho hlavného mesta opäť ožíva na najnovších vizualizáciách
  • Vydricu má tvoriť kombinácia samostatných obytných budov, administratívnych priestorov a obchodov
Vydrica Development
  • Pod Bratislavským hradom sa investor rozhodol o rozšírenie historického jadra mesta novou výstavbou
  • Kedysi vychýrená časť nášho hlavného mesta opäť ožíva na najnovších vizualizáciách
  • Vydricu má tvoriť kombinácia samostatných obytných budov, administratívnych priestorov a obchodov

O tom, že má bratislavské Podhradie prejsť radikálnym „faceliftom“, sa pošuškáva už roky. Pred pár mesiacmi sa však situácia významne pohla. Svoj koniec ohlásilo aj legendárne Účko (viac si prečítaš TU). Ustúpilo developerom, ktorí zverejnili nové vizualizácie týchto priestorov. „Vydrica je posledný dielik skladačky. Keď ho vložíte do mapy, celé mesto sa rozžiari,“ povedal Igor Marko, architekt a urbanista, a taktiež spoluautor ideovej štúdie Vydrice.

Podoba jednej z najstarších častí nášho hlavného mesta je už teraz v rukách skúsených architektov pôsobiacich doma aj vo svete, konkrétne pod vedením štúdia Compass Architekti.

„K projektu pristupujeme od začiatku s pokorou. Vážime si možnosť pripravovať projekt, ktorým dopovieme príbeh rozseknutého mesta a vytvoríme živý verejný priestor, ktorý rozšíri bratislavské korzo,“ hovorí architekt Juraj Benetin. Priestor, ktorý je dnes zanedbaný a podľa developera dnes neplní žiadnu pozitívnu funkciu, je na čase zmeniť.

Okrem rezidenčnej časti, by na nábreží Dunaja mala vzniknúť aj nová sieť menších obchodov a administratívne budovy. Autori projektu sľubujú dôraz na verejný priestor, pričom so začiatkom výstavby, ktorá je rozdelená do troch etáp, by sa malo začať už v prvej polovici tohto roka.

V tlačovej správe developer uvádza, že centrálnym verejným priestorom Vydrice bude námestie v blízkosti Vodnej veže, ktorú chce zachovať spolu s historickými ľadovými jamami, pozostatkami Kempelenovho vodovodu, či fragmentov oporného múru za Arsenalom, ktoré plánuje v častiach projektu využiť.

Developerom projektu je spoločnosť Vydrica Development, a.s.. Tvoria ju spoločnosti Vydrica, a.s., vlastník pozemkov a developerská spoločnosť Lucron, ktorá je súčasťou medzinárodnej skupiny Iko Real Estate, pôvodom z Luxemburska.

„Pri prvej návšteve ma Bratislava dostala svojou atmosférou a ľuďmi, ktorí pôsobia veľmi otvorene. Ešte aj veľkosťou je podobná Luxemburgu. Uvedomujem si, že k citlivej lokalite akou je Vydrica, treba pristupovať s rešpektom a že úlohy sa musia chopiť domáci architekti, ktorí Bratislavu majú doslova v krvi,“ CEO skupiny IKO Eric Lux.

zdroj: Vydrica Development

K samotnému projektu na na svojom blogu vyjadril aj odborník, urbánny geograf Adrian Gubčo. „Pri akejkoľvek snahe nemožno poprieť, že navrhovaná zástavba Vydrice predstavuje mimoriadne príťažlivú formu citlivej, no predsa len modernej a súčasnej architektúry. V spojení s vysokokvalitnými verejnými priestranstvami, doplnením komerčných a kultúrnych funkcií a skvalitnením prepojení s okolitou zástavbou, pôjde vysoko pravdepodobne o jeden z najlepšie pripravených bratislavských developmentov v súčasnosti,“ píše.

Zdroj: TS, yimba.sk

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Najnovšie videá

Trendové videá